практическото Приложение на Глава деветнадесета а” от ЗДДС – wwwnap.bg

.№ 23-29-126
08.02. 2013 г.
чл. 79, ал. 3 от ЗДДСвъв вр. С чл. 80 от ЗДДС
параграф 1, т. 19 от ДР на ЗУО
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Основната дейност на дружеството е събиране, преработка и търговия с метални отпадъци.
Във връзка с дейността си дружеството изкупува различно оборудване, което е негодно за употреба по първоначалното си предназначение, но не е бракувано от дружеството продавач и се придобива с начислен по общия ред данък.
След което, оборудването се разкомплектова, сортира и продава като скрап на цена по-висока от цената на придобиване.
Отделно от горното дружеството има намерение да закупи стоки представляващи метални профили, които в случай че не се реализират, след определен период от време, да бъдат бракувани и продадени като скрап на цена по- ниска от доставната.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следниият въпрос:
Следва ли по реда на чл. 79, ал. 3 от ЗДДС за разкомплектовано оборудване и за бракувани стоки /метални профили/ да бъде начислен ДДС и в какъв размер?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбите на чл. 79, ал. 3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Корекциите, съгласно чл. 79, ал. 4 от ЗДДС, се извършват в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка – декларацията за този данъчен период.
Доставките на стоки, посочени в Приложение № 2 на ЗДДС са предмет на специална регламентация в Глава деветнадесета „а” от ЗДДС, като данъкът за тези доставки е изискуем от получателя на стоките и за тях се прилага режима на самоначисляването или обърнатото начисляване, като същите са с право на данъчен кредит. Стоките, посочени в Приложение № 2 от ЗДДС са битови, производствени, строителни и опасни отпадъци по Закона за управление на отпадъците (ЗУО).
По смисъла на параграф 1, т. 19 от ДР на ЗУО, „отпадъци от черни и цветни метали” са технологичните отпадъци, получени от добива, преработката или механичната обработка на цветни и черни метали и сплавите им, бракуваните машини, съоръжения, детайли и конструкции от производствен, строителен или битов характер с изключение на опасните отпадъци.
В конкретният случай, предвид описаното в запитването дружеството закупува оборудване, което е негодно за използване по предназначение, изведено е от експлоатация ив този смисъл, по своята същност същото е бракувано.
Когато предмет на доставката са бракувани машини, съоръжения и конструкции от производствен или строителен характер същите са отпадъци от черни и цветни метали. Предвид легалната дефиниция на понятието „отпадъци от черни и цветни метали” бракуваните машини, съоръжения и конструкции от производствен или строителен характер, независимо дали са в непроменено състояние или са разкомплектовани, разглобени, разрязани, разрушени или друго, представляват отпадък.
Ако Вашето дружество е придобило процесните стоки с начислен по продажбата ДДС, то следва да направи предвидените в чл. 79 от ЗДДС корекции в периодите, в които оборудването се разкомплектова и се превръща в скрап.
В случай, че закупените стоките за дружеството са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), размерът на дължимия данък следва да се определи по формулата на чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 80 от ЗДДС, корекции по чл. 79 не се извършват в случаите на унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима сила или от аварии или катастрофи, за които лицето може да докаже, че не са причинени по негова вина; брак поради изтичане срока на годност/трайност, определен съгласно изискванията на нормативен акт и брак на дълготрайни материални активи по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч), когато балансовата им стойност е по-ниска от 10 на сто от отчетната им стойност.
За повече информация Ви уведомяваме, че е публикувано в Интернет страницата на Националната агенция за приходите становище Изх. № 93-04-45/08.03.07 г. на , относно практическото приложение на Глава деветнадесета „а” от ЗДДС – www: nap.bg
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 отДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар