Прекратяване на консорциум.

Относно: Прекратяване на консорциум.
В Дирекция ”ОУИ”, постъпи писмено запитване с вх. № …..24.11.2011 г. относно прекратяване на консорциум.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: През 2008 г. е учреден консорциум между две юридически лица, съгласно чл. 275 и чл. 276 от ТЗ във връзка с чл.357 и чл. 364 от ЗЗД. В края на 2011 г. целите, за които е образуван консорциума са изпълнени и от началото на 2012 г. същият няма да развива дейност. След представяне на годишната данъчна декларация и годишният финансов отчет през 2012 г. дружеството ще бъде прекратено. Дружеството прилага двустранно счетоводство съгласно Закона за счетоводство.
Зададени са следните въпроси:
1. Какви са процедурите по прекратяване на консорциума от юридическа гледна точка?
2. Какви са процедурите по прекратяване на консорциума от данъчна гледна точка, като се има предвид, че същият е регистриран по ЗДДС, няма назначени работници по трудови правоотношения и по договор за управление?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Правата на задължените лица са визирани в чл. 17, ал. 1 от ДОПК. Съгласно посочените разпоредби, и по – конкретно т. 2 и т. 5, б.”б” от същия член задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им по този кодекс и информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Въпросът относно процедурите по прекратяване на консорциум от юридическа страна има характер на правна консултация и не е от компетентността на НАП.
Втори въпрос: Предвид недостатъчно изяснената фактическа обстановка и липсата на конкретно зададени въпроси, изразяваме принципно становище:
По ЗДДС:
В чл. 107 от ЗДДС изрично са посочени основанията за задължителна дерегистрация. В т. 4, б.”г” на същата разпоредба е регламентирано, че основание за задължителна дерегистрация е прекратяването на неперсонифицираното лице. Прекратяването на дружеството е уредено в чл. 363 от ЗЗД, съгласно която норма дружеството се прекратява при следните изчерпателно изброени основания:
а) с постигане целта на дружеството или ако постигането й е станало невъзможно;
б) с изтичането на времето, за което дружеството е било образувано;
в) със смъртта или запрещението на един от съдружниците, ако не е уговорено друго;
г) с предизвестие на един от съдружниците, направено добросъвестно и в подходящо време, когато дружеството е било образувано за неопределен срок, ако не е уговорено дружеството да продължи с останалите съдружници, и
д) по решение на съда, ако за това има основателни причини, когато дружеството е образувано за определен срок.
При всички тези основания е налице задължение за дерегистрация по ЗДДС.
В чл. 109 от ЗДДС е регламентирана процедурата за дерегистрация по инициатива на лицето. В ал. 1 на чл. 109 от ЗДДС е посочено, че в случаите по чл. 107, т. 3 и 4 лицето подава заявление за дерегистрация в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите в 14-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство по чл. 107 – прекратяването на неперсонифицираното лице.
По ЗКПО:
Неперсонифицираното дружество се урежда от разпоредбите на чл. 357 и следващите от Закона за задълженията и договорите. Случаите, при които се прекратява дружеството са изчерпателно изброените в чл. 363 ЗЗД и посочени по-горе в отговора на въпроса относно данъчното третиране по ЗДДС.
Съгласно чл. 9, ал. 2 ДОПК в производствата по ДОПК неперсонифицираните дружества се приравняват на юридически лица. Подобна е и разпоредбата на чл. 2, ал. 2 ЗКПО. Ето защо при прекратяване на неперсонифицирано дружество следва да се прилагат разпоредбите на раздел ІІ на глава 21, част ІІ от ЗКПО. Съгласно чл. 161, ал. 4 от материалния закон последният данъчен период на неперсонифицирано дружество обхваща времето от 1 януари на годината, в която е извършено прекратяването, до датата на прекратяванетов съответствие с основанията на чл. 363 от ЗЗД. Данъчната декларация за последния данъчен период, определен по чл. 161, ал. 4, се подава на датата на прекратяването /чл. 162, ал. 4/. При условие, че е дължим корпоративен данък за последния данъчен период, същият се внася до датата на прекратяване. Данъкът е окончателен. Тъй като в запитването посочвате, че консорциумът няма да развива дейност от 2012г. следва да имате предвид и разпоредбата на чл. 163, ал. 5 от ЗКПО. Тази норма изисква, когато датата на прекратяването на неперсонифицирано дружество е преди 31 март /2012г./ и корпоративният данък за предходната /2011г./ година не е внесен, данъчно задълженото лице внася корпоративния данък за предходната година /2011г./ в сроковете до датата на прекратяването.
Предвид горепосочените нормативни изисквания при прекратяването на «…..» ДЗЗД следва на датата на прекратяването за се подаде данъчна декларация и да внесе корпоративен данък, ако е определен такъв.
Следва да имате предвид, че в кореспонденцията си с НАП, следва да посочвате идентифициращи подателя данни: за регистрирани в регистър БУЛСТАТ освен наименованието на лицето, следва да впишете ЕИК по БУЛСТАТ или ЕИК, определен от Агенция по вписванията, адрес на управление и адрес за кореспонденция съгласно ДОПК.

5/5

Вашият коментар