ППЗДДС, чл.45,ЗДДС, чл.53, aл. 1,ЗДДС, чл.7, aл. 1

Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило с вх. №………..2013г. в Дирекция «ОБЖАЛВАНЕ И ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНА ПРАКТИКА»-
е изложена следната фактическа обстановка:
ЧЗП е регистриран по ЗДДС и отглежда тютюн. Възнамерява да продава произведената продукция на чуждестранно регистрирано по ДДС лице от ЕС. Транспортирането ще се извърши с превоз и за сметка на получателя или с превоз или за сметка на доставчика.
Поставени са следните въпроси:
1.Какъв е реда за продажбата на произведената продукция на фирма от ЕС, като се има предид, че тютюна не е преработен?
2.Подлежи ли произведения тютюн на особен режим на продажба?
3.След като тютюна не е претърпял никаква фабрична обработка, а само фермерска / кашониране, амбалиране/, как може да се осъществи съответната сделка, съобразявайки се със законодателството на страната?
4.Какви съпътстващи документи са необходими – сертификат за произход, сертификат за качество и др.?
5.Какви фактури следва да се издадат – данъчна с начислено ДДС, без начислено ДДС, VIES декларация?
6.Какви документи са необходими за съответната сделка, с които да се удостовери, че продукцията е напуснала страната?
Във връзка с поставените въпроси, изразяваме следното становище:
По първи, пети и шести въпрос:
Съгласно чл. 7, ал. 1 от ЗДДС, вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Предвид гореизложеното, за да е приложим режимът, установен за вътреобщностна доставка /ВОД/, следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е регистрирано по ЗДДС лице на територията на страната;
2. Получателят е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка;
3. Предмет на доставката са стоки;
4. Възмездност на доставката;
5. Транспортиране на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка.
ВОД е налице, както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
По смисъла на чл.53, ал.1 от ЗДДС, облагаеми с нулева ставка на данъка са вътреобщностните доставки по чл. 7, с изключение на освободените вътреобщностни доставки по чл. 38, ал. 2 . Съгласно чл.53, ал.2 от ЗДДС, документите, удостоверяващи извършването на вътреобщностната доставка, се определят с правилника за прилагане на закона, а именно – чл.45 от ППЗДДС.
За доказване на вътреобщностна доставка на стоки доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. документ за доставката -фактура за доставката, в която, когато получателят е регистриран за целите на ДДС в друга държава членка, се посочва идентификационният номер по ДДС на получателя, издаден от държава членка, под който номер му е извършена доставката,
2. документи, доказващи изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка:
 а) транспортен документ или писмено потвърждение от получателя или упълномощено от него лице, удостоверяващи, че стоките са получени на територията на друга държава членка – в случаите, когато транспортът е извършен от получателя или от трето лице за сметка на получателя; в писменото потвърждение се посочват дата и място на получаване, вид и количество на стоката, вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките;
б) транспортен документ, удостоверяващ, че стоките са получени на територията на друга държава членка – когато транспортът е извършен от доставчика или от трето лице за сметка на доставчика.
Съгласно чл.114, ал.1, т.12 от ЗДДС, задължителен реквизит на фактурата е ставката на данъка, а когато ставката е нулева – основанието за прилагането й, както и основанието за неначисляване на данък.
Съгласно чл.79, ал.2, т.5 от ППЗДДС, фактура се издава по реда на закона, когато не възниква задължение за начисляване на данък за вътреобщностна доставка на стоки; във фактурата/известието като основание за неначисляване на данък се вписва „обратно начисляване“, както и съответната разпоредба от закона.
В този смисъл, при осъществяване на ВОДв издадения документ се посочва основанието за прилагане на нулева ставка на данъка – чл.53, ал.1 от ЗДДС и се вписва „обратно начисляване“.
По смисъла на чл.125, ал.2 от ЗДДС, регистрираното лице, което е извършило за данъчния период вътреобщностни доставки, заедно със справка-декларацията подава и VIES-декларация за тези доставки за съответния данъчен период.
Предвид гореизложеното, при продажба на стоката на регистрирано по ДДС лице в друга държава членка и транспортирането й до държава членка, както и документирането на доставката по горепосочения ред, за Вас ще е приложима нулевата ставка на данъка по чл.53, ал.1 от ЗДДС и е задължително подаването на VIES-декларация.
Във връзка с останалите въпроси и предвид факта, че Закона за тютюна и тютюневите изделия урежда производството, окачествяването, изкупуването, промишлената обработка и търговията с тютюн, производството и търговията с тютюневи изделия, следва да се съобразите със съответните разпоредби.
НАП разяснява данъчното и осигурителното законодателство и доколкото втори, трети и четвърти въпроси не са свързани с него, не може да изрази становище по тях.

Оценете статията

Вашият коментар