Право на приспадане на данъчен кредит при закупуване на товарен автомобил, категория N1

ДДС, чл.70, ал.1, т. 4 и 5
ДДС, § 1, т.18 от Допълнителните разпоредби
ДОПК, чл.17, ал.3
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …… е постъпило Ваше писмено запитване, относно приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
ЕООД осъществява дейност с основен предмет – внос и търговия с багажници за автомобили. Във връзка с осъществяваната дейност  дружеството ще закупи товарен автомобил, категория N1, 4+1 места,
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
ЕООД ще има ли право на приспадане на данъчен кредит при закупуване на товарен автомобил, категория N1, 4+1 места, модел ..?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.70, ал.1, т. 4 и 5 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице независимо, че са изпълнени условията на чл.69 или 74, когато  е придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил, както и за стоките или услугите, които са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на тези превозни средства и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с тези превозни средства.
            Дефиниция на понятието „лек автомобил” е дадено в § 1, т.18 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС.
            „Лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. При определяне броя на местата за сядане по изречение първо се вземат предвид само седалките, монтирани от производителя.
От приложената към запитването проформа фактура е видно, че  ЕООД  ще закупи товарен автомобил, категория N1, 4+1 места, модел VW.
В писмото е посочено, че съгласно издадения от производителя сертификат N1 автомобила притежава трайно вградено техническо оборудване.
Съгласно разпоредбата на чл. 149 от Закона за движение по пътищата (ЗДв.П),  за нуждите на типовото одобряване пътните превозни средства се делят на определени категории:
– категория М – моторни превозни средства, които имат най-малко четири колела и са предназначени за превоз на пътници,
– категория N – моторни превозни средства, предназначени за превоз на товари, които имат най-малко четири колела.  
В категория  Nспадат и моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 t – обозначавани като N1.
Функционално и конструктивно N1 версиите са идентични на аналогичната им пътническа версия М1. При външен оглед N1 версиите на пътническите автомобили не могат да бъдат разграничени от пътническите версии на съответния автомобил,  като същите не са оборудвани и с преграда между пътническия и товарния (багажния) отсег.
Дефиницията дадената в §1, т.18 от ДР на ЗДДС  не  препраща изрично към разпоредбите на ЗДвП, или на  Комбинираната номенклатура на ЕС (КН на ЕС).
Когато в нормативен акт липсва еднозначна уредба на даден въпрос, той се тълкува съобразно разпоредбите на нормативните актове, уреждащи  аналогични правоотношения.
В този смисъл Комбинираната номенклатура  на ЕС, като част от общото митническо право на ЕС, следва да се прилага и при класифициране на леките автомобили от гледна точка разпоредбата на ЗДДС, доколкото липсва друг нормативен акт, който да урежда тези правоотношения.
Комбинираната номенклатура на ЕС отговаря на общата митническа номенклатура, на статистиката на външната търговия на Европейския общност и по силата на Регламент №2658/87 и Регламент 638/2004, същата се използва при отчитане на търговията между държавите членки.
В българското законодателство използването й е определено със Закона за статистиката на външнообщностната търговия със стоки чрез системата Интрастат и Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/.
В рамките на КН на ЕС превозните средства, предназначени за превоз както на пътници, така и на товари могат да се класират:
– в позиции 8703 като пътнически или товаропътнически,  или
            – в позиция 8704 които са предназначени за транспорт на стоки. Тази позиция  включва също превозни средства, които превозват хора и стоки,  но при условие, че транспорта на стоки придава основния им характер. При подобен тип автомобили трябва ясно да са разграничени зоната за пасажерите и това на товара, както и да не дава възможност в зоната за превоз на товари и стоки да се превозват пътници, да има места за предпазни колани, седалки и т.н.
Критериите за тяхното класифициране са  свързани главно с конструктивните особености на купето. От съществено значение е дали автомобилите са предназначени главно за превоз на пътници или главно за превоз на товари.
Класирането на стоките по КН на ЕС се определя съгласно термините на позициите и подпозициите, забележките към разделите, главите и подпозициите, забележките към подпозициите и Общите правила за тълкуване на КН. При интерпретирането на обхвата на позициите и подпозициите се взимат предвид също така и Обяснителните бележки към Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките, която по силата на чл.  1, параграф 2, буква а) на Регламент  (ЕИО) № 2658/87г. е базова номенклатура за КН на ЕС, както и Обяснителните бележки към КН на ЕС (ОБХС и ОБКН).
            Предвид гореизложеното, за да се ползва данъчен кредит за закупеното превозно средство е необходимо описания  в  писмото  автомобил да отговаря и на критериите за тарифирането му като „автомобил за превоз на стоки“ съгласно Комбинираната номенклатура на Европейския съюз и да се класифицират по позиция 8704 /Автомобили за превоз на стоки/, според нея.
            Наред с горното, не следва да се забравя, че принципно правото на приспадане на данъчен кредит възниква, ако закупената стока или услуга се използва за последващи облагаеми доставки.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

4/5

Вашият коментар