прилагане на осигурителното законодателство.

Изх. № 24-29-13
Дата: 17.02.2015 год.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 1;
КСО, чл. 6, ал. 2;
КСО, чл. 5, ал. 4;
КСО, чл. 10;
НЕВДПОВ, чл. 1, ал. 8;
ЗЗО, чл. 33, ал. 1.
ОТНОСНО:прилагане на осигурителното законодателство.
Във Ваше писмо, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) с вх. № 24-38-5/22.01.2015 г., е изложена следната фактическа обстановка:
За лице е определена от съда пробационна мярка поправителен труд с петнадесет процента удръжки от трудовото му възнаграждение.
Поставяте въпрос относно осигуряването на лицето и коректното попълване и подаване на декларация образец № 1 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица /Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г./.
С оглед относимите нормативни разпоредби и изложената фактическа обстановка, Ви уведомявам следното:
Съгласно чл. 42а от Наказателния кодекс /НК/ пробацията е съвкупност от мерки за контрол и въздействие, без лишаване от свобода, които се налагат от съда заедно или поотделно. Съгласно чл. 43, ал. 1 от НК пробационната мярка поправителен труд се изпълнява по местоработата на осъдения и включва удръжки върху възнаграждението му от 10 до 25 на сто в полза на държавата /в конкретния случай 15%/. Времето, през което се изтърпява мярката, не се зачита за трудов стаж.
Съгласно чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ основна предпоставка за възникване на осигуряване е упражняването на трудова дейност. Според същата разпоредба от кодекса осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й. В чл. 4 и 4а от КСО изчерпателно се определят лицата, които задължително подлежат на държавно обществено осигуряване и социалните рисковете, за които са осигурени тези лица.
На основание чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО работниците и служителите, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Осигурителни вноски за работниците и служителите се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за основните икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година /чл. 6, ал. 2 и ал. 3 от КСО/. Доходите, върху които се дължат осигурителни вноски, са определени с Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ) /чл. 6, ал. 13 от КСО/. С чл. 1, ал. 8 от същата наредба се определят и доходите, върху които не се изчисляват и внасят осигурителни вноски. Предвид посочените разпоредби, няма основание осигурителният доход да се намалява с удръжките върху възнаграждението, наложени от съда при пробационната мярка поправителен труд. За лицата, работещи по трудово правоотношение, които отговарят на условията на чл. 33, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване, се дължатздравноосигурителни вноски върху доходът, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО.
На основание чл. 5, ал. 4 от КСО осигурителите представят данни /декларации/ за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ /ГВРС/, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО).
Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на тези декларации са определени в Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. (чл. 5, ал. 6 от КСО).
За лицата с наложена пробационна мярка поправителен труд в Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. не е предвиден специфичен ред за подаване на данните. За тези лица декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице“ се подава съгласно указанията за попълването й, в съответствие с вида на осигуреното лице.
ЗАМЕСТНИК-ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар