Попълване на Таблици 1 и 2 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2010 г. към годишната данъчна декларация /ГДД/ по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 и ал. 4, чл. 5, ал. 4, чл. 6, ал. 7 и ал. 8, чл. 157, ал. 6;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 2
НООСЛБГРЧМЛ – чл. 1, ал. 1 и ал. 2, чл. 2, ал. 2 и ал. 3.
Наредба № Н-8/29.12.2005 – чл. 2, ал. 1, т. 1
ОТНОСНО:Попълване на Таблици 1 и 2 от Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2010 г. към годишната данъчна декларация /ГДД/ по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/
Фактическа обстановка:
Лице, упражняващо трудова дейност като едноличен търговец /ЕТ/, започва да се самоосигурява от месец февруари 2010 г. През месец април 2010 г. лицето прекратява дейност като ЕТ, като активите и пасивите на търговското му предприятие се изкупуват от ЕООД. Собственик на капитала на дружеството е същото физическо лице, поради което то продължава да внася авансово осигурителни вноски до края на годината в качеството му на самоосигуряващо се лице.
Въпрос:
При попълване на Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2010г. към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ следва ли в колона 4 на таблици 1 и 2 самоосигуряващото се лице да попълни избрания осигурителен доход, върху който е внасяло авансово осигурителни вноски, за целия период – от месец февруари до края на 2010 г., независимо от направеното прехвърляне?
Във връзка с изложеното, изразяваме следното становище по запитването:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство /чл. 4, ал. 4 от КСО/.
Съгласно чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ, загл. изм. – ДВ, бр. 2 от 2010 г./ задължението за осигуряване на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1-4 от КСО, включително едноличните търговци и собствениците на ЕООД, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите /НАП/, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството /чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ/.
За периода, през който упражняват дейност, посочените лица дължат авансово осигурителни вноски изцяло за своя сметка върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година /чл. 6, ал. 7 от КСО/. Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето. Промяната на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се декларира по реда на чл. 1, ал. 2 – чрез подаване на декларация по утвърден образец в компетентната ТД на НАП в 7-дневен срок от датата на промяната /чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧМЛ/.
Физическите лица – съдружници в търговски дружества или собственици на ЕООД, и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, внасят осигурителните вноски по сметката на компетентната териториална дирекция на НАП на самоосигуряващото се лице, поотделно за всеки месец, като в документите за внасянето им се попълва ЕГН, ЛНЧ или служебен номер, издаден от НАП на лицето /чл. 2, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ/.
Окончателен размер на месечния осигурителен доход лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от КСО определят по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ, като този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК по-висок или по-нисък облагаем доход, лицето подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година.
Осигурителният доход, върху който посочените лица внасят осигурителните вноски за здравно осигуряване и за ДЗПО в универсален пенсионен фонд /за родените след 31.12.1959 г./, се определя според разпоредбите на КСО /арг. на чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО и чл. 157, ал. 6 от КСО/.
На основание чл. 5, ал. 4 от КСО самоосигуряващите се лица са задължени да подават периодично данни за осигурителния си доход, за дните в осигуряване и за дължимите осигурителни вноски /декларации образец № 1 и 6/. Данните се подават по реда на Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Самоосигуряващите се лица, които са съдружници в търговски дружества или собственици на ЕООД, и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества, подават декларация образец № 1 в компетентната ТД на НАП на дружеството, като вписват ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца или служебен номер на дружеството /чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г./.
Предвид изложеното, в разглеждания казус самоосигуряващото се лице следва да попълни в колона 4 на таблици 1 и 2 от Справката за определяне на окончателен размер на осигурителния доход избраният месечен размер на осигурителния доход, върху който е внасяло авансово осигурителни вноски за целия период на трудовата му дейност- от месец февруари до края на 2010 г., независимо от обстоятелството, че от месец април осигуряването му е прехвърлено в ЕООД.

Оценете статията

Вашият коментар