правото на данъчен кредит за получени от волейболен клуб стоки и услуги и данъчното третиране на трансфера на спортисти от един спортен клуб към друг

Изх. №24-34-606
Дата: 26.03.2008 д.
относно: правото на данъчен кредит за получени от волейболен клуб стоки и услуги и данъчното третиране на трансфера на спортисти от един спортен клуб към друг
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 24-34-606/11.07.2007 г.,Ви уведомява следното:
Според изложеното в запитването ……………………… е сдружение с цел развиване и популяризиране на волейболната игра сред подрастващите и селекция на висококласни волейболисти за представителния отбор на клуба.
Поставените от Вас въпроси са относно правото на данъчен кредит за получавани стоки и услуги от регистрирано по ДДС лице за тренировки в спортни зали, храна, нощувки и лекарства за спортистите, медицински прегледи, материали за провеждане на спортни състезания, транспортни услуги и закупуване на спортна екипировка, както и данъчното третиране на трансфера на спортисти от един спортен клуб към друг.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Относно правото на приспадане на данъчен кредит:
Посочените в запитването Ви доставки, по които волейболният клуб е получател, имат за цел да обезпечат осъществяването на основната му дейност. Предвид това за същите ще е налице правото на приспадане на данъчен кредит в случай, че са изпълнени общите условия на глава седма “Данъчен кредит“ от ЗДДС за правото на приспадане на данъчен кредит.
Следва да се има предвид, че за някои стоки и услуги би възникнало право на приспадане на частичен данъчен кредит по смисъла на чл. 73 от ЗДДС, а не на пълен данъчен кредит. Това се отнася до случаите, при които волейболният клуб осъществява и доставки на услуги, които попадат в хипотезата на чл. 41, т. 4 от ЗДДС.
Независимо, че част от горепосочените стоки и услуги се предоставят безвъзмездно на спортистите и при тяхното придобиване се приспадне данъчен кредит, в конкретният случай не са приложими разпоредбите на чл. 6, ал. З, т. 1 и чл. 9, ал. З, т. 1 от ЗДДС, приравняващи определени безвъзмездни доставки на възмездни поради обстоятелството, че волейболният клуб използва получените стоки и услуги за последващи доставки, свързани с дейността му по занятие. В този смисъл е и съдебната практика на ВАС (Решение № 6811/15.07.2005г.).
Относно данъчното третиране на трансфера на спортисти:
Промяната на клубната принадлежност и състезателните права на спортистите е “трансфер на спортист“ по смисъла на § 1, т. 4 от ДР на Закона за физическото възпитание и спорта. При трансфер на спортист една спортна организация се задължава да прехвърли на друга спортна организация състезателните права на даден състезател срещу определена цена. От своя страна състезателните права представляват нематериални права и като такива могат да бъдат определени като услуга по смисъла на чл. 9, ал. 2, т. 1 от ЗДДС.
Трансферът на спортист от един спортен клуб към друг е доставка на услуга по смисъла на ЗДДС с предмет “осигуряване на персонал“, тъй като самият състезател не може да бъде предмет на доставка.
Когато получател по доставката е лице, установено извън Общността или данъчно задължено лице, установено в друга държава членка, различна от държавата, където е установен доставчикът, мястото на изпълнение се определя съобразно разпоредбата на чл. 21, ал. З от ЗДДС, тъй като доставяните услуги са сред изброените в чл. 21. ал. З, т. 2 от същия закон. В този случай мястото на изпълнение е там, където се намира седалището или постоянният обект на получателя, откъдето той извършва своята икономическа дейност, а когато няма такова седалище или обект — мястото на постоянния му адрес или обичайното му пребиваване. Това означава, че когато местен клуб трансферира състезател към клуб от друга държава, то мястото на изпълнение на доставката е извън територията на страната, и за местния клуб в качеството му на доставчик на основание чл. 25, ал. 5, т.2 от ЗДДС възниква основание за освобождаване от начисляване на данък.
Когато трансферът е към местен клуб за определяне мястото на изпълнение на доставката на този вид услуга е приложима разпоредбата па чл. 21, ал. 1 от ЗДДС и това е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Това означава, че когато местен клуб извършва трансфер на спортист към друг местен клуб, мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната. Предвид обстоятелството, че доставките с предмет “осигуряване на персонал“ не са сред изрично изброените като освободени доставки в глава четвърта от ЗДДС, то същите са облагаеми, и на основание чл. 25. ал. 5, т. 1 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие данъкът за доставката става изискуем и за регистрираното по ЗДДС лице възниква задължение да го начисли.
В случаите, когато волейболният клуб е получател на услуга по трансфер на състезател от лице, което не е установено на територията на страната и не е регистрирано по ЗДДС, същият (независимо от това дали е регистриран за целите на ЗДДС), се явява лице-платец на данъка в качеството му на получател на услуга по чл. 21, ал. З от закона. Основание за това е разпоредбата на чл. 82, ал.2, т. 2 от ЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар