Прилагане на чл. 35, т. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

3_448/27.02.2018 г.

ЗДДФЛ, чл. 11, ал. 1, т. 3;
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 20 и т. 21;
ЗДДФЛ, чл. 35, т. 2;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 7, ал. 8 и ал. 9;
ЗДДФЛ, чл. 50

Относно: Прилагане на чл. 35, т. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

Според изложеното в запитването, през м. януари 2018 г. физическо лице е получило предметна награда с пазарна цена 48.47 лв. В тази връзка се поставят следните въпроси:
1. Получената награда подлежи ли на облагане по ЗДДФЛ?
2. Кое приложение от годишната данъчна декларация следва да се попълни ако доходът е облагаем?
3. Кога доходът се счита за придобит съгласно ЗДДФЛ?

При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр. 105/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 15/2018 г.) e изразено следното становище:
В разпоредбата на чл. 35, т. 2 от ЗДДФЛ са посочени облагаемите доходи, придобити през данъчната година от парични и предметни награди от игри, състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител. В настоящия случай е безспорно, че наградите не се предоставят от работодател или възложител и предвид общото правило на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ ще подлежат на облагане по реда на цитираната разпоредба, ако не са освободени от облагане по силата на закон.
Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 20 и т. 21 от ЗДДФЛ необлагаеми са:
– паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри, организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта /ЗХ/ или съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз (ЕС), или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП);
– наградите, които се дават във вид на допълнителна игра или предметна печалба с незначителна стойност от развлекателни автомати по смисъла на ЗХ или съгласно законодателството на друга държава – членка на ЕС, или държава – страна по Споразумението за ЕИП, както и предметните печалби с незначителна стойност от други игри на случайността, извън посочените в чл. 13, ал. 1, т. 20.
По силата на § 1, т. 62 от ДР на ЗДДФЛ „предметна печалба с незначителна стойност“ за целите на чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ е предметна печалба, чиято пазарна цена е до 30 лв.
Паричните и предметни награди от игри на случайността, които не попадат в цитираните по-горе изключения, представляват облагаем доход по реда на чл. 35, т. 2 от ЗДДФЛ, доколкото наградите не са предоставени от работодател или възложител.
На основание чл. 10, ал. 2 от ЗДДФЛ, в зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични. Съгласно чл. 11, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ, доколкото не е предвидено друго в този закон, непаричният доход се смята за придобит на датата на получаването на престацията, в случая през м. януари 2018 г.
Според изложената фактическа обстановка в запитването наградата е на стойност 48.47 лв. Следователно, в настоящия случай, е налице облагаем доход по реда на чл. 35, т. 2 от ЗДДФЛ, който подлежи на деклариране с годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2018 г. При положение, че няма промяна в образеца на годишната данъчна декларация за 2018 г., която се утвърждава от министъра на финансите в края на годината, доходът следва да се декларира в приложение № 6. Този непаричен доход подлежи на облагане само в годишен аспект.
Освен посоченото следва да се има предвид, че на основание чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ предприятието или самоосигуряващото се лице – платец на доходи от други източници по чл. 35, издава за изплатените доходи и удържания данък служебна бележка по образец, която предоставя на лицето, придобило дохода. Формулярът се издава при поискване от лицето, придобило дохода, а когато лицето не е поискало издаването му – в срок до 15 април на следващата година (чл. 45, ал. 8 от ЗДДФЛ). Съгласно чл. 45, ал. 9 от ЗДДФЛ служебната бележка се предоставя на лицето, придобило дохода или на упълномощено от него лице и се прилага към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с оглед изискванията на чл.50, ал. 4 от същия закон.

Оценете статията

Вашият коментар