правото на приспадане на данъчен кредит по повод получени доставки от фондация, във връзка с организиране на …… Парти Фест 2008 г. по смисъла на ЗДДС

3_ 3770/04.08.2008 г.
ЗДДС, чл. 3;
ЗДДС, чл. 9;
ЗДДС, чл. 70;
ЗДДС, чл. 82;
ЗДДС, § 1, т. 8 от ДР
Относно: правото на приспадане на данъчен кредит по повод получени доставки от фондация, във връзка с организиране на …… Парти Фест 2008 г. по смисъла на ЗДДС
Според изложеното в запитването във връзка с възложена ревизия на Фондация „К” по повод деклариран ДДС за възстановяване съгласно чл. 92, ал.1, т. 4 от закона за данъчни периоди 01.02.2008 г. – 31.05.2008 г. е установено следното:
Фондацията е регистрирана с решение на …ОС в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел като целите на същата са извършване на благотворителна дейност за развитието и утвърждаването на духовните ценности, културата, техниката, здравеопазването или физическата култура на територията на Община–…… Данъкът за възстановяване от приключилата процедура по приспадане на основание чл. 92, ал. 1, т. 4 от ЗДДС произтича от извършени доставки във връзка с организацията на фестивал по време на празниците на гр. … Концертите, организирани в рамките на фестивала се предоставят безвъзмездно на населението на гр. … Правото на данъчен кредит за проверявания период е упражнено по повод тези безвъзмездни доставки на населението, които са предмет на целите, поставени в съдебното решение на фондацията и са, както следва:
– разходи, свързани с осъществяването на цялостната кореспонденция и договаряне участието на рок групи;
– изграждане на търговски и спомагателни павилиони за феста;
– превоз на контейнери;
– наем на контейнери;
– изработване на рекламно информационен филм за тв. излъчване и радио спотове;
– комплексна охрана на мероприятието и др.
Натрупаните разходи по сметка 611 „Разходи за стопанска дейност” към 31.05.2008 г. са в размер на ……. лв. През периода са реализирани приходи от реклами на фирми по време на феста, осчетоводени по кредита на сметка 703 „Приходи от продажба на услуги” в размер на ……. лв.
Предвид статута на фондацията е поставен въпроса налице ли е правото на приспадане на данъчен кредит за получените доставки във връзка с организиране на фестивала?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г./ и ППЗДДС /обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.39 от 15.04.2007 г./ изразяваме следното становище:
Целите, средствата за постигане на целите и дейността на юридическите лица с нестопанска цел са регламентирани със Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
Юридическите лица с нестопанска цел са сдружения и фондации (чл. 1, ал. 1 ЗЮЛНЦ). Обединяващ елемент между тези два вида ЮЛНЦ е естеството на целта, за осъществяването на която се създават – тя винаги е нестопанска.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗЮЛНЦ юридическите лица с нестопанска цел определят свободно средствата за постигане на техните цели. Извършването на стопанска дейност и нейният предмет са регламентирани с чл. 3, ал. 2 – 6 от ЗЮЛНЦ.
Юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по ЗЮЛНЦ, придобиват статута на данъчно задължени лица по реда на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС в случаите, когато същите извършват независима икономическа дейност.
Данъчно задължено лице по този закон е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Като такава следва да се квалифицира извършваната дейност от фондацията, когато се извършва по занятие и е източник на постоянен, регулярен доход, същата се осъществява с цел печалба /не е необходимо печалбата фактически да е реализирана/.
На основание чл. 68, ал. 1 от ЗДДС данъчен кредит е сумата на данъка, която регистрирано лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон заполучени от него стоки или услуги по облагаема доставка, за извършено от него плащане, преди да е възникнало данъчното събитие за облагаема доставка, осъществен от него внос, както и изискуемия от него данък като платец по глава осма.
Съгласно чл. 69, ал. 1 от ЗДДС когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне:
1. данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави;
2. начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57;
3. изискуемия от него данък като платец по глава осма.
По силата на чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл.69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки.
На основание § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС за безвъзмездни доставки се считат доставките, по които няма възнаграждение, както и сделки, при които стойността на даденото многократно надхвърля полученото.
Разпоредбата на чл. 2, т. 1 от ЗДДС определя, че с данък се облага всяка възмездна доставка на стока или услуга. Следователно, за да бъдат облагаеми с ДДС доставките на стоки или услуги, същите трябва да бъдат възмездни.
Извън предметния обхват на закона са безвъзмездните доставки. Съществуват обаче случаи на доставки, приравнени на възмездни, които попадат в обхвата на закона и подлежат на облагане с данък върху добавената стойност.
Случаите, при които е налице доставка на услуга, приравнена на възмездна са уредени в разпоредбата на чл. 9, ал. 3 от ЗДДС. Такива доставки са:
1. предоставянето на услуга за личните нужди на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на работниците и служителите или на трети лица, при извършването на която се използва стока, при производството, вноса или придобиването на която е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит;
2. безвъзмездното предоставяне на услуга за лични нужди на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на работниците и служителите или на трети лица.
Видно от описаната фактическа обстановка в запитването, фондацията е ползвала данъчен кредит по получени доставки за услуги, във връзка с организиране на концертите в рамките на фестивала, които са свързани с предоставените безвъзмездни услуги на населението по време на празниците в гр….. и е реализирала приходи от реклама за същия период.
Съгласно цитираните законови норми и представената фактическа обстановка считаме, че безвъзмездно предоставените услуги на населението, попадат в предметния обхват на чл. 9, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, т. е. същите следва да бъдат приравнени на възмездни доставки. Следователно предвиденото ограничение в чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС за фондацията няма да е налице, поради което същата ще има право на приспадане на данъчен кредит при спазване на общите правила на закона.
Същевременно обаче фондацията следва да начисли ДДС като по силата на чл. 27, ал.2 от ЗДДС данъчната основа на доставка на услуги по чл. 9, ал. 3 от закона е сумата на направените преки разходи, свързани с извършването й.
Съгласно чл. 117, ал. 1, т. 3 и ал. 3 от ЗДДС протокол задължително се издава от регистрираното лице доставчик в случаите на доставки по чл. 9, ал. 3 от закона не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем. По силата на чл. 53, ал. 3 от ППЗДДС при извършване на безвъзмездни облагаеми доставки на услуги по чл. 9, ал. 3 от закона начисленият данък е за сметка на доставчика /в случая фондацията/.
При положение, че фондацията не е спазила задължението си за начисляване на данъксъгласно чл. 82, ал. 1 вр. чл. 86 от ЗДДС следва да й бъде наложена и санкция по чл. 180, ал. 1 от закона.’

Оценете статията

Вашият коментар