прилагане на новия ЗДДС при продажби на недвижими имоти – държавна собственост, изразявам следното становище:

Изх. № 24-32-59
Дата: .…………… .2007 г.
ДО
Г-Н ………………………..,
………………………………
В отговор на запитванията Ви относно прилагане на новия ЗДДС при продажби на недвижими имоти – държавна собственост, изразявам следното становище:
по първи въпрос
Счита ли се авансовото плащане на депозитна вноска за участие в тръжна процедура за продажба на недвижим имот и ако се счита, датата на внасянето й приема ли се като дата на извършване на облагаемата доставка?
Депозитните вноски за провежданите търгове гарантират участието в търговете и след това се връщат. Предвидени са и определени случаи, в които депозитите се задържат /при неучастие в наддаването, при отказ да се потвърди обявената начална тръжна цена, когато спечелилият търга откаже да заплати предложената цена/. По своето естество обаче предоставянето на депозити не представлява извършване на доставка на стока или услуга, по смисъла на ЗДДС. Те не се прихващат и от цената на имота при сключването на договора за прехвърляне на собствеността, за да се приеме, че представляват авансово плащане.
по втори въпрос
Открит и проведен е търг за продажба на имот – държавна собственост през 2006 г., като договорът, с който ще се прехвърли правото на собственост и плащанията по него ще се извършат през 2007 г.
За целите на данъчното облагане е важен моментът на възникване на данъчното събитие, което в конкретния случай е с подписването на договора и прехвърляне правото на собственост през 2007 г. Прехвърлянето право на собственост по реда на Закона за държавната собственост се осъществява чрез сложен, смесен фактически състав, всички факти от който следва да са налице, за да възникнат правните последици. Последният факт по продажбата – прехвърлянето на собствеността – ще възникне през 2007 г., поради което считаме, че и данъчното събитие възниква тогава. Прилага се материалният данъчен закон, който е в сила към тази дата, а именно – новият ЗДДС.
Следва да съобразите разпоредбата на чл,67, ал.2 от ЗДДС – ако при обявяването на процедурата за продажба и в договора не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, приема се, че той е включен в договорената цена.
трети въпрос
Данъчната основа се определя по общите правила на чл,26, ал.2 и ат.З от ЗДДС и включва в себе си всичко, получено от или дължимо на доставчика:
-възнаграждението по доставката,
-всички други данъци, различни от ДДС й такси, дължими но доставката, з
именно:
-данъкът по чл.47, ал.2 във връзка с чл.44. ал.1 от 31У1ДТ в размер на 2%
върху по-високата от определената цена на продажбата и данъчната оценка на имота.
по Приложение № 2 към ЗМДТ /чл. 15 от ППЗДДО’:
-2 % режийни разноски на основание § 3, ал.1 от ПЗР на ППЗДС;
такса за вписване на договора, съгласно чл.2 от Тарифата за държавните
гакси:
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР Н А НАП
• | /
– .съпътстващи разходи /примерно: комисионна, застраховка/.
//

Вх.№ 0700293 от 30.03.2007 Отг. ЦУ на НАП  |  ZDDS 243259

Оценете статията

Вашият коментар