ползване на данъчно облекчение по чл. 178 от ЗКПО.

3_6172/29.12.208г.
ЗКПО, чл. 178, ал. 1 и ал. 3;
ЗКПО, чл. 167
Относно: ползване на данъчно облекчение по чл. 178 от ЗКПО.
Според изложеното в запитването от 01.09.2008 г. „Х” ООД е регистрираноот Агенцията за хора с увреждания като инвалидно предприятие на основание чл. 29 от Закона за интеграция на хора с увреждания. Във връзка с така описаната фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. В какъв размер следва да ползвате предвиденото облекчение по чл. 178 от ЗКПО – за цялата отчетна година или от датата на регистрация като инвалидно предприятие ?
2. По какъв начин следва да се определи размерът на преотстъпения данък- общо за периода или за всеки месец поотделно?
Съгласно чл.178 от ЗКПО корпоративният данък се преотстъпва изцяло на юридическите лица – специализирани предприятия или кооперации по смисъла на Закона за интеграция на хората с увреждания, които към 31 декември на съответната година са членове на национално представителните организации на и за хора с увреждания и в които най-малко:
1.20 на сто от общия брой на персонала са незрящи и слабо виждащи хора, или
2.30 на сто от общия брой на персонала са хора с увреден слух, или
3.50 на сто от общия брой на персонала са хора с други увреждания.
Корпоративният данък се преотстъпва пропорционално на броя на хората с увреждания или трудоустроените лица към общия брой на персонала, когато не са изпълнени изискванията по ал.1 на чл.178 от ЗКПО за броя на наетите лица.
Разходването на преотстъпения данък е регламентирано с ал.3 на чл.178 от ЗКПО. Преотстъпването е допустимо, когато преотстъпеният данък се разходва изцяло за интеграция на хората с увреждания или за поддържане и разкриване на работни места за трудоустроени лица в следващите две години след годината, за която се ползва преотстъпването. Планирането, разходването и отчитането на средствата се извършват с наредби на националните организации на и за хора с увреждания съгласувано с министъра на финансите.
Счетоводното отчитане на преотстъпения корпоративен данък по реда на глава двадесет и втора от ЗКПО е уредено с чл.168 от закона. Преотстъпеният корпоративен данък се отчита в собствения капитал, като данъчно задължените лица, прилагащи Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия го отчитат като резерв.
Следва да се има предвид и общото изискване за преотстъпване и намаляване на корпоративен данък по чл.167 от ЗКПО към 31 декември на съответната година данъчно задълженото лице да няма:
1.подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, и
2.задължения за санкции по влезли в сила наказателни постановления, свързани с нарушаване на нормативните актове относно публични задължения, и
3.лихви, свързани с невнасянето в срок на задълженията по т.1 и 2.
С оглед гореизложеното, за да има право на данъчно облекчение по смисъла на чл. 178 от ЗКПО за цялата 2008 г., дружеството трябва да е специализирано предприятие по смисъла на Закона за интеграция на хора с увреждания /ЗИХУ/ и към 31 декември на съответната година да е член на национално представителна организация на и за хора с увреждания. Специализирани предприятия на хора с увреждания са тези, които отговарят на условията на чл. 28 от ЗИХУ и същите на основание чл. 29 от ЗИХУ се вписват в регистъра в Агенцията за хора с увреждания. Видно от фактическата обстановка в запитването дружеството е регистрирано на основание чл. 29 от ЗИХУ в Агенцията за хора с уврежданияна 01.09.2008 г. По отношение на членството в национално представителните организации на и за хора с увреждания следва да имате предвид изискванията и условията на Правилника за устройство и дейността на Националния съвет за интеграция на хора с увреждания и критериите за представителност на организациите за хора с увреждания, издаден на основание чл. 6, ал. 4 от ЗИХУ.

Оценете статията

Вашият коментар