право на приспадане на данъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) от общините за получените от същите стоки и/или услуги в качеството им на бенефициенти в изпълнение на

Изх. № М-24-36-14
Дата: 18.06.2015 год.
ПЗР на ЗДДС, § 3;
ПЗР на ЗДДС, § 15г.
ОТНОСНО: право на приспадане на данъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) от общините за получените от същите стоки и/или услуги в качеството им на бенефициенти в изпълнение на финансирани от ОП “Околна среда 2007-2013 г.“ водни проекти
Във Ваше запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите с вх. № М-24-36-14/27.02.2015 г., е изложено следното:
Община ………(Общината) е регистрирано по ЗДДС лице, бенефициент по проект „Интегрирано управление на водите на територията на гр. …….“ по Оперативна програма“Околна среда 2007-2013 г.“, финансирана от Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България. Посочено е още, че Общината е отразила с право на данъчен кредит, съответно:
– в дневника за покупките за м. 11. 2014 г., фактури за получени доставки на стоки и/или услуги, във връзка с изпълнението на дейностите по проекта, издадени през м. 11. 2013 г. и м. 10. 2014 г., като е спазила срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС;
– в дневника за покупките за м. 01. 2015 г., фактура за получени доставки на стоки и/или услуги, във връзка с изпълнението на дейностите по проекта, издадена през м. 10. 2014 г., като е спазила срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС.
Поставените в запитването въпроси са следните:
1. Налице ли е основание описаните в запитването фактури, включително фактуратаиздадена през м. 11. 2013 г., да бъдат отразени в дневника за покупки с право на приспадане на данъчен кредит?
2. По какъв начин да се отразяват последващите фактури, свързани с изпълнението на дейностите по проекта?
3. Възстановим ли е разходът за ДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното принципно становище:
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит по фактурите за получените от Общината стоки и/или услуги, във връзка с изпълнението на дейностите по проекта, издадени след влизане в сила на изменението на Закона за водите и отразени в дневника за покупки, съответно в справката-декларация в срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, е изготвен отговор от ДОДОП – ……….
По отношение на това, дали е налице право на приспадане на данъчен кредит за начисления във фактура, издадена през м. 11. 2013 г. данък за получените от Общината стоки и/или услуги, във връзка с изпълнението на дейностите по проекта, следва да се има предвид, че според трайната практика на Съда на Европейския съюз (СЕС), предвиденото в член 167 и сл. от Директива 2006/112/ЕО право на приспадане е неразделна част от механизма на данъка върху добавената стойност и по принцип не може да се ограничава. То се упражнява незабавно по отношение на целия данък, начислен по получени доставки (Решение от 15 юли 2010 г. по дело Pannon Gep Centrum, C-368/09, все още непубликувано в Сборника, точка 37 и цитираната съдебна практика и Решение по дело C-280/10 т. 29 и т. 40).
Съдът на Европейския съюз приема също, че принципът на неутралност на данъка върху добавената стойност по отношение на данъчната тежест върху предприятието изисква първоначалните разходи за инвестиции, направени за нуждите и с оглед на дадено предприятие, да се считат за икономическа дейност и че ще бъде в противоречие с този принцип посочените дейности да започват едва от момента, в който даден недвижим имот действително се използва, тоест когато възникне облагаемият доход. Всяко друго тълкуване би възложило на икономическия оператор разходите за данъка върху добавената стойност в рамките на икономическата му дейност, без да му даде възможността да ги приспадне, и би прокарало произволно разграничение между разходите за инвестиции, направени преди и по време на действителното използване на даден недвижим имот (вж. по-специално Решение по дело Rompelman, посочено по-горе, точка 23 и Решение по дело INZO, посочено по-горе, точка 16).
Предвид цитираната практика на СЕС считам, че правото на приспадане на данъчен кредит за получените от Общината стоки и/или услуги, във връзка с изпълнението на дейностите по проекта, е възникнало незабавно на датата на изискуeмост на данъка за съответните доставки, предвид обстоятелството, че по силата на тези законови изменения Общините следва да използват тези стоки и услуги (изградените по водните проекти активи) за последващи облагаеми доставки в условията на бартер при сключването на договори с ВиК оператори по Закона за водите или по Закона за концесиите.
С оглед казаното дотук, считам, че е налице право на приспадане на данъчен кредит за начисления във фактура, издадена през м. 11. 2013 г. данък за получените от Общината стоки и/или услуги, във връзка с изпълнението на дейностите по проекта, доколкото същите ще се използват за извършване на облагаеми доставки и фактурата за тях е отразена в срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС.
По отношение на отразяването на последващите фактури, свързани с проекта по ОПОС, следва да се има предвид, че доколкото тези фактури са за получените от Общината стоки и/или услуги, които ще се използват за последващи облагаеми доставки, същите следва да се отразят в дневника за покупки с право на приспадане на данъчен кредит в срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС.
В случай, че се касае за данък, правото на приспадане на който не е упражнено в срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, следва да се има предвид разпоредбата на § 15г от Преходни и заключителни разпоредби на ЗДДС, (обн. ДВ бр. 41 от 05.06.2015 г.,в сила от 09.06.2015 г.), съгласно която общини, регистрирани по този закон, които не са упражнили правото си на приспадане на данъчен кредит в срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС за начислен след 1 януари 2007 г. данък върху добавената стойност за получени от тях доставки на стоки или услуги за изграждане на ВиК системи и съоръжения в изпълнение на водни проекти, включително по Приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013“, могат да упражнят право на данъчен кредит за тези доставки. Общините упражняват правото по § 15г по реда, регламентиран с § 3 и сл. от ПЗР на ЗДДС (обн. ДВ бр. 41 от 05.06.2015 г., в сила от 09.06.2015 г.).
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар