право на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация във връзка със съставянето, подаването и отразяването в дневника за покупки на регистрационния о

Изх.№ 20-25-211
ДО
ОТДЕЛ „КОНТРОЛ”
Дата …09.07.2007г…
СЕКТОР”СЕЛЕКЦИЯ И
КООРДИНАЦИЯ „ ПРИ
На Ваш № 6017/06.07.2007г.
ТД на НАП -ХАСКОВО
ОТНОСНО:право на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация във връзка със съставянето, подаването и отразяванетов дневника за покупки на регистрационния опис.
УВАЖАЕМИКОЛЕГИ,
Видно от информацията в Протокола за писмено запитване,наличните активи и начисленият при придобиването им данък,включени в регистрационния опис по чл.74 от ЗДДС,са отразени вдневника за покупките на един ред като „друг документ” –„опис на налични активи” с посочена обща сума на „ДДС с право на пълен данъчен кредит” .
Следва да се има предвид,че в тази насока има издадено указание на изпълнителния директор на НАП относно уеднаквяване на практиката по прилагане разпоредбите на ЗДДС относно признаване право на приспадане на данъчен кредит за налични активи към датата на регистрация на лицата във връзка със съставянето,подаването и отразяването в дневника за покупки на регистрационния опис.
Във връзка с поставените от Вас въпроси относно право на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация и базирайки се на така посочените документи, изразяваме следното становище:
По смисъла на чл.74, ал.1 от ЗДДС всяко регистрирано по ЗДДС лице/с изключение на тези,регистрирани на основание наВОП на стоки/ има право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството преди датата на регистрацията му по този закон,които са налични към датата на регистрацията.Това право възниква по отношение на онези активи,които отговарят на определени нормативни изисквания,изброени в чл.74, ал.2 от ЗДДС. В този смисъл съответното лице,след като уточни наличните си активи към датата на регистрацията си,следва да направи преглед на данните и документите,които притежава за тях. Прегледът има за цел да установи дали тези данни и документи съответстват на тези кумулативни условия,наличието на които регламентират правото за ползване на данъчен кредит за ДДС, платен за даден актив преди регистрацията му. Това лице има право на приспадане на данъчен кредит също и за получените услуги преди датата на регистрацията му по този закон,когато са налице едновременно условията на чл.74, ал.3 от ЗДДС.
Правото на приспадане на данъчен кредит по чл.74 от ЗДДС възниква на датата на регистрация по този закон. Съгласно чл.103, ал.1 от същия закон за дата на регистрация се смята датата на връчването на акта за регистрация.Ал.2 на тази разпоредба задължава лицето да състави регистрационен опис по образец/утвърден с ППЗДДС като приложение № 2,съответно приложение № 3 към същия/ , за наличните активи към датата на регистрациятаи съответно да го подаде не по-късно от 7 дни от тази дата.
Регистрационният опис по образец за получените услуги също следва да е съставен към датата на регистрация по този закон и да е подаден не по-късно от 7 дни от датата на регистрация.
Съгласно чл.72 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит по чл.74 и.76 от същия закон се упражнява през данъчния период,през който е възникнало,или в един от следващите три данъчни периода,като наличните активи,получените услуги и данъкът,включени в регистрационния опис,се отразяват в дневника за покупките за съответния данъчен период.
По смисъла на чл.124, ал.6 от ЗДДС видът,съдържанието и изискванията към дневника за покупки,както и редът и начинът за отразяването на документите в него се определят с ППЗДДС.
Чл.61,ал.4 от ППЗДДС гласи,че правото на приспадане на данъчен кредит по чл.74 и чл.76 от ЗДДС се упражнявапрез данъчния период,през който е възникнало,или в един от следващите три данъчни периода,като съответния документ по чл.71 от същия закон се отразява в дневника за покупките за съответния данъчен период.
Цитираните нормативни текстове водят до заключението,че за признаване правото на приспадане на данъчен кредит по чл.74 и чл.76 от ЗДДС не е достатъчно регистрираното лице да отрази в дневника за покупките подадения регистрационен опис на един ред /както позволяваше чл.68 от ЗДДС/отм.//,а следва да отрази в дневника съответните документи по чл.71 от ЗДДС документ по документ.
В конкретния случай регистрираното лице не е спазило изискванията на чл.61, ал.4 от ППЗДДС и е отразило документите от регистрационния опис като обща сума на един ред.Следователно е налице несъответствие между подадения от лицето дневник за покупки,като вид отчетно-декларативен документ по чл.125,ал.3 от ЗДДС, и изискванията за попълването му.
Считаме,че така установеното несъответствие следва да се отстрани по реда на чл.103 от ДОПК.В този смисъл лицето следва да се покани да го отстрани в 14-дневен срок от получаване на съобщението,като в самото съобщение трябва да се посочи,че несъответствието се състои в неспазване на изискването на чл.61, ал.4 от ППЗДДС и да се покани лицето да подаде нов дневник за покупките за съответния период при спазване на визирания текст.
Следва да се има предвид,че на основание чл.103 ,ал.2 от ДОПК ,подаването на дневника за покупки,съобразен с изискванията на чл.61 ,ал.4 от ППЗДДС в посочения в съобщението срок, ползва подателя- т.е правото му на приспадане на данъчен кредит ще е налице при съобразяване с останалите изисквания на закона.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/’

Оценете статията

Вашият коментар