Изх. № 08-М-6
Дата:14.09.2015 год.
ДОПК, чл. 264, ал. 1
Относно: представяне на удостоверение по чл. 264, ал. 1 ДОПК при апорт на недвижими имоти в капитала на търговско дружество и вписване на промяната в собствеността на имотите в имотния регистър
В отговор на поставените въпроси относно необходимостта от представяне на удостоверение по чл. 264, ал. 1 ДОПК при апорт на непарични вноски /недвижими имоти/ в капитала на търговско дружество и действието на вписването на промяната на собствеността на недвижимите имоти в имотния регистър на Агенцията по вписванията изразявам следното становище:
1. По силата на чл. 264, ал. 1 ДОПК прехвърлянето или учредяването на вещни права върху недвижими имоти, включването на недвижими имоти или вещни права върху недвижими имоти като непарични вноски в капитала на търговски дружества се допуска след представяне на писмена декларация от прехвърлителя или учредителя, съответно ипотекарния длъжник или залогодателя, че няма непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски. Наличието или липсата на непогасени данъчни задължения за имота се удостоверява в данъчната оценка.
Апортирането на непарични вноски в капитала на търговски дружества еизрично посочена в тази разпоредба хипотеза, макар и да попада в общата хипотеза на прехвърляне на вещно право. Във всички изброени в тази разпоредба сделки, отнасящи се до недвижими имоти, се изисква представяне на декларация от прехвърлителя/учредителя /съотв. ипотекарния длъжник/ за липса на задължения и удостоверение за данъчна оценка на имота. Удостоверение се представа независимо дали данък при придобиване на имущества по ЗМДТ се дължи, тъй като в него се вписва липсата или наличието на задължения на собственика за имота.
2.Принципно вписването на актовете по чл. 4 от Правилника за вписванията в имотния регистър има оповестително действие и не е свързано с последици относно валидността на вписвания акт. Вписването се състои в даване на гласност на подлежащите на вписване актове по начина, предвиден в правилника. Вписването прави придобивния акт противопоставим на трети лица. В този смисъл вписването е юридически факт с гражданскоправно значение.
За разлика от този принцип вписването на търговец в търговския регистър, както и увеличаването и намаляването на капитала, приемането и изключването на съдружник, преобразуването на дружеството и редица други обстоятелства имат действие от вписването им в търговския регистър /чл. 7, ал. 1 ЗТР/. Това означава, че вписването e eлемент от фактическия състав, който поражда или прекратява правния субект или субективното право и има конститутивно действие. Обявяването на вписаните в регистъра актове придава публичност на актовете /чл. 9 ЗТР/.
Като заключение сделката по апортиране на недвижими имоти в капитала на търговско дружество и преминаването на правото на собственост върху имотите към приемащото дружество е финализирана с вписването й в търговския регистър и трети лица могат да се позоват на това вписване, макар и промяната в собствеността върху имотите да не е отразена в имотния регистър /така Тълкувателно решение № 7 от 2013 г. по тълк. дИзх. № 7/2012 г., ОСГТК на ВКС, т. 5/.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР:
/Г.ДИМИТРОВА/
‘