Попълване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и справката за окончателния размер на осигурителния доход (таблица 1 и 2) към нея за 2011 г.

ЗДДФЛ: § 1,т. 26, б. „и” от ДР; чл. 29, ал. 1, т. 3 ; чл. 30; чл. 42, ал. 2; чл. 45, ал. 4; чл. 45,ал. 6,т. 2;
КСО: чл. 4, ал. 3, т. 2; чл. 4, ал. 4; чл. 6, ал. 7 и ал. 8;
НООСЛБГЛЧМЛ: чл. 1, ал. 1; чл. 11, ал. 1 и ал. 2;
Относно: Попълване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и справката за окончателния размер на осигурителния доход (таблица 1 и 2) към нея за 2011 г.
Във връзка с поставено от Вас запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” с вх. № ………16.03.2012г., изразяваме следното:
В запитването си посочвате, че сте самоосигуряващо се лице и сумата върху, която се осигурявате е 420 лв. За месец април имате доход от граждански договор в размер на 94.72 лв., върху които не са внасяни здравни и социални осигуровки. За месеците 10,11,12.2011г. сте положил личен труд и сте получил възнаграждение в размер на 500 лв. като е удържан и внесен данъкв размер на 37.69 лв.
В тази връзка поставяте следните въпроси:
1. Как трябва да се попълни годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, кои приложения към нея следва да се попълнят и как?
2. В коя колона и как трябва да се попълни справката за окончателния размер на осигурителния доход за личен труд и дохода от гражданскидоговор?
По първи въпрос:
Съгласно § 1, т. 26, буква „и” от допълнителните разпоредби /ДР/ на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ за целите на данъчното облагане правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери се приравняват на „трудови правоотношения”.
Следователно за целите на данъчното облагане по реда на ЗДДФЛ,доходът от полаган личен труд се третира като доход от трудово правоотношение независимо от вида на сключения договор /възникнало правоотношение/.
Съгласно даденото в закона определение относно възнагражденията, изплащаниза положен личен труд, при облагането на доходите, получени от физически лица, се прилагат правилата за облагане на доходи от трудови правоотношения като се имат предвид разпоредбите в закона, предвидени за:
– авансово облагане и
– годишно облагане по реда на ЗДДФЛ на този вид доходи.
Когато се изплащат възнаграждения за положен личен труд съгласно чл. 42, ал. 2, изречение второ от ЗДДФЛ месечната данъчна основа на самоосигуряващи се лица за доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква “и“ от ДР се определя, като облагаемият доход по чл. 24, начислен за съответния месец, се намалява с авансово внесените чрез дружеството осигурителни вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване /КСО/ и Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ т.е. ако задължителните осигурителни вноски на самоосигуряващото се лице, не са внесени чрез платеца на дохода, при определянето на месечната данъчна основа същите не могат да бъдат приспаднати. Видно от запитването за полученото възнаграждение за личен труд Ви е удържан авансов данък в размер на 37.69 лв., следователно сте приспаднали осигурителните вноски.
Годишната данъчна основа на самоосигуряващи се лица, придобили доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква “и“ от ДР на закона, се намалява и с осигурителните вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на КСО и ЗЗО /чл. 25, ал. 2 от ЗДДФЛ/.
При условията на чл. 45, ал. 2, т. 2 от ЗДДФЛ, работодателят издава служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годинатаавансов данък в срок до 10.01.2012г. /чл. 45, ал. 6, т. 2/.
За Вас като физическо лице получило доходи от възнаграждения за положен личен труд и по граждански договор, възниква задължение на основание чл. 50, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДФЛ да подадете годишна данъчна декларация.
За получения доход от положен личен труд, следва да попълните Приложение № 1 «доходи от трудови правоотношения» /образец 2011/, което е неразделна част от декларацията. В посоченото приложение в част І „формиране на облагаемия доход” с код 09 следва да посочите сумата, която сте получили, и която е записана в издадената от дружеството платец служебна бележка. Авансово удържания/внесен данък се посочва в част ІІІ на приложения № 1. В таблица 2 „формиране на годишната данъчна основа за доходите с код 09” следва да посочите осигурителните вноски, които Вие като самоосигуряващо се лице сте задължен да правите за данъчната година за своя сметка по реда на КСО и ЗЗО. В таблица 4се посочва формираната годишна данъчна основа и тази сума се вписва на ред 1, Част ІV от образеца на годишната данъчна декларация.
Съгласно чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения. Полученият от Вас през месец 04.2011г. доход от граждански договор съгласно определението дадено в § 1, т. 30 от ДР на ЗДДФЛ е доход от извънтрудово правоотношение.
Годишната данъчна основа за доход от граждански договор се определя, като облагаемият доход по чл. 29 от ЗДДФЛ, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, по реда на КСО и ЗЗО както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице /чл. 30 от ЗДДФЛ/.
На основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ предприятието – платец на дохода, издава за изплатените доходи и удържания данък сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
На основание посочената по-горе нормативна база за Вас възниква задължение да декларирате получения доход от граждански договор с годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Неразделна част от нея е Приложение № 3 «доходи от друга стопанска дейност», което следва да попълните. В таблица 7 «доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения» от приложението следва да посочите данните от служебната бележка, която Ви е издадена от платеца на дохода и приспаднете 25% необходимо присъщи разходи. Тъй като в запитването не посочвате, че Ви е удържан авансов данък не попълвате част ІІІ «авансово удържани/или внесен данък по реда на ЗДДФЛ» от приложението. Годишната данъчна основа се формира в част ІІ на приложението. Получената там сума следва да впишете на ред 2, част ІV от образеца на годишната данъчна декларация.
След попълването на приложенията № 1 и № 3 следва да попълните част ІV «изчисляване на данъка върху общата годишна данъчна основа за 2011г.» на годишната данъчна декларация и следвайки указанията дадени на всеки ред да установите сумата на дължимия данък за довнасяне, а също така и други данни, които следва да попълните като имате предвид предвидените в декларацията реквизити и изисквания.
По втория въпрос:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Задължението за осигуряване на посочените лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица – НООСЛБГРЧМЛ).
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО са за тяхна сметка и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Тези лица определят окончателен размер на осигурителния доход по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.
Съгласно чл. 11, ал. 1 и 2 от НООСЛБГРЧМЛ за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО (самоосигуряващи се лица) при изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. Върху доходите от работа без трудово правоотношение тези лица внасят дължимите осигурителни вноски по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, като ги включват в Справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Предвид изложеното, в качеството Ви на самоосигуряващо се лице, придобило облагаеми доходи през 2011 г. от извършване на услуги с личен труд като съдружник в търговско дружество и за работа без трудово правоотношение, Вие следва да извършите годишно изравняване на осигурителния си доход за 2011 г. по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО. За тази цел следва да попълните Таблица 1 и Таблица 2 към Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г. към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ като пренесете декларираните облагаеми доходи, подлежащи на годишно изравняване, от приложенията на декларацията в съответните колони на таблиците, съобразно дадените указания към тях.
Осигурителният доход, върху който сте внасяли авансово осигурителни вноски за 2011 г. – в размер на 420 лв., следва да попълните в кол. 4 на таблици 1 и 2 – на съответните редове срещу месеците, през които сте упражнявали дейност като собственик на ЕООД.
Облагаемият доход, получен от извършването на услуги с личен труд като собственик на ЕООД, деклариран с код 09 на ред 8, част І от Приложение № 1 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, следва да пренесете на ред 13, колона 5.2 от Таблица 1 и Таблица 2. Месечният Ви осигурителен доход ще се определи като тази сума се раздели на броя на месеците, през които сте упражнявали дейността.
Облагаемият доход, получен за работата Ви без трудово правоотношение (граждански договор) извън тази, за която сте регистриран, деклариран на ред 7.10, част І, Таблица 7 от Приложение № 3, трябва да впишете на ред 13, колона 5.5 от Таблица 1 и Таблица 2. Месечният осигурителен доход следва да посочите за месеца, за който сте упражнявали дейността. Когато работата е извършена за повече от един месец и възнаграждението е изплатено в края на периода, месечният осигурителен доход се определя като тази сума се раздели на броя на месеците, през които е упражнявана дейността.
Сумите в колона 6 и 7 са резултатни величини, които се получават като сбор от следните суми:
?за колона 6 – от сумите в колони 3 и 4 (в случая само колона 4);
?за колона 7 – от сумите в колони от 5.1 до 5.5 (в случая само колона 5.2 и 5.5).
Сумите, вписани в колона 7 не могат да надвишават максималния размер на осигурителния доход за съответния месец (показан в колона 8).
Общият годишен размер на осигурителния доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите от ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблици 1 и 2. Когато разликата е положителна, върху нея се довнасят осигурителни вноски, а ако е отрицателна – надвнесените суми подлежат на възстановяване, освен когато осигурителният доход по колони от 5.1 до 5.5 е по-малък от минималния осигурителен доход по КСО. Осигурителни вноски не се довнасят в случай, че сумите на ред 13 в колони 6 и 7 са равни.
/В.АПОСТОЛОВ/

Оценете статията

Вашият коментар