право на приспадане на данъчен кредит за начислен данък върху добавената стойност за получени доставки, свързани с договор за лизинг или отдаване под наем на лек автомобил преди промяната на чл. 70, а

.:№ 24-29-284
Дата:21.12.2013 год.
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 4 (в редакцията му до изменението й с
ДВ бр. 94 от 2012 г.)
Относно: право на приспадане на данъчен кредит за начислен данък върху добавената стойност за получени доставки, свързани с договор за лизинг или отдаване под наем на лек автомобил преди промяната на чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС, в сила от 01.01.2013 г.
В писмено запитване на ТД на НАП ГДО, изпратено по компетентност от Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … и постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-29-284/01.10.2013 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Във връзка с подадено Искане за прихващане или възстановяване на данък върху добавената стойност от дружество е извършена проверка, при която е установено, че същото е упражнило право на приспадане на данъчен кредит през м. юни 2013 г. по фактури за доставки на услуги за наем на леки автомобили по договор за лизинг за периода 2008 г.-2012 г. Резултатът по справка-декларацията за данъчен период м. юни 2013 г. е ДДС за внасяне, който е внесен на 12.07.2013 г., но заедно с него е внесена и сумата от начисления данък върху добавената стойност по фактури за получените доставки на услуги за наем на леки автомобили за периода 2008 г.-2012 г., по които е упражнено право на приспадане на данъчен кредит през м. юни 2013 г. Дружеството претендира възстановяване на тази сума като надвнесена за периода 2008 г.-2012 г.
Въпросът Ви по същество е има ли дружеството право през месец юни 2013 г. да упражни приспадане на данъчен кредит за начисления му данък по фактури, издадени в периода 2008 г.-2012 г., за получени доставки на услуги за наем на леки автомобили по договор за лизинг, при положение, че промяната в чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС е в сила от 01.01.2013 г.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Със ЗДДС в редакцията му от влизането му в сила до 31.12.2012 г. е разширен обхватът на ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит, като ограничението неправомерно, несъвместимо с Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност, е включвало и доставките на услуги по отдаване под наем на лек автомобил.С изменението на чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС в сила от 01.01.2013 г., беше отменено ограничението на правото на приспадане на данъчен
кредит за получена доставка на услуга по отдаване под наем на лек автомобил. С това несъответствието на ЗДДС в този аспект е отстранено.
Предвид непосредственото действие (директния ефект) на нормите на директивите при определени предпоставки, какъвто е и случаят относно допуснатото несъответствие на въведеното с нормата на чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС (в редакцията му до изменението й с ДВ бр. 94 от 2012 г.) ограничение на правото на приспадане на данъчен кредит на нает лек автомобил с нормите на Директива 2006/112/ЕО, лицата могат да се позоват пряко на Директивата, за да защитят правата и интересите си. В този случай, независимо, че въпросното ограничение на правото на приспадане на данъка е отменено считано от 01.01.2013 г., следва да се приеме, че регистрираните лица – получатели на доставки по отдаване под наем на леки автомобили, имат право да приспаднат начисления им данък по такива доставки по силата на директния ефект на Директивата и за данъчни периоди преди 01.01.2013 г. -датата на влизане в сила на изменението на закона за отстраняване на несъответствието с Директивата.
В случая, изложен в запитването, ако получените от дружеството доставки по фактури, издадени в периода 2008 г.-2012 г., за които същото претендира право на приспадане на данъчен кредит, са доставки на услуги, свързани с отдаване под наем на леки автомобили по смисъла на т. 18 от § 1 на ДР на ЗДДС и ако са изпълнени условията на чл. 69 и 71 от ЗДДС за възникване и упражняване на правото на данъчен кредит, следва да се приеме, че за дружеството е възникнало право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък върху добавената стойност за получените от същотодоставки на услуги.
Правото на приспадане на данъчен кредит за тези доставки може да бъде упражнено от дружеството за данъчния период, през който е възникнало това право или в срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, съгласно редакцията на нормата за съответния период. В зависимост от това изтекли ли са преклузивните срокове по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, през които лицето е имало право да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит са възможни следните ситуации:
1. В случай, че получената фактура е включена в дневника за покупки, съответно в справка-декларацията за ДДС преди изтичането на срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, през които лицето е имало/има право да упражни правото си на данъчен кредит, то същото е упражнено правомерно.
2. В случай, че получената фактура е включена в дневника за покупки, съответно в справка-декларацията за ДДС след изтичането на срока по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС, през които лицето има право да упражни правото си на данъчен кредит, то същото е преклудирано и при осъществяване на данъчен контрол следва да се откаже.
В конкретния случай, тъй като фактури, издадени в периода 2008 г.-2012 г. за получени от дружеството доставки на услуги, свързани с предоставяне за ползване на леки автомобили са включени в дневника за покупки, съответно в справка-декларацията за ДДС за данъчен период 06.2013 г. следва да бъде установено, за кои от доставките не са изтекли данъчните периоди по чл. 72, ал. 1 от ЗДДС и е налице право на приспадане на данъчен кредит.
При определяне вида на доставката следва да бъде взето предвид изложеното в общо становище на Изпълнителния директор на НАП с Изх. № 91-00-88/26.06.2013 г., т.е. в случай, че в договор за лизинг е предвидено да се прехвърли собствеността на лек автомобил, включително и в случаите, в които е уговорена само опция за прехвърляне на правото на собственост и сумата на сборът от вноските е практически идентична на пазарната стойност на автомобила, то е налице доставка на стока по смисъла на чл. 6,
ал. 2, т. 3 от ЗДДС и за получателите на доставки по такива договори не възниква право
на приспадане на данъчен кредит за начисления данък върху добавената стойност от доставчика съгласно чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ

/СТОЯН МАРКОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар