Преустановяване на облагането за данък върху превозните средства на бракувано” МПС.

ОТНОСНО: Преустановяване на облагането за данък върху превозните средства на „бракувано” МПС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Прекратена е регистрация на товарен автомобил ГАЗ 53А. Същото е бракувано с протокол за бракуване на дълготрайни активи от 2003 г. Представено е свидетелство за регистрация на МПС с отразени дати – спрян от движение на 11.01.2002 г. и прекратена регистрация на 10.04.2008 г. Задълженото лице е представило декларация за брак на МПС, в която е посочило дата 10.04.2008 г.
Зададен е следният въпрос: От кой месец и година следва да се прекрати облагането с данък върху превозните средства.
В отговор на поставения от Вас въпрос изразяваме принципно становище:
С изменението на чл. 58, ал. 4 от ЗМДТ /както и на чл. 60, ал. 6 и ал. 7 от ЗМДТ, обн. ДВ бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г./ отпадна освобождаването от данък на превозните средства, спрени от движение или на превозните средства, за които е върнат регистрационният талон до края на предходната година, според текста на ал. 4 на чл. 58 в редакцията й до 01.01.2007 г.
Има съществена разлика между режима на облагането на превозните средства, които няма да се ползват временно /спрени от движение/ и превозните средства, които няма да се използват и са предадени за разкомплектоване. Първите са превозни средства, които подлежат на облагане с данък, но за периода на спирането им от движение бяха освободени от данък до 31.12.2006 г., докато втората група са превозни средства, които след предаването им за разкомплектоване не се облагат с данък.
Собствениците на МПС, които до 31.12.06 г. са спрели от движение притежаваните от тях МПС, от 01.01.2007 г. дължат данък върху превозните средства за тези превозни средства.
От представеното свидетелство за регистрация на МПС е видно, че товарният автомобил е спрян от движение на 11.01.2002 г. и предвид гореизложеното за периода от 01.01.2003 г. до 31.12.2006 г. данък върху превозните средства за този автомобил не следва да се дължи.
От представените документи към запитването не става ясно дали МПС е предадено за разкомплектоване или е унищожено, а само, че същото е бракувано.
Подобна терминология „брак, бракувано ПС“ не се използва в нормативните актове, регламентиращи регистрацията на ПС. Според чл. 18, ал. 4 от Наредба № 1-45 от 2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на МПС и ремаркетата, теглени от тях, при прекратяване на регистрацията част първа от свидетелството за регистрация се маркира като невалидна и се връща на собственика.
По смисъла на чл. 58, ал. 4 от ЗМДТ /в сила от 01.01.2007 г./ за превозно средство, което няма да се ползва, данък не се събира, при условие че до края на предходната година собственикът му е върнал свидетелството за регистрация и е представил удостоверение за разкомплектоване.
Свидетелството за регистрация на превозното средство се връща в съответната служба на „КАТ – ПП”, в която превозното средство е регистрирано за движение. Част първа от свидетелството за регистрация се маркира като невалидна и след това се връща на собственика, а част втора се прилага към заявлението за прекратяване на регистрацията. Удостоверението за предаване за разкомплектоване на МПС се издава от лице, което притежава разрешение за извършване на тази дейност, издадено по реда на чл. 37 от Закона за управление на отпадъците. Удостоверението се издава по образец, одобрен от министъра на вътрешните работи, който съдържа реквизитите, изброени в чл. 15, ал. 2 от Наредба за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства /приета с ПМС № 311 от 17 ноември 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., обн. ДВ. бр.104/2004 г./. Копие от удостоверението за предаване за разкомплектоване се изпраща на сектора „КАТ- ПП” от оператора, който го е издал, в 14-дневен срок от приемането на превозното средство.
Предвид изложеното, при прилагане на чл. 58, ал. 4 от ЗМДТ следва да имате предвид удостоверението за предаване за разкомплектоване на МПС, издадено на основание чл. 15, ал. 2 от Наредба за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства.
Чл. 60, ал. 5 на ЗМДТ предвижда, че за унищожените или откраднатите превозни средства платеният данък се възстановява пропорционално на броя на пълните месеци до края на годината, считано от месеца на настъпване на събитието, след представяне на документ от съответния компетентен орган. § 1, т. 18 от ПЗР на ЗМДТ дава легално определение на „унищожени превозни средства“, според което такива са „превозните средства, приети за разкомплектоване и съхраняване на определени за това места и превозните средства, неподлежащи на възстановяване“. Очевидно е, че двата текста /чл.58, ал. 4 и чл. 60, ал. 5 от ЗМДТ/ обхващат в регулативния си обхват превозните средства, приети за разкомплектоване. Различията между тях са в условията и момента на прекратяване на облагането.
Ако освен представеното удостоверение за прекратена регистрация на МПС се представи и удостоверение за предаването му за разкомплектоване, облагането следва да се преустанови от месеца, следващ месеца на предаването за разкомплектоване, на основание чл. 58, ал. 4 във връзка с чл. 60, ал. 9 от ЗМДТ.
В случай, че се представи удостоверение от компетентен орган за унищожаване на МПС, облагането следва да се преустанови от месеца, следващ месеца на настъпване на събитието, на основание чл. 60, ал. 5 от ЗМДТ.

Оценете статията

Вашият коментар