Правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 във връзка с неизпълнение на изискванията на чл. 167, ал. 1 от ЗКПО.

ОТНОСНО: ред на облагане по ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-… свх. № … от 17.02.2011г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС. Закупува се стока от Русия, но същата не влиза на територията на страната, а се транспортира директно до Сърбия. Фирмата ще издаде фактура на сръбската фирма, като не начисли ДДС на основание чл.17, ал.2 от ЗДДС.
Поставени са въпроси как да се заприходи стоката, с какъв код и как да се отрази в дневника за покупки.
Предвид изложената фактическа обстановкаи съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
При осъществяване на доставка на стоки, мястото на изпълнение се определя съгласно разпоредбите на чл.17 от ЗДДС.
Във връзка с покупката на стока от руски доставчик следва да имате предвид следното:
Съгласно чл.124, ал.4 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1 от закона. Предвид разпоредбата на чл.112 от ЗДДС, която определя като данъчни документи само издадените фактури по този закон за получателя – българското дружество, регистрирано по ЗДДС, не възниква задължение да посочи получения документ (фактурата), издаден от чуждестранния доставчик за горепосочената доставка в дневника за покупките си.
В случай, че решите да отразите този документ в дневника за покупки, същият следва да се посочи в колона № 9– ДО и данък на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2-5 ЗДДС и вносът без право на ДК или без данък.
Във връзка с продажбата на стоката на сръбски контрагент:
Съгласно разпоредбите на чл.17, ал.2 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. В тази връзка мястото на изпълнение на посоченатадоставка еизвън територията на страната. На основание чл.25, ал.6 от ЗДДС, на датата на възникване на данъчното събитие за доставките с място на изпълнение извън територията на страната, възниква основание за освобождаване от начисляване на данък върху добавената стойност. Тези доставки не се облагат с данък върху добавената стойност, включително и чрез прилагане на нулева данъчна ставка. Независимо от това, че мястото на изпълнение на доставката е извън територията на страната,предвид разпоредбите на чл.113 от ЗДДС (където изчерпателно са изброени случаите, при които издаването на фактура не е задължително) и чл.79, ал.2 от ППЗДДС, съгласно който фактура се издава и за извършена доставка с място на изпълнение извън територията на страната, дружеството, в качеството му на доставчик следва да издаде фактура за извършената доставка. На основание чл.114, ал.1, т.12 от ЗДДС във връзка с чл.79, ал.2 от ППЗДДС, във фактурата задължително следва да впише правното основание, въз основа на което данък не се начислява. В конкретния случай като основание следва да бъде записан чл.17, ал.2 от ЗДДС, тъй като според него се определя мястото на изпълнение на доставката.
Що се отнася до включването на фактурата в дневника за продажби и справката декларация, същата следва да намери отражениев колона, съответно клетка„данъчна основа на доставки по чл.69, ал.2, включително данъчна основа на доставките при условията на дистанционни продажби с място на изпълнение на територията на друга държава членка”.

Оценете статията

Вашият коментар