Право на приспадане на данъчен кредит за стоки и услуги, използвани при безвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за ремонт на нает актив, когато активът е бил нает или предоставен за

ОТНОСНО: Право на приспадане на данъчен кредит за стоки и услуги, използвани при безвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за ремонт на нает актив, когато активът е бил нает или предоставен за ползване на държателя/ползвателя непрекъснато за срок не по-кратък от три години.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Фирма, регистрирана по ЗДДС наема чрез договор за оперативен лизинг част от сграда, на която се извършва преустройство за да я преведе във вид удобен за експлоатация. За направените разходи по преустройството предприятието на едноличния търговец е възстановило полагаемия се ДДС, като данъчен кредит. Извършеното преустройство е заведено като дълготраен нематериален актив. Наема по договора за оперативен лизинг, съгласувано с наемодателя е оформен като финансов разход /инвестиционен имот/ необлагаем по ЗДДС. Фирмата от своя страна преотдава инвестиционния имот заедно със съдържащия се в него нематериален дълготраен актив /преустройство/ също като необлагаема доставка по ЗДДС /инвестиционен имот/ на трето лице, като за целта изважда преустройството от балансовите си активи и го завежда задбалансово, спирайки амортизирането му.
Зададен е въпроса: Нарушава ли фирмата с действията си ЗДДС и по-точно в частта с възстановения данъчен кредит?
С разпоредбата на § 5.2. от СС 17 Лизинг при експлоатационен /оперативен/ лизингов договор наемателят отчита начислените наемни вноски като разходи за външни услуги, а наетите активи по справедливата им цена чрез задбалансови сметки. Предвид разпоредбата на счетоводния стандарт считаме, че не може да се приеме, че наемните вноски по договора за оперативен лизинг представляват финансови разходи.
Съгласно определението дадено с § 2 от СС 40 Отчитане на инвестиционни имоти под „имот” следва да серазбира притежаване или придобиване при финансов лизинг изцяло или частично земя и/или сграда. В същия параграф е посочено разбирането за „инвестиционен имот” – имот (земя или сграда, или част от сграда, или и двете), държан (от собственика или от наемателя по финансов лизинг) по-скоро за получаване на приходи от наем или за увеличаване на стойността на капитала, или и за двете, отколкото за:
а) използване при производството на продукция или оказването на услуги;
б) доставката на материали, стоки или услуги;
в) за административни цели;
г) от персонала – независимо дали персоналът плаща наем по пазарни цени;
д) продажба в рамките на икономическата дейност на предприятието.
Предвид посоченото по-горе следва да се приеме, че за да се формира инвестиционен имот следва да е на лице:
-собственост върху земя или сграда или част от сграда или и двете или;
-наемане по финансов лизинг на земя или сграда или част от сграда или и двете.
От представената в писмото информация става ясно, че за предприятието на едноличния търговец е налице договор за оперативен лизинг. Видно е, че предприятието не притежава собствена или наета по финансов лизинг земя/сграда/част от тях, поради което считаме, че не може да се приеме, че са изпълнени хипотезите посочени в СС 40 относно определянето на наетата част от сграда по оперативен лизинг катоинвестиционен имот. Освен това в запитването посочвате, че приемате самостоятелно оформения и заведен нематериален дълготраен актив /преустройство/, също така за инвестиционен имот, за което не е предвидена хипотеза в посочения счетоводен стандарт.
Освободени от облагане с данък добавена стойност са доставките, посочени в глава четвърта на ЗДДС. Доставките, посочени в тази глава /чл. 39 – 50/, са следните:
1. доставки, свързани със здравеопазване;
2. доставки, свързани със социални грижи и осигуряване;
3. доставки, свързани с образование, спорт или физическо възпитание;
4. доставки, свързани с култура;
5. доставки, свързани с вероизповеданията;
6. доставки с нестопански характер;
7. доставки, свързани със земя и сгради;
8. доставки на финансови услуги;
9. доставки на застрахователни услуги;
10. хазарт;
11. доставки на пощенски марки и пощенски услуги;
12. доставка на стоки и услуги, за които не е ползван данъчен кредит
Отдаването под наем на сграда или част от нея, извършена от регистрирано по ЗДДС лице с място на изпълнение на територията на страната, е облагаема доставка на основание чл. 12, ал. 1 от закона. Изключение е регламентирано с чл. 45, ал. 4 от ЗДДС, съгласно който освободена доставка е отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец.
От запитването е видно, че ЕТ ще отдава под наем нежилищен имот. Тази доставка на услуга не попада в хипотезата на чл. 45, ал. 4 от ЗДДС, т.е. тя не е освободена, а облагаема по смисъла на чл. 12, ал. 1 от закона.
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Съгласно разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74 от ЗДДС, когато стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето. Според текста на чл. 70, ал. 3, т. 3 от ЗДДС, ограничението на правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС не се прилага за стоките или услугите, използвани при безвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за ремонт на нает или предоставен за ползване актив, когато активът е бил нает или предоставен за ползване на държателя/ползвателя непрекъснато за срок не по-кратък от три години.
За извършения ремонт на наетият от Вас актив, тъй като същият е нает непрекъснато за срок от 5 години, ще е приложима разпоредбата на чл. 70, ал. 3, т. 3 от ЗДДС, т.е. имате право на данъчен кредит за стоките или услугите, използвани при безвъзмездното извършване на услуги за ремонт на наетия актив при спазване на условията по чл. 71 и 72 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от Вас облагаеми доставки.
При условие, че наетия от Вас актив използвате за извършване на здравни услуги по смисъла на чл. 39, т. 1 от ЗДДС е приложима нормата на чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, съгласно която право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта от закона, т.е. за стоките или услугите, използвани при безвъзмездното извършване на услуги за ремонт на наетия актив не е налице право на приспадане на данъчен кредит.

Оценете статията

Вашият коментар