Правото на приспадане на данъчен кредит при закупуване на товарен автомобил, категория N1, 4+1 места.

2_227/10.03.2015
ЗДДС, чл.70, ал.1, т.4 и т.5
ОТНОСНО:Правото на приспадане на данъчен кредит при закупуване на товарен автомобил, категория N1, 4+1 места.
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № , в което е описана следната фактическа обстановка:
Дружеството осъществява дейност с основен предмет – търговия със зърнени култури и торове, облагаеми доставки по смисъла на ЗДДС. Във връзка с осъществяваната дейност дружеството ще закупи товарен автомобил, категория N1, 4+1 места. Същият няма трайно вградено техническо оборудване и ще се използва от управителя за превоз на технологични проби от зърнените култури, обект на последващи продажби от Ваша страна. Автомобилът няма да се използва за осъществяване на управленска дейност, което ще е видно от съставяните документи, описващи маршрутите и пробега на автомобила.
Въпросите, които поставяте са:
1. Ще възникне ли право на приспадане на данъчен кредит по реда на чл.71 от ЗДДС за покупката на автомобил с описаните характеристики и за последващите разходи за поддръжка, ремонт, експлоатация, включително резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали на същия?
2. За да бъде признато правото на пълен данъчен кредит за автомобила с категория N1, необходимо ли е да са разграничени зоната за пасажерите и това на товара?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност(ППЗДДС) изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбите на чл.70, ал.1, т.4 и т.5 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл.69 от ЗДДС, когато е придобит или внесен лек автомобил или мотоциклет, както и когато стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили по т. 4, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали. Изключенията от това правило са регламентирани с ал.2 на чл.70 от ЗДДС.
За целите на ЗДДС в §1, т.18 от ДР на закона е дадено определение на понятието лек автомобил, съгласно което “лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. В ЗДДС няма легални дефиниции на понятията “товарен автомобил“ и“автомобил, предназначен за превоз на товари“.
За да се прецени дали е налице право на приспадане на данъчен кредит за начислен ДДС за придобит или внесен автомобил, съответно за стоките или услугите, които са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на автомобила, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали, следва да се установи дали автомобилът е лек по смисъла на §1, т.18 от ЗДДС и дали попада в ограничението на чл.70 от същия закон. При тази преценка се вземат предвид относимите за това доказателства – свидетелство за регистрация и/илисертификат за съответствие от производителя на автомобила. В тази връзка е издадено становище на Изпълнителния директор на НАП с изх.№ 20-00-158/28.07.2014г., скоето можете да се запознаете на интернет страницата на НАП.
В конкретният случай посочвате, че закупеният от дружеството автомобил е товарен, категория N1. За доказване на това обстоятелство, ако притежавате необходимите документи – свидетелство за регистрация и/или сертификат за съответствие от производителя на автомобила, същият няма да попадне в обхвата на дефиницията по §1, т.18 от ДР на ЗДДС за „лек автомобил”.Тогава за начисления ДДС за доставката на автомобила, както и за консумативите по аргумент за противното на чл.70, ал.1, т.4 и т.5 от ЗДДС ще е налице право на приспадане на данъчен кредит.
Следва да имате предвид, че при съмнение относно техническите характеристики на автомобила, може да бъде възложена експертиза за определяне на видът му – лек или товарен.
В запитването посочвате, че автомобилът ще бъде използван за превоз на технологични проби от зърнените култури, обект на последващи продажби. В тази връзка, за да възникне право на данъчен кредит за покупката на автомобила, както и за разходите за експлоатация и ремонт на същия е необходимо, автомобилът да се използва за целите на извършваните от дружеството облагаеми доставки, съгласно чл.69, ал.1 от ЗДДС.
Когато автомобилът се използва за цели, различни от независимата икономическа дейност на дружеството или за лични нужди, съгласно чл.9, ал.3 от ЗДДС е налице безвъзмездна, приравнена на възмездна доставка на услуга по предоставяне на ползването на автомобила. Данъчната основа на тази доставка се определя съгласно чл.27, ал.2 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар