5_23-10-187 /20.11.2009
КСО, чл.4, ал.1, т.5;
ЗДДФЛ, чл.29, ал.1, чл.43, ал.1, чл.45, ал.4;
Фактическа обстановка: Член на УС на кооперация извършва и работа без трудово правоотношение в кооперацията.
Въпроси: 1. Следва ли от възнаграждението по граждански договор да се приспадат 25% РД?
2. Дохода следва ли да серазграничи във ведомостта на два отделни реда?
Както беше отговорено и на писмо, заведено с вх. № 23-10-126/09.07.2008г.,на основание чл. 20, ал. 1, чл. 26, ал. 1 и чл. 27, ал. 1 от Закона за кооперациите председателят на кооперацията и членовете на управителния и контролния съвет се избират измежду членовете на кооперацията за срок до 3 години. Когато тези лица получават възнаграждения за управление на кооперацията, върху полученото възнаграждение се внасят осигурителни вноски по реда, определен за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ – за всички осигурени социални рискове без безработица.
По реда на чл.4, ал.1, т.5 от КСО на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове без безработица подлежат членовете на кооперации, работещи без трудово правоотношение, независимо дали работата се извършва по договори за възлагане или по възлагателни протоколи на общото събрание или други органи на кооперацията. Това се отнася и за членовете, които нямат функции по управление и контрол.
Осигурителните вноски за тези лица се определят на базаизплатените възнаграждения преди приспадане на разходите за дейността, а вноските се дължат независимо от размера на полученото възнаграждение, но не повече от максималния размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година.
Относно начина на данъчното облагане на лице, което се осигурява като член на УС на кооперацията идопълнително има сключен и граждански договор с нея за изпълнение на определена задача /юридическаи правна помощ/ и какда се отразят в разчетно – платежната ведомостВи уведомявам следното:
Съгласно чл. 29, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон /ТЗ/, се определя като придобитият доход се намалява с нормативноопределени разходи за дейността. Законодателят е фиксирал различен размер на разходите, изхождайки от спецификите на съответната дейност като за доходите от упражняване на свободна професия или възнагражденияпо извънтрудовиправоотношения същите са в размер на 25 на сто.
Извънтрудовиправоотношения са правоотношения извън тези по т.26 /трудови/, т.28 /упражняване на занаят / и т. 29 /упражняване на свободна профессия/, по силата на които се дължи постигането на определенрезултат от физическото лице, което не е едноличен търговец/ т. 30, § 1 от ДР на ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 43, ал.1 от ЗДДФЛ, в редакцията за 2009г., лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. В чл. 43, ал.3-5 от ЗДДФЛ е указано, че размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал.1 се умножи по данъчната ставка 10 на сто и се определя от: предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социалното осигуряване – платци на доходи отстопанска дейност; и от лицето, придобило дохода – когато същото е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО и декларира това обстоятелство с писмена декларация предплатеца на дохода.
На основание чл. 45, ал.4 от ЗДДФЛ, когато лице по граждански договор получи доход от предприятие или друго самоосигуравощо се лице,същите като платци на дохода са задължени да издадат Сметка за изплатени суми и служебна бележка по образец, които да предоставят на лицето получател на дохода.
Служебните бележки, издадени от платецана дохода се прилагат към годишната данъчна декларация предвид изискванията на чл. 50, ал.4 от ЗДДФЛ.
Считаме , чев разчетно-платежната ведомост двата дохода, начислени на различни основания /§ 1 , т. 26, б „з” ипо т. 29 отДР на ЗДДФЛ / не следва де се отразят общо.
Следва да имате предвид, че Националната агенция за приходите не е компетентна относно правата на лицата, произтичащи от трудови договори.
‘
Вх.№ 5_2310187 от 20.11.2009 Отг. ОУИ София | 23-10-187_09_OZ_5_02_08