Попълване на справката за окончателния размер на осигурителния доход (таблица 1 и 2) към годишната данъчна декларация за 2011 г.

КСО: чл. 4, ал. 3, т. 2; чл. 4, ал. 4; чл. 6, ал. 7 и ал. 8;
НООСЛБГРЧМЛ: чл. 1, ал. 1; чл. 11, ал. 1 и ал. 2;
ОТНОСНО: Попълване на справката за окончателния размер на осигурителния доход (таблица 1 и 2) към годишната данъчна декларация за 2011 г.
Във връзка с направеното от Вас запитване с писмо вх. № …….. от 15.02.2012 г. при Дирекция „ОУИ”- П, Ви уведомяваме за следното:
В писмото си пишете, че сте едноличен собственик на ЕООД, в което се осигурявате на 420 лв. Посочвате, че през 2011 г. сте получила доход от наем на недвижимо имущество и доход от граждански договор, по който възложителят е удържал осигурителни вноски и данък.
Въпросът, който поставяте е:
В коя колона на таблица 1 и таблица 2 следва да се посочат доходите от гражданския договор, доходите от наем и осигурителния доход от ЕООД-то?
Предвид изложеното и с оглед разпоредбите на задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по запитването:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, упражняващи трудова дейност като собственици или съдружници в търговски дружества, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Задължението за осигуряване на посочените лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица).
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО са за тяхна сметка и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Тези лица определят окончателен размер на осигурителния доход по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход.
Съгласно чл. 11, ал. 1 и 2 от НООСЛБГРЧМЛ за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване при изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. Върху доходите от работа без трудово правоотношение тези лица внасят дължимите осигурителни вноски по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, като ги включват в Справката за определяне на окончателен размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Предвид изложеното, при годишното изравняване по чл. 6, ал. 8 от КСО от посочените в запитването Ви облагаеми доходи в Таблица 1 и Таблица 2 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ трябва да включите само доходите, получени от работа без трудово правоотношение (граждански договор). Годишният Ви осигурителен доход за тази дейност ще се формира, като сумата, която се отразява на ред 7.10 от Таблица 7 към Приложение № 3, се пренесе на ред 13 от кол. 5.5 на таблици 1 и 2. Месечният осигурителен доход се вписва за месеца, за който е упражнявана дейността. Когато работата е извършена за повече от един месец и възнаграждението е изплатено в края на периода, месечният осигурителен доход се определя като тази сума се раздели на броя на месеците, през които е упражнявана дейността.
Осигурителният доход, върху който сте внасяла авансово осигурителни вноски за 2011 г. – в размер на 420 лв., следва да попълните в кол. 4 на таблици 1 и 2 – на съответните редове срещу месеците, през които сте упражнявала дейност като собственик на ЕООД.
Доходите от наеми не са доходи от трудова дейност по смисъла на чл. 4 от КСО, поради което не участват при формиране на окончателния размер на осигурителния доход.
Общият годишен размер на осигурителния доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите от ред13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблици 1 и 2. Когато разликата е положителна, върху нея се довнасят осигурителни вноски, а ако е отрицателна – надвнесените суми подлежат на възстановяване, освен когато осигурителният доход по колониот 5.1 до 5.5 (само кол. 5.5 в случая) е по-малък от минималния осигурителен доход по КСО. Осигурителни вноски не се довнасят в случай, че сумите на ред 13 в колони 6 и 7 са равни.

Оценете статията

Вашият коментар