Преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО

Относно: Преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО
В Дирекция ОДОП постъпи Ваше запитване……14.10.2015г., относно прилагането на разпоредби на данъчното законодателство.
Дружество е регистриран земеделски производител, има създадени собствени овощни градини за производство на пресни плодове.
За нуждите на дейността предприятието желае да закупи високопроходимо четириколесно превозно средство UTV категория L7E.
Превозното средство ще се използва в овощните градини за тeглене на ремаркето с набраната продукция и амбалажа, тъй като е по-компактно, с висока проходимост, лесно се движи между редовете, без да наранява овошките в трудно проходимите места.
Към запитването е приложен сертификат за съответствие, който не е преведен на български език.
Въпроси:
1.Дружеството има ли право да ползва данъчен кредит за превозното средство и за извършваните текущи разходи по неговата експлоатация?
2.Закупуването на този актив ще бъде ли признато за инвестиция свързана с преотстъпване на корпоративен данък, тъй като за 2014г. дружеството декларара преотстъпване по реда на чл. 189б от ЗКПО?
След разглеждане на нормативната уредба, актуална към момента на поставяне на запитването и изложената фактическа обстановка, изразявам следното становище:
По прилагане на ЗДДС:
Отговор на въпроса относно правото на ползване на данъчен кредит ще получите след съгласуване и изразяване на становище от ЦУ на НАП.
По прилагане на ЗКПО:
Ползването на правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ от данъчно задължените лица, регистрирани като земеделски стопани, е обвързано с нормативните изисквания, визирани в Глава двадесет и втора „Преотстъпване и освобождаване от облагане с корпоративен данък“ от ЗКПО, като се имат предвид последните изменения на закона, в сила от 01.01.2014г. /ДВ, бр. 105 от 2014 г., бр. 12 от 2015 г., бр. 22 от 2015 г./
С § 17 от ПЗР на ЗИДЗКПО / изм. ДВ, бр. 22 от 2015 г., в сила от 01.01.2014 г./ е създаден преходен режим по отношение на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски стопани. На основание на ал. 1 от посочения параграфданъчното облекчение по чл. 189б се прилага след получаване на разписка с окончателния идентификационен номер на помощта от Европейската комисия съгласно Регламент (ЕС) № 702/2014 на Комисията от 25 юни 2014 г. относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1857/2006 на Комисията. Разписката от Европейската комисия бе получена преди 31.03.2015 г., поради което данъчното облекчение по чл. 189б от ЗКПО може да се приложи и за 2014 г.
Според разпоредбата на § 17, ал. 2 от ПЗР на ЗИДЗКПО, данъчното облекчение по чл. 189б представлява последваща фискална схема по смисъла на регламента по ал. 1, тъй като дейността вече е обхваната от предходната схема под формата на данъчно облекчение, поради което е допустимо инвестирането в активи по чл. 189б да е започнало и преди да е получена разписката от Европейската комисия с идентификационния номер на помощта, но след 31 декември 2013 г.
С последната редакция на чл. 189б, ал. 2 от закона, в сила от 01.01.2014г. /ДВ, бр. 22 от 2015г./ е посочено, че корпоративният данък се преотстъпва, когато са изпълнени едновременно всички конкретно посочени условия, като едно от тях е, че преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция и придобити, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването.
Относно определянето на земеделска техника, следва да се има предвид дефиницията дадена с § 1, т. 60 от допълнителните разпоредби на ЗКПО, именно “земеделска техника“ за целите на чл. 189б са самоходните, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието. Видно от текста на определението, за да се включат в обхвата на горното определение, придобитите активи едновременно е необходимо да отговарят на следните две условия:
1. да попадат в една от посочените категории: самоходни, несамоходни и стационарни машини, съоръжения, инсталации или апарати;
2. да се използват в земеделието.
Относно изпълнението на първото условие следва да се вземат предвид техническите характеристики на придобития актив, според които да се прецени дали същият може да се определи като машина, съоръжение, инсталация или апарат. Предвид това, ако въпросният актив носи белезите на гореизброените такива, представляващи земеделска техника, то ще се приеме, че е изпълнено условието за инвестиране на преотстъпения данък.
Условието „използвани в земеделието”, не е конкретно формулирано в ЗКПО. Според смисъла, вложен в т. 30 от Решението на Европейската комисия в съответствие с т. 27 от Насоките на Общността държавната помощ за земеделските стопанства се прилага само за инвестиции, свързани с първичното производство на продукти, посочени в Приложение І към Договора. В този смисъл, това изискване ще се смята за изпълнено по отношение на активи, които намират преимуществено приложение в земеделието. Казано по друг начин, активи, чието основно предназначение не е да бъдат използвани в земеделието, не могат да бъдат определени като земеделска техника. Това е така, защото те не могат да бъдат определени като „земеделски”, т.е. такива, които обичайно се използват в първичното производство на продукти, посочени в Приложение І към Договора. Доказването на използването на цитираното превозно средство в земеделието става чрез доказателства, /регистрации, документи във връзка с експлоатацията и извършени обеми работа и други, в зависимост от технологичните изисквания за контретните селскостопански дейности/, предвидени по общия ред на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които в хода на ревизионно производство се преценяват в тяхната съвкупност.
По отношение на периода, през които може да се инвестира ЗКПО предвижда, че най-ранната възможна дата, от която започва да тече срокът по чл. 189б, ал. 2, т. 1 от закона, е 1 януари на годината, за която се ползва преотстъпването, т.е. в конкретния случай 01.01.2014г. Възможната крайна дата, до която следва да е придобит актива е 31.12.2015г.
ЗКПО изисква новата земеделска техника да е придобита в посочения в предходната абзац двегодишен срок. Предвид това, че ЗКПО не дефинира термина „придобити” той следва да се разбира в смисъла, вложен в други нормативни актове с общо приложение. Такъв нормативен акт например е Законът за собствеността (ЗС). Съгласно чл. 77 от ЗС правото на собственост се придобива чрез правна сделка, по давност или по други начини, определени в закона.
От изложеното до тук следва, че в описания от Вас случай земеделската техника, в която се инвестира преотстъпеният за 2014 г. корпоративен данък, трябва да бъде придобита в периода от 01.01.2014 г. до 31.12.2015 г.
Обръщаме Ви внимание, че следва да съобразите всички изменения направени в закона, в т.ч. и на разпоредбата, че преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от настоящата стойност на новата земеделска техника, определена към датата на предоставяне на помощта; лихвеният процент за целите на определяне на настоящата стойност на актива, който ще придобивате е референтният лихвен процент, определен от Европейската комисия, към 31 декември на годината на преотстъпване /чл. 189б, ал. 2, т. 4 от ЗКПО/. Съгласно определението дадено с § 1, т. 73 от ДР на ЗКПО “дата на предоставяне на помощта“ е 31 декември на годината, за която се преотстъпва корпоративен данък, т.е. 31.12.2014г.
Предвид гореизложеното считам, че ако дружеството изпълнява всички условия посочени в глава двадесет и втора на ЗКПО, относими към данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски стопани, то може да ползва преотстъпване на корпоративен данък за 2014 г.
В случай на бъдеща кореспонденция с НАП, Ви уведомявам, че прилаганите към запитването документи следва да бъдат преведени на български език.

Оценете статията

Вашият коментар