ползването на облекчение от 50 % върху размера на патентния данък на основание чл. 61 м, ал. 1, т. 1 ЗМДТ, изразяваме следното становище:

Изх. №94-Ц-78
Дата: 13.11.2009 год.
ЗМДТ, чл. 61, ал. 1, т. 1.
В отговор на въпроса, който поставяте относно ползването на облекчение от 50 % върху размера на патентния данък на основание чл. 61 м, ал. 1, т. 1 ЗМДТ, изразяваме следното становище:
Според правилото на чл. 61 л, ал. 3 ЗМДТ когато патентната дейност започва или се прекратява през течение на годината /с изключение на дейностите „средства за подслон и места за настаняване“ и „заведения за хранене и развлечения“/, данъкът се определя пропорционално на броя на тримесечията на извършване на дейността, включително тримесечието на започване или прекратяване на дейността, т.е за настоящата година дължите патентен данък само за тримесечията, през които сте извършвали дейността.
Съгласно чл. 61 м, ал. 1, т. 1 ЗМДТ физическите лица, включително едноличните търговци, с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, ползват намаление на патентния данък в размер 50 на сто, ако извършват дейността лично и не наемат работници за тази дейност през цялата данъчна година.
В конкретния случай са изпълнени условията, предвидени в чл. 61 м, ал. 1, т. 1 ЗМДТ, и по-конкретно:
-задълженото лице е с инвалидност 58 %, установена с експертно решение № ……. от …… /заседание/ от ……… г.на ТЕЛК и извършва патентна дейност, която е посочена в т. 3 от приложение № 4 към ЗМДТ
-лицето извършва дейността лично и
-лицето не наема работници през целия период на извършване на дейността от текуща-та година /обстоятелство, което се твърди в писмото/.
Обстоятелството, че патентната дейност се извършва през две тримесечия от данъчната година не лишава задълженото лице от правото му да ползва предвиденото данъчно облекчение, тъй като условието относно наемането на работници касае начина на извършване, а не продължителността на извършване на съответната дейност през данъчната година.
От приложеното копие на подадената декларация по чл. 61н ЗМДТ за облагане с патентен данък с вх. № …….. от ………г. е видно, че не е отбелязано наличие на условието „извършвам дейността лично и не наемам работници за тази дейност“, поради което именно е отказано ползването на облекчението. Тъй като срокът за подаване на коригираща декларация е установеният в съответния данъчен закон срок за подаване на съответната декларация, чл. 104, ал. 1 ДОПК, т.е. седемдневен от започване на дейността, не е налице възможност за
за подаване на коригираща декларация. Така формираното задължение за патентен данък може да бъде коригирано, според нас, с акт по чл. 106 ДОПК.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар