Прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)

ОТНОСНО: Прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)

В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ …. постъпи Ваше писмо с вх. № 96-00-18/ 20.01.2020 г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството упражнява дейност въз основа на сключен договор за франчайз с чуждестранна фирма. По силата на този договор, франчайзодателя задължава дружеството да ползва посочена от тях фирма-също чуждестранна, която да поддържа предоставения от тях софтуер за управление на продажбите /в обекта на „И….“ ЕООД се приемат плащания в брой от клиенти/, като този софтуер е свързан с фискалното устройство, с което се регистрират и отчитат оборотите в обекта.
Въпросната фирма, поддържаща софтуера за управление на продажбите трябва да декларира пред НАП, че той отговаря на новите изисквания на Наредба № Н-18, посочени в Приложение № 29. Към настоящия момент все още не го е направила. В същото време, по силата на франчайзинговия договор дружеството е задължено да ползва точно този софтуер и точно тази поддържаща го фирма.
Поставен е следният въпрос: Какви последици ще породи това положение за дружеството?
Във връзка измененията в Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.) и поставения въпрос, изразявам следното становище:
Съгласно §1, т. 84 от Допълнителните разпоредби (ДР) на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) „софтуер за управление на продажби в търговски обект“ е всеки софтуер или модул от софтуер, независимо от технологиите за реализацията му, използван за обработка на информация за извършване на продажби на стоки и/или услуги в търговски обект, за които е налице задължение за издаване на фискален бон.
Съгласно §1, т. 19 от ДР на Наредба №Н-18/2006 г., „управление на продажбите“ чрез използване на софтуер за управление на продажбите в търговски обект е процес по автоматизирана обработка на информация за извършване на продажби на стоки или услуги, включващ проследяване на движението на стоките или изпълнението на услугите от заявяването им до тяхното предоставяне и/или извършване на плащане.
Задължително изискване, заложено в определението, е обработката на информацията да бъде автоматизирана. Това означава, че софтуерът автоматизирано обработва и съхранява в база данни въвеждана информация за количество, вид и продажна цена на заявени от клиент стоки и/или услуги и отразява тяхното предоставяне/заплащане.
Предвид изложеното в запитването, ако софтуерът притежава посочените по-горе характеристики на СУПТО, то същият следва да отговаря на всички изисквания, посочени в Приложение № 29 на Наредба № Н-18/2006 г.
По смисъла на чл. 52б, ал. 1 от Наредбата, всяко лице, производител/разпространител на софтуер за управление на продажби в търговски обект, е длъжно да декларира в НАП обстоятелствата, посочени в чл. 118, ал. 14 от ЗДДС.
Съгласно чл. 52б, ал. 3 от Наредбата, декларацията по ал. 1 за софтуер, произведен от лице, установено на територията на друга държава – членка на Европейския съюз, се подава от това лице или от един оторизиран разпространител за територията на страната.
Съгласно чл. 52з, ал. 3 от Наредбата, лицата по чл. 118 ал. 18 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) могат да използват в търговски обект, в който се извършват продажби на стоки и услуги, за които е налице задължение за издаване на фискален бон, само софтуер/и за управление на продажбите, отговарящ/и на посочените в Приложение № 29 изисквания.
В ЗДДС е предвидена санкция за лицата, използващи софтуер за управление на продажби, който не е включен в поддържания от НАП публичен електронен списък на софтуерите за управление на продажбите в търговски обект.
Съгласно § 75, ал.1 на Наредбата, лицата по чл. 3, които са регистрирани по ЗДДС и използват софтуер за управление на продажби, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на наредбата, включително по отношение на фискалните устройства, в срок до 31 юли 2020 г. Тези лица подават информацията съгласно приложение № 32 в срок до 30 септември 2020 г.

Оценете статията

Вашият коментар