прилагане на разпоредби от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.)

Изх. № 24-35-15
Дата: 06.12.2019 год.
Наредба № Н-18/2006 г., чл. 52м;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 87.

ОТНОСНО: прилагане на разпоредби от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.)

Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-35-15/27.03.2019 г., е изложена следната фактическа обстановка:
„БГ ……..“ ЕООД извършва дейност с код 4791 – търговия на дребно, чрез поръчки по пощата, телефон или интернет. Всичко, което се продава е чрез Фейсбук, с регистрация като физическо лице. Всяка продажба се отчита през касовия апарат на дружеството, като стоката се изпраща с …….., с наложен платеж и всяка пратка е с приложен касов бон.
В тази връзка въпросите Ви по същество са:
1. Продажбата чрез Фейсбук, счита ли се за продажба чрез електронен магазин, след като плащанията не се извършват през Фейсбук, няма кошница за избор на плащане и всички доставки са с наложен платеж?
2. Ако трябва да се регистрира електронен магазин, в декларацията която се подава по електронен път (за лицата, които извършват продажби на стоки чрез електронен магазин, при избор на т. 4 – ползване на услуги в интернет платформа), как ще се попълни информацията в т. 4.1, ако собственикът е фирма от САЩ (в случая с Фейсбук) и не му се знае БУЛСТАТ?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище по зададените от Вас въпроси:
Съгласно определението в § 1, т. 87 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС „електронен магазин“ е интернет-сайт, чрез който се извършва продажба на стоки/услуги чрез сключване на договор от разстояние по чл. 45 от Закона за защита на потребителите и който има вградена функционалност за избор, включване и изключване на стоки/услуги в потребителска кошница, за въвеждане на информация за купувача, адреса на доставка и за избор на метод за плащане. Договор от разстояние е всеки договор, сключен между търговец и потребител като част от организирана система за продажби от разстояние без едновременно физическо присъствие на търговеца и потребителя, чрез изключителното използване на едно или повече средства за комуникация от разстояние до сключването на договора, включително в момента на сключване на договора.
В запитването е посочено, че дружеството няма собствен домейн и предлага стоките си на социални мрежи като Фейсбук. Предвид неизяснената фактическа обстановка, следва да се отбележи, че само и единствено при използването на платформи за обява и реклама, които нямат характеристиките на електронен магазин, и не извършват продажби чрез собствен или нает електронен магазин или онлайн-платформа, притежаваща характеристики на електронен магазин, за дружеството няма да е налице задължение да подадат информация съгласно чл. 52м и Приложение №33 на Наредба Н-18/2006 г.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/

Оценете статията

Вашият коментар