прилагане на разпоредбата на чл. 173 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 04-19-113
Дата: 11.04.2012 г.
ЗДДС, чл. 173, ал. 1.
Относно: прилагане на разпоредбата на чл. 173 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ………………….. г. е изложена следната фактическа обстановка:
В изпълнение на поетите ангажименти по Финансовите меморандуми по Кохезионния фонд (КФ) (Регламент 1164/94)/ИСПА и с оглед постигане на целите на проектите, Управляващият орган в …………………………………………………. планира възлагането на нови договори за изпълнение на дейностите, предвидени в обхвата на проектите. Сключваните нови договори са с различен начален момент и с различна продължителност, като най-общо времето за тяхното изпълнение се проявява в три хипотези.
Първата хипотеза се отнася до договори, сключени преди изтичане на срока на съответния Финансов меморандум, като изпълнението на предвидените в тях дейности продължава и след този срок, но преди срока на окончателното му приключване в рамките на 18 месеца след изтичане на срока за допустимост на разходите, когато се представят финален доклад и декларация за приключването на проекта, след което се извършва окончателното плащане по проекта. След извършване на финалното плащане проектът по КФ (Регламент 1164/94)/ИСПА се счита за официално „затворен” и приключил.
Втората хипотеза се отнася до договори, сключени преди изтичане на срока за допустимост на разходите, предвиден във Финансовия меморандум, а дейностите по тях се предвижда да се изпълняват след 18-месечния срок, определен за представяне на финален доклад и декларация за приключване на проекта.
В третата хипотеза попадат договори, които са сключени след изтичане на срока за допустимост на разходите съгласно Финансовия меморандум, като дейностите по тях се предвижда да се завършат след 18-месечния срок, определен за представяне на документите, свързани с приключването на проекта, а именно финален доклад и декларация за приключване на проекта.
В писмото обръщате внимание, че републиканският бюджет като източник на финансиране по отношение на договорите, попадащи в обхвата на посочените по-горе хипотези, може да бъде като съфинансиращ елемент или изцяло да замества безвъзмездната помощ от Европейската комисия (ЕК).
Въпросът Ви е налице ли са основанията за прилагане на режима за освобождаване от ДДС, съгласно чл. 173 от ЗДДС, по отношение на договорите, сключени в условията на описаните по-горе случаи?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 173, ал. 1 от ЗДДС за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.
По силата на Допълнителната разпоредба на Закона за ратифициране на Меморандума за разбирателство за използване на Националния фонд за целите на ИСПА между правителството на Република България и Европейската общност и на Анекса за неговото изменение разпоредбите на Рамковото споразумение между Европейската общност и Република България за съдействие по Програмата ФАР
(ДВ, бр. 52 от 2003 г.) се прилагат за проекти по ИСПА.
Рамковото споразумение между Европейската общност и Република България за съдействие по Програмата ФАР е ратифицирано със закон, приет от 37-о Народно събрание на 23 март 1995 г., обнародван в ДВ, бр. 31 от 1995 г.
В чл. 13, т. 3 от Приложение А на Рамковото споразумение се предвижда, че договорите за доставка и услуги, предоставени от български или чуждестранни фирми, които са финансирани по линия на безвъзмездната помощ на ЕИО, няма да подлежат в страната на получателя на данък добавена стойност.
Съгласно чл. 3, т. 1 от Приложение А на Рамковото споразумение, договорите са приемливи за изплащане по този финансов меморандум само ако те са сключени преди датата на изтичане на срока на финансовия меморандум. Изплащанията по такива договори могат да се извършват в максимален период от 12 месеца след датата на изтичане на срока на финансовия меморандум. Всяко извънредно удължаване на този период трябва да бъде одобрено от комисията.
Съгласно текста на чл. Г, параграф 3 от приложение ІІ към Регламент (ЕО)
№ 1164/94 за създаване на Фонд за сближаване, изменен с Член 1, т. 4, б. б) от Регламент (ЕО) № 1265/1999 на Съвета от 21 юни 1999 година за изменение на приложение ІІ към Регламент (ЕО) № 1164/94, е предвидено че ако заключителният доклад, посочен в параграф 2, не е внесен в Комисията до осемнадесет месеца след крайната дата, посочена в решението за отпускане на помощта за приключване на работата и на плащанията, частта от помощта, съответстваща на остатъка от проекта, се анулира.
Във Вашето писмо липсват данни, че в посочените от Вас хипотези сключените договори ще подлежат на финансиране по линия на безвъзмездната помощ на ЕС с оглед посочените рзпоредби относно сроковете за отпускане на помощта и за изплащане по финансовите меморандуми.
Предвид гореизложеното, в случай че в посочените от Вас хипотези сключените договори са финансирани по линия на безвъзмездната помощ от Европейския съюз за проектите по ИСПА се прилага нулева ставка на данъка по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Scroll to Top