ползване на отстъпка от 5 % при заплащане на данък върху

Изх. 08-М-5
Дата:12.09. 2016 год.
ЗМДТ, чл. 60
относно: ползване на отстъпка от 5 % при заплащане на данък върху
превозните средства и други въпроси по прилагането на ЗМДТ
В отговор на въпросите, които поставяте относно прилагането на разпоредби от ЗМДТ, изразявам следното становище:
1.Правилото, установено в чл. 60, ал. 1 ЗМДТ е, че при плащане в срок до 30 април на целия размер на данъка за текущата година се начислява отстъпка от 5 %. Съответно отстъпка не се начислява при плащане след тази дата, дори и плащането да е направено в двумесечния срок от придобиване на превозното средство.
Ако едно лице е придобило превозно средство през периода м. януари – м. април и е платило размера на данъка за текущата година в срок до 30 април, но след изтичане на двумесечния срок за деклариране /когато се изисква/ и плащане на данъка – чл. 60, ал. 2 ЗМДТ, отстъпка от 5 % не се признава и се начислява лихва, тъй като лицето не е изпълнило задължението си за плащане в законовия двумесечен срок.
Когато едно лице е придобило превозно средство през периода м. януари – м. април и е платило размера на данъка за текущата година в срок до 30 април и в рамките на двумесечния срок за деклариране и плащане по чл. 60, ал. 2 ЗМДТ, отстъпка от 5 % се признава, независимо, че задължение не се формира в пълен годишен размер/такава беше практиката и при стария програмен продукт/.
2. Относно поземлен имот с идентификатор03839.17.100 от КККР, намиращ се в …………, извън строителните граници на населеното място, в територия с предназначение „земеделска“ и с начин на трайно ползване – за селскостопанско летище, считам, че представлява облагаем имот по смисъла на чл. 10, ал. 1 ЗМДТ. Макар и да липсват данни за наличие на подробен устройствен план въпросният имот не е земеделска земя, тъй като не е предназначен за земеделско производство и е зает от транспортни или други съоръжения за общо ползване, т.е. не са налице задължителните изисквания на чл. 2 ЗСПЗЗ. Трайното му ползване също не е за земеделско производство. Освен това от чл. 16, ал. 1 от нормите за данъчна оценка по Приложение № 2 към закона може да се изведе допълнителен аргумент, че земите на бившите селскостопански дворове се оценяват като земи в строителни граници, т.е. законът не ги третира като земеделски, тъй като за тях е предвиден коефициент за устройствена зона /Ку = 0,80/, който се прилага само за земи в строителни граници.
3. Казусът с обединяването на няколко поземлени имота, принадлежащи на търговско дружество, е приравнен от програмния продукт на придобиване на нов имот, за който данъкът е платен до края на годината от предишния собственик. Случаят не е същият.
Данъчното облагане на съществуващите имоти следва да бъде прекратено до месеца на окрупняването включително, а новият имот да се облага от месеца, следващ месеца на обединяването, тъй като от този момент възниква нов обект на облагане. Освен това данъчното задължение за новия имот не е същото по размер като за обединените предходни имоти. Ако окрупняването на имотите е извършено след 30 април, отстъпка от 5 на сто не следва да се начислява, тъй като нов обект и задължение възникват след тази дата. Отстъпката от 5 % следва да бъде запазена върху задължението за съществуващите имоти до обединяването, независимо, че задължение не се формира в пълен годишен размер.
4 и 5. В закона и в наредбата на общинския съвет на община …………… за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги не е предвидено освобождаване от такса за сметосъбиране и сметоизвозване на застроени поземлени имоти, принадлежащи на лице, което не е собственик на сградата, построена върху тях. Във всички такива случаи, включително за държавни и общински имоти,върху които са построени сгради на други лица, се дължи такса за сметосъбиране и сметоизвозване за поземления имот, тъй като такава услуга се предоставя в района на местонахождение на имота.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар