право на възстановяване на платен ДДС при регистрация на основание чл.100, ал.1 от ЗДДС

Изх. № 24-31-198
Дата: 07.02.2008 г.
Относно: право на възстановяване на платен ДДС при регистрация на основание чл.100, ал.1 от ЗДДС
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-31 -198/22.05.2007г. е изложена следната фактическа обстановка:
Видно от изложената идентична фактическа обстановка в отправените ни Запитвания, представляваното от Вас сдружение с нестопанска цел извършва социални услуги по Закона за социалното подпомагане. Същото не е регистрирано по ЗДДС, като на 29.12.2006 година е подписало Гарантов договор № …… по Програма ВО 2004/ 016 -711.01.02 „Деинститулизация посредство предоставяне на услуги в Общността за рискови групи“ с Правителството на Република България, представлявано от Министерството на труда и социалната политика, по проект, финансиран от Програма ФАР „Изграждане на комплекс за психично – здравни грижи в Общността“. Целта на този проект е изграждането на защитено жилище и дневен център за хора с леки психични отклонения, като до 40% от допустимите разходи по проекта ще се ползват за ремонт и оборудване на сграда, предоставена от Община ……..
В тази връзка е поставен следният въпрос:
Възможно ли е сдружението да се регистрира по ЗДДС на основание чл.100, ал.1 от същия с цел да му бъде възстановено платеният от него данък върху добавената стойност за извършените доставки?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Тъй като от визираната фактическа обстановка не става ясно дали са налице основанията за ползване на режима по чл.173, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, изразеното становище е принципно.
Съгласно разпоредбата на чл.100, ал.1 от материалния закон, всяко данъчно задължено лице, за което не са на лице условията за задължителна регистрация по чл.96, ал. 1 от същия, има право да се регистрира.
Данъчно задължено лице, по смисъла на чл.З, ал.1 от Закона, е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от същата.
Легална дефиниция на понятието „независима икономическа дейност“ е дадено с текста на чл.З, ал.2 от материалния закон, а именно, това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство. Също така, независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество, с цел получаване на редовен доход от него.
Следователно, представляваното от Вас сдружение с нестопанска цел ще има право да се регистрира по реда на чл.100, ал.1 от Закона, ако за същото са налице условията, посочени в разпоредбата на чл.З от същия нормативен акт.
Видно от фактическата обстановка в Запитванията, ремонта и оборудването на сградата са предназначени за извършването на социални услуги по чл.40, ал.1, т. 1 от ЗДДС, които услуги попадат в освободените доставки по Глава Четвърта от същия закон.
Съгласно разпоредбите на чл.70, ал.1, т. 1 от Закона за данък върху добавената стойност, не е налице право на приспадане на данъчен кредит, независимо, че са изпълнени условията за това, предвидено в текстовете на чл.69 и чл.74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по Глава Четвърта от Закона.
С оглед на гореизложеното, за регистрираното по материалния закон лице, няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит за доставките, по които то е получател, поради факта, че те са предназначени за извършване на освободени доставки.
В случай, че извършваните от сдружението с нестопанска цел доставки попадат под режима на чл.173, ал.1 от Закона, и сдружението е основен изпълнител по смисъла на чл.107, ал.6 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност, след регистрацията на лицето по ЗДДС, същото би могло да си възстанови платения от него на подизпълнителите му данък върху добавената стойност по повод на извършения ремонт и оборудване на сградата, единствено в случай, че същите се използват за доставки по чл.173, ал.1 от Закона. Основанието за това е разпоредбата на Алинея трета на същата законова разпоредба, съгласно която, ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит по чл.70 от ЗДДС, не се прилагат по отношение на стоките или услугите, които се използват единствено за извършването на доставки по чл.173, ал.1 от същия закон.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар