право на приспадане на данъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за получени доставки на стоки, използвани за извършване на облагаеми доставки на услуги, включващи но

Изх. № 24-34-119
Дата: 30.09.2014 год.
ЗДДС, чл. 12;
ЗДДС, чл. 66, ал. 2;
ЗДДС, чл. 69, ал. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2;
ЗДДС, чл. 71;
ЗДДС, чл. 72;
ЗДДС, чл. 126, ал. 3, т. 2.
Относно: право на приспадане наданъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за получени доставки на стоки, използвани за извършване на облагаеми доставки на услуги, включващи нощувка, хранене и други услуги от обект, който не е категоризиран
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ……………… г. е посочено, че …………… е юридическо лице на бюджетна издръжка и второстепенен разпоредител с бюджет по бюджета на …………… Същата е регистрирано по ЗДДС лице. Приходите от стопанска дейност на ……………. са от нощувки, храна и услуги в четири почивни/учебни бази. В дейността на ……………. е включена и още една почивна/учебна база, считано от месец декември 2013 г. Към момента тази база не е туристически обект по смисъла на чл. 3 от Закона за туризма (ЗТ), но е в процес на категоризация.
……………. към този момент отразява в дневника за покупките като доставки без право на данъчен кредит фактури, в които има посочен данък върху добавената стойност, за получени доставки на стоки, в т.ч. активи, от почивната/учебната база, която не е туристически обект.
По същество въпросите Ви са налице ли е право на данъчен кредит за получени доставки на стоки, в т.ч. активи, от почивната/учебната база, която не е туристически обект, и следва ли получените фактури за тези доставки да бъдат отразени в дневника за покупки като доставки с право на данъчен кредит, както и налице ли е право на данъчен кредит за получените доставки на стоки, в т.ч. активи, за отразените в дневника за покупки до момента фактури като доставки без право на данъчен кредит.
Предвид така изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
На основание чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки. Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта или безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето, по силата на чл. 70, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС.
С оглед на гореизложеното, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните от лицето доставки, за които се използват получените стоки и услуги. На основание чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, при отсъствие на ограниченията на чл. 70, при условията на чл. 71 и при спазване на срока по чл. 72 от същия закон, право на приспадане на данъчен кредит ще е налице по отношение на стоките и услугите, предназначени за облагаемата дейност на …………….
Услугите по предоставяне на нощувка и храна не попадат в обхвата на освободените доставки по Глава четвърта “Освободени доставки” от ЗДДС, а представляват облагаеми доставки, по смисъла на чл. 12 от ЗДДС. Доколкото в запитването не е уточнен вида на другите услуги, които се извършват от ………… в почивната/учебната база, която не е туристически обект за целите на настоящето становище се приема, че тези доставки са облагаеми по смисъла на чл. 12 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че предоставянето на туристически услуги в некатегоризирани по ЗТ обекти, както и в такива, непритежаващи издадено временно удостоверение за открита процедура за категоризиране, не следва да се третира като “настаняване” по смисъла на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС и за него не се прилага намалена данъчна ставка, т.е. приложима е ставка на данъка в размер на 20 на сто.
С оглед на изложеното, за получените от ………… доставки на стоки, в т.ч. активи, които се използват за целите на извършването от почивната/учебната ? база, която не е туристически обект, на възмездни (вкл. безвъзмездни, приравнени на възмездни) облагаеми доставки на услуги по предоставяне на нощувка, храна и други услуги ще е налице право на приспадане на данъчен кредит в пълен размер, при отсъствие на ограниченията на чл. 70, при условията на чл. 71 от ЗДДС и при спазване на срока по чл. 72. Получените фактури за тези доставки се отразяват в дневника за покупки като данъчната основа на доставката се посочва в колана 10 “Данъчна основа на получените доставки с право на пълен данъчен кредит”, а начисления за нея данък върху добавената стойност в колона 11 “ДДС с право на пълен данъчен кредит”.
В случай, че ……….. използва получените стоки, в т.ч. активи както за извършване на доставки, за които е налице право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които няма такова право, ще е налице право на приспадане на частичен данъчен кредит.
По отношение правото на данъчен кредит за получените доставки на стоки, в т.ч. активи, от ……….., използвани за дейността на почивната/учебната база, обстоятелството, че тази почивна/учебна база не е туристически обект не е относимо.
Относно въпроса Ви налице ли е право на данъчен кредит за получените доставки на стоки за отразените в дневника за покупки до момента фактури като доставки без право на данъчен кредит следва да имате предвид на разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС. По силата на тази разпоредба корекции на грешки при деклариране, установени след изтичането на срока за подаване на справка-декларацията за съответния данъчен период, в случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира по инициатива на лицето чрез писмено уведомяване на компетентния орган по приходите в съответната ТД на НАП, който следва да предприеме действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период. В случая, изложен в запитването за неправилно отразените фактури в дневника за покупки следва да уведомите ТД на НАП ……
Следва да се има предвид, че ако срокът по чл. 72 от ЗДДС за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит е изтекъл, то правото на данъчен кредит се погасява и последното не може да бъде упражнено чрез извършване на корекции на грешки по реда на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/БОЙКО АТАНАСОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар