Преустановяване на облагането с данък върху превозните средства по реда на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ на моторни превозни средства /МПС/ със служебно прекратена регистрация в сектор КАТ

3_211/19.01.2012 г.
ЗМДТ, чл. 52, т. 1, чл. 54, ал. 4, чл. 58, ал. 4
Относно: Преустановяване на облагането с данък върху превозните средства по реда на Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ на моторни превозни средства /МПС/ със служебно прекратена регистрация в сектор „КАТ-ПП” при ОД на МВР
В запитването няма изложена фактическа обстановка, а само е поставен въпроса следва ли да бъде прекратено данъчното облагане и от кога на пътни превозни средства /ППС/, чиито регистрационни табели не съответстват на БДС 15980 и БДС ISO 7591 в контекста на правилата на § 3, ал. 1 и 3 от ПЗР на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях, издадена от министъра на вътрешните работи /Наредба № I-45 от 24.03.2000 г./?
С оглед приложимите разпоредби на ЗМДТ (обн. ДВ. бр.117 от 10 декември 1997г., посл. изм. ДВ бр. 39 от 20 май 2011г.) изразяваме следното принципно становище:
На основание чл. 52, т. 1 от ЗМДТ с данък върху превозните средства се облагат превозните средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в Република България. Следователно, за да бъдат обекти на облагане, превозните средства следва да бъдат регистрирани за движение.
Съгласно чл. 54, ал. 3 от същия закон собствениците на превозни средства предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение чрез данъчна декларация, която подават в срока по ал. 1.
Разпоредбата на чл. 54, ал. 4 от ЗМДТ постановява, че служителят на общинската администрация може да изисква документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане. При прекратяване на регистрация на превозно средство данъчно задълженото лице представя документ от компетентен орган.
По отношение преустановяване на облагането с данък върху превозните средства с промяната на чл. 58, ал. 4, изречение първо ЗМДТ, в сила от 01.01.2010 г., се създаде общо правило, по силата на което облагането на МПС се прекратява след прекратяване на регистрацията им за движение и от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията. Правилото обхваща следните хипотези на прекратяване на регистрацията – напускане на страната, кражба, предаване за съхраняване в собствен имот, писмено уведомяване от лицензиран застраховател, изплатил тотална щета /за превозни средства, неподлежащи на възстановяване/. Документът, удостоверяващ това обстоятелство, представлява част първа от свидетелството за регистрация на превозното средство, която се маркира като невалидна и се връща на собственика или удостоверение, издадено от съответното звено на “Пътна полиция“, в което е отразена датата на прекратяване на регистрацията и основанието за това.
Извън изброените хипотези на прекратяване на регистрацията остават излезлите от употреба превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаването им за разкомплектоване. За тези превозни средства данъчното облагане се преустановява след представяне на удостоверение за предаване за разкомплектоване и на документ за прекратяване на регистрацията в “Пътна полиция“ /чл. 58, ал. 4 от ЗМДТ/.
По смисъла на чл. 2, ал. 1, т. 2 от Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства (НИТОМПС), изискването за предаване за разкомплектоване се отнася само до излезлите от употреба моторни превозни средства от категориите L2, L4, L5, L5e, М1 и N1 по смисъла на чл. 149, т. 1, букви “в“, “ж“, “и“ и “к“, т.2, буква “а“ и т. 3, буква “а“ от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/.
Според легалната дефиниция на § 1, т. 1 от ДР на НИТОМПС, “излязло от употреба МПС“ е отпадък по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците, което отговаря на едно или повече от условията, посочени от букви „а” до „д”.
Удостоверението за разкомплектоване се издава от оператора на центъра за разкомплектоване или оператора на площадка за събиране и временно съхраняване на излезли от употреба МПС – чл. 15, ал. 1 от НИТОМПС и съдържа реквизитите, посочени в чл. 15, ал. 2 от същата наредба. Копие от удостоверението за предаване за разкомплектоване се изпраща на сектора „КАТ- ПП” от оператора, който го е издал, в 14-дневен срок от приемането на превозното средство.
Основанията за прекратяване на регистрацията са уредени в чл. 143, ал. 6, 7 и 8 от ЗДвП, както и в чл. 18, и § 3, ал. 3 от Наредба № I-45 от 24 март 2000г. Предвид § 3, ал. 3 от ПЗР на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г., от 1.VI.2006 г. служебно се прекратява регистрацията на всички превозни средства с регистрационни табели, които не отговарят на изискванията на БДС 15980 и БДС ISO 7591.
На основание чл. 18, ал. 1, т. 1 от цитираната наредба прекратяването на регистрацията на превозно средство в МВР – сектор “КАТ – Пътна полиция“, се извършва с писмено заявление, подадено от собственика. Освен това съгласно чл. 18, ал. 2 от същата собственикът посочва обстоятелствата, поради които се иска прекратяването на регистрацията, и представя доказателства, че превозното средство е прието за разкомплектоване и съхраняване в определено за това място или частен имот, че се изнася от страната или че е откраднато.
Следователно моментът на прекратяване на регистрацията за движение на моторни превозни средства и ремаркетата е датата на прекратяване на регистрацията по реда на чл.18-20 от Наредба І-45 от 2000 г., а не датата на служебно прекратената регистрация. Предвид това собствениците на пътни превозни средства, чиито табели не съответстват на БДС 15980 и БДС ISO 7591, дължат данък върху превозните средства до месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията на тези ППС по реда на чл. 18-20 от Наредба № I-45 от 24 март 2000г.

Оценете статията

Вашият коментар