правото на приспадане на данъчен кредит и ред за корекция на ползван частичен данъчен кредит съгласно Закона за данък върху добавената стойност

3_556/06.02.2009г.
ЗДДС, чл.73
Относно: правото на приспадане на данъчен кредит и ред за корекция на ползван частичен данъчен кредит съгласно Закона за данък върху добавената стойност
Според изложеното в запитването дружеството е регистрирано като културна организация и осъществява дейност от 23.10.2008г. Същото реализира приходи от продажба на билети /освободени доставки/ и от реклама /облагаеми доставки/. Поставят се следните въпроси:
1. За получените услуги право на приспадане на пълен данъчен кредит или право на приспадане на частичен данъчен кредит има дружеството?
2. Размерът на частичния данъчен кредит трябва ли да се изчислява всеки месец или веднъж, в края на годината като корекция?
3. Как да се изчисли коефициентът за определяне на частичния данъчен кредит като се има предвид, че дружеството започва дейност от 23.10.2008г.?
С оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.106 от 12 декември 2008 г./ и Правилника за приложението му /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.4 от 16.01.2009 г./ по зададените въпросиизразяваме следното становище:
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от ЗДДС. Съгласно на чл.69 от закона когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне:
1.данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави;
2. начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57;
3. изискуемия от него данък като платец по глава осма.
Видно от цитираната разпоредба за да е налице право на приспадане на данъчен кредит за получените стоки и услуги, същите следва да бъдат използвани за извършване на облагаеми доставки.
Според изложеното в запитването дружеството извършва освободени доставки по смисъла на ЗДДС. За получените стоки и услуги, които се използват за извършването на тези освободени доставки дружеството няма право на приспадане на данъчен кредит. Това е регламентирано в разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 от закона, съгласно която правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, когато стоките и услугите са предназначени за извършване на освободени доставки.
За стоките и услугите, които се използват както за извършване на доставки, за които регистрираното лице има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които няма такова право, в разпоредбата начл.73 от закона е предвидено право на приспадане на частичен данъчен кредит.
На основание чл. 72, ал.1 от закона правото на приспадане на данъчен кредит, независимо дали е пълен или частичен, може да се упражни в данъчния период, през който е възникнало това право или в един от следващите три данъчни периода. Съгласно ал.2 от цитираната правна норма правото се упражнява като лицето включи размера на данъчният кредит при определяне резултата за данъчния период по ал.1в справката – декларация за същия този период и посочи документа в дневника за покупките.
За определяне размера на частичния данъчен кредит в закона е предвиден специален ред в чл.73, ал. 2 от ЗДДС, като сумата на данъчния кредит се умножи по коефициент, изчислен с точност до втория знак след десетичната запетая, получен като отношение между оборота, отнасящ се за доставките, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, и оборота, отнасящ се за всички извършвани от лицето доставки и дейности.
Съгласно ал. 5 на чл.73 от ЗДДС коефициентът се изчислява на базата на оборотите по ал. 3 и 4 от същата разпоредбаза цялата предходна календарна година, а когато такива обороти за предходната календарна година липсват, както е в настоящия случай – на базата на оборотите по ал. 3 и 4 за данъчния период, през който възниква правото на приспадане на данъчен кредит.
За целите на изчисляване на коефициента в разпоредбата на чл. 64 от ППЗДДС допълнително е уточнено какво не се включва в оборотите по ал. 3 и 4 на чл. 73 от закона.
Съгласно разпоредбата начл. 73, ал. 6 от ЗДДС размерът на частичния данъчен кредит се преизчислява в последния данъчен период на текущата календарна година. Това преизчисляване се извършва по ред, определен в правилника. Съгласно чл. 65, ал. 1от ППЗДДС годишнатакорекция по чл. 73, ал. 8 от закона се изчислява по следната формула:
ГК = ДПЧДК x КТГ – ПЧДКТГ, където:
ГК е размерът на годишната корекция по чл. 73, ал. 8 от закона;
ДПЧДК – данъкът с право на приспадане на частичен данъчен кредит за текущата година;
КТГ – коефициентът по чл. 73, ал. 2 от закона за текущата година;
ПЧДКТГ – общата сума на ползвания частичен данъчен кредит през текущата година.
На основание чл. 65, ал.2 от ППЗДДС размерът на годишната корекция по ал. 1 се посочва в клетка 43 на приложение № 13 за последния данъчен период със знак “+“ или “-“. За корекцията се съставя протокол по чл. 117, ал. 2 от закона, в който реквизитите по чл. 117, ал. 2, т. 3 – 7 не се попълват, а размерът на годишната корекция по чл. 73, ал. 8 от закона се отразява със знак “+“ или “-“. Протоколът се издава най-късно на последния ден на последния данъчен период и се отразява в дневника за покупките за този последен данъчен период.
С оглед гореизложеното размерът на частичния данъчен кредит следва да се изчислява всеки данъчен период, през който е упражнено право на приспадане на такъв, включително следва да се извърши преизчисляване насъщия и в последния данъчен период на съответната календарна година.

Оценете статията

Вашият коментар