Прилагане на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от с

1_ИТ-00-67/31.08.2016 г.
КСО, чл. 5, ал. 4, т. 1 и 2
Относно: Прилагане на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица
През 2016г. е извършена ревизия на дружеството, с която са установени задължения за задължителни осигурителни вноски. Същите са от неправилно осигуряване на служители за работа при условия на трета категория труд, вместо при условията за втора категория труд. Дължимите суми по ревизионен акт са внесени по сметката на НАП.
Във връзка с изложеното е поставен въпрос следва ли да се подадат коригиращи декларации обрИзх. № 1 и обрИзх. № 6 за съответния период и как се подават (по електронен път или на гише в НАП) или корекцията ще се направи по служебен път на база влязъл в сила ревизионен акт.
В компетенциите на Националната агенция за приходите, отдели „Данъчно-осигурителна практика“ е изготвянето на отговори на всички запитвания по данъчното и осигурителното законодателство с методологичен характер.
Независимо от горното, следва да имате предвид следното:
На основание чл.5, ал.4, т.1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване осигурителят представя данни (декларации) за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване, както и за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ и данък по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези декларации са определени в Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. (чл.5, ал. 6 от КСО).
На основание чл.3, ал.1, т.1 от наредбата, декларация образец №1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на НАП от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения за всеки календарен месец.
Общият размер на сумите за дължимите задължителни осигурителни вноски се отразява в декларация образец № 6 (приложение № 4 към чл.2, ал.2 от Наредба Н-8/29.12.2005г.). Съгласно чл.3, ал.3, т.1 от наредбата, декларация образец № 6 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на НАП от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения едновременно с подаване на декларация образец № 1.
Работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения могат да коригират подадените даннис декларации образец № 1 и образец № 6.
Декларации образец №1 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности. (чл.6а, ал.5 от наредбата)
Подадената от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения декларация образец № 6 може да се коригира до края на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията. След този срок декларации се подават на хартиен носител или на електронен носител и хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите.
На основание чл.2, ал.4 от наредбата, всяко от декларираните месечни задължения с декларация образец № 6 трябва да бъде равно на изчислените задължителни осигурителни вноски и/или вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ от подадените декларация/и образец № 1. Тази разпоредба не се прилага за задължения за задължителни осигурителни вноски и вноски за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, установени от органите по приходите по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (чл.2, ал.5 от Наредба № Н-8).
Съгласно разпоредбите на ДОПК задълженията на лицата подлежат на предварително установяване и на установяване посредством извършване на ревизия по реда на чл.110 и сл. от ДОПК.
С оглед гореизложеното, във Вашия случай след като задълженията са установени с ревизионен акт, то за тях не се подава декларация образец № 6. За да се извърши корекция е необходимо да подадете заявление до компетентната териториална дирекция на НАП (в случая ТД на НАП гр. ………) само с приложени коригиращи декларации образец № 1 за съответните лица.

Оценете статията

Вашият коментар