Право на приспадане на данъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за получени доставки на стоки и услуги, използвани за дейността на почивните бази на Х”

.№ 24-34-62
Дата, 19.05.2012 год.
ЗДДС, чл. 9, ал. 3, т. 2;
ЗДДС, чл. 26;
ЗДДС, чл. 27;
ЗДДС, чл. 66, ал. 2;
ЗДДС, чл. 69;
ЗДДС, чл. 70;
ЗДДС, чл. 71;
ЗДДС, чл. 73;
ЗДДС, чл. 74.
Относно: Право на приспадане наданъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за получени доставки на стоки и услуги, използвани за дейността на почивните бази на „Х”
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-62/04.04.2012 г. е посочено, че „Х” е юридическо лице, регистрирано по ЗДДС, което се финансира от субсидия от държавния бюджет и от собствени приходи. Спецификата на дейността на лицето не позволява да се определи каква част от разходите се покрива за сметка на субсидия и каква за сметка на собствени приходи. Това е и основанието „Х” да формира коефициент за ползване на частичен данъчен кредит за всичките си поделения. В дейност от група „…..” се отнасят две почивни бази на лицето, които предоставят нощувки и храна (на служители и на външни лица) и други спомагателни услуги като:такса ски, билярд, сауна.
Услугите за служители, съгласно Колективен трудов договор са на по-ниски цени, докато за външни лица цените са с определена надценка. Приходите на базите не могат да осигурят тяхната самоиздръжка. За предходната година едната от базите допълнително е финансирана от ……… за закупуване на гориво за отопление, материали, ДМА и услуги. Освен това „Х” като първостепенен разпоредител се разплаща за вноските по данък върху приходите и ДДС.
С оглед гореизложеното, при отчитането на ДДС, „Х” изчислява коефициент, съгласно чл.73, ал.5 от ЗДДС и ползва частичен данъчен кредит.
Запитването е: Законосъобразно ли е приспадането на пълен данъчен кредит за получените стоки и услуги, които се използват за извършване на доставки по предоставянето на нощувки, храна и спомагателни услуги в почивните бази на „Х”?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС лицето има право да приспаднеданъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави тогава, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки. Съгласно ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит, посочени в чл. 70, ал.1, т.1 от закона, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или чл. 74 от ЗДДС, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
С оглед на гореизложеното, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните от лицето доставки, за които се използват получените стоки и услуги.
Услугите по предоставяне на нощувка, храна и други спомагателни услуги (такса ски, билярд, сауна) не попадат в обхвата на освободените доставки по Глава четвърта „Освободени доставки” от ЗДДС, а представляват облагаеми доставки, по смисъла на чл.12 от ЗДДС, независимо дали се предоставят на външни лица или на служители.
Следва да се има предвид, че при безвъзмездното предоставяне на услуга за лични нужди на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на работниците и служителите или на трети лица, е налице приравнена на възмездна доставка, съгласно чл. 9, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, която се облага с данък. В този случай данъчната основа се определя по реда на чл. 27, ал. 2 от ЗДДС и е сумата на направените преки разходи, свързани с извършване на услугата.
В случай, че предоставяте услуга (например нощувка) на работници и служители възмездно – срещу заплащане, облагането се извършва при съобразяване на обстоятелството, че данъчната основа се определя по реда на чл. 27, ал. 3, т. 1 от ЗДДС при определените в същата норма условия.
В случаите на възмездни доставки на услуги към несвързани лица данъчната основа се определя по общия ред, съгласно разпоредбата на чл. 26, ал. 1 от ЗДДС.
Също така при определяне на данъчната основа на доставките следва да се извърши преценка дали субсидиите и финансиранията, които визирате в запитването, попадат в хипотезата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС.
Следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС, съгласно която данъчната ставка за настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения, включително предоставянето на ваканционно настаняване и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани, е в размер 9 на сто. Предвид това, за извършваните услуги, които попадат в хипотезата на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС, следва да се прилага ставка 9 на сто, а за останалите доставки приложимата данъчна ставка е 20 на сто.
С оглед на изложеното, за получените стоки и услуги, които се използват за целите на извършването от „Х” на възмездни (вкл. безвъзмездни, приравнени на възмездни) облагаеми доставки на услуги по предоставяне на нощувка, храна и други спомагателни услуги (такса ски, билярд, сауна) ще е налице право на приспадане на данъчен кредит в пълен размер, при отсъствие на ограниченията на чл.70 и при условията на чл.71 от ЗДДС.
В случай, че „Х” използва получените стоки или услуги както за извършване на доставки, за които е налице право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които няма такова право (например освободени доставки на „Х”) ще е налице право на приспадане на частичен данъчен кредит.
Частичният данъчен кредит се определя съобразно правилата на чл. 73 от ЗДДС. Съгласно чл. 73, ал. 1 от ЗДДС регистрирано лице има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право. Размерът на частичния данъчен кредит, съгласно чл. 73, ал. 2 от закона се определя, като сумата на данъчния кредит се умножи по коефициент, изчислен с точност до втория знак след десетичната запетая, получен като отношение между оборота, отнасящ се за доставките, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, и оборота, отнасящ се за всички извършвани от лицето доставки и дейности. За изчисляване на коефициента по чл. 73, ал. 2 от закона се прилагат правилата на чл. 64 от Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС). Съгласно чл. 73, ал. 5 от ЗДДС коефициентът се изчислява на базата на оборотите по ал. 3 и 4 за цялата предходна календарна година, а когато такива обороти за предходната календарна година липсват – на базата на оборотите по ал. 3 и 4 за данъчния период, през който възниква правото на приспадане на данъчен кредит.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар