прилагане на разпоредбите на чл.71, т.3 от ЗДДС и чл.56, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност:

5 53-00-553 / 31.08. 2010 г.
ДДС, ЧЛ.71, Т.3 И 56, АЛ.1 ППЗДДС
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИ …поставеният въпрос, свързан с прилагане разпоредбите на ЗДДС е:Изпълнени ли са условията на чл.71, т.3 от ЗДДС и чл.56, ал.1 от ППЗДДС при следните обстоятелства: Л. е лице, установено във Франция, регистрирано за целите на ДДС както следва:
1. във Франция – с ДДС номер FR…………..
2.в България–сДДС номер BG………….
Като регистрирано лице за целите на ДДС в България, Л извършва доставки по чл.7, ал.4 от ЗДДС ( и респективно чл.6, ал.3, т.3 от ЗДДС). За платения ДДС по повод вноса е налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл.68 и 69 от ЗДДС.
При оформяне на вноса в България, в митническата декларация, подавана пред българските митнически власти, като вносител е вписан Л. и лицето е идентифицирано в кл. 8Получател с неговия EORI номер FR20477180186
В съставяните митнически декларации Л е идентифициран със своя EORI номер, издаден във Франция. В тази връзка поставеният въпрос е това обстоятелство представлява ли пречка при упражняване на правото на данъчен кредит в България, съгласно българското данъчно законодателство.
Предвид изложената фактическа обстановка, изразяваме следното становище относно прилагане на разпоредбите на чл.71, т.3 от ЗДДС и чл.56, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност:
Вносител по смисъла на § 1, т. 38 от ДР на ЗДДС е лицето – длъжник за заплащане на вносните митни сборове, както и лицето, получило стоки на територията на страната от трети страни или територии, които са част от митническата територия на Общността.
Съгласно чл. 71, т. 3 от ЗДДС лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит за осъществен от него внос по чл. 16 от ЗДДС, когато притежава митническа декларация, в която е посочено като вносител и данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 от закона. Т.е., за удостоверяване на качеството „вносител“, законът изисква митническа декларация, в която лицето да е вписано като такъв.
Според текста на чл.68, ал.1, т.3 от ЗДДС данъчен кредит е сумата на данъка, която регистрираното по този закон лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за осъществен от него внос.
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, когато стоките се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки и не попадат в ограниченията на право на приспадане на данъчен кредит, предвидени в чл. 70, лицето има право да приспадне начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и чл. 57 от същия закон.
Изрично в разпоредбата на чл. 71, т. 3 от ЗДДС е посочено, че в случаите на внос по чл. 16 от закона лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит при условие, че:
– лицето притежава митническа декларация, в която същото е посочено като вносител;
– данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 от закона.
Тези две условия трябва кумулативно да бъдат налице, за да се упражни правото на данъчен кредит от лицата, осъществили внос.
Съгласно чл. 90, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС “Внасяне на данъка при внос на стоки“, в случаите на внос вносителят на стоки внася ефективно начисления от митническите органи данък в републиканския бюджет, както следва:
-по сметка на съответното митническо учреждение, оформящо вноса;
– по сметка или в касата на съответното митническо учреждение, оформящо вноса, когато вносителят е нерегистрирано по този закон физическо лице, което не е едноличен търговец.
Още повече в чл. 56 от ЗДДС е посочено, че начисляването на данъка при внос по чл.16 от същия закон се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение, т.е. в ЗДДС е съобразен фактът, че начисляването на данъка при внос по чл. 16 от същия закон следва да става по реда, определен за митническо задължение.
В тази връзка, с оглед уточняване на приложението на чл. 71 от ЗДДС, в чл. 56, ал. 1 от ППЗДДС, е посочено, че право на приспадане на данъчен кредит за платения данък в случаите на внос се упражнява въз основа на:
– митническата декларация или друг документ за внос, издаден или заверен от митническата администрация
-в този документ данъчнозадълженото лице следва да е посочено като получател или вносител и
-документът посочва сумата на дължимия данък върху добавената стойност или дава възможност за изчисляването на тази сума. В тази връзка за да е налице право на приспадане на данъчен кредит, регистрираното по този закон лице следва да притежава митническа декларация, в която същото е посочено като получател или вносител.
Съгласно чл. 4, ал.1 от Наредба № Н-4/ 03.06.2009г. за условията и реда за създаване и функциониране на национална система за регистрация и идентификация (EORI-BG Регистър) за митнически цели, регистрационният и идентификационен – EORI номер, е уникален за всяко лице в рамките на Общността, и е валиден за всички държави членки. В §1, т.3 от ДР на Наредбата е дефинирано понятието „EORI номер”(регистрационен и идентификационен номер) като уникален номер в Общността, издаван от митнически орган или от друг , определен за целта орган или органи от държава членка, на икономически оператори и други лица, в съответствие с правилата, определени в глава 6 на Регламент ЕИО № 2454/93.
Предвид гореизложеното и с оглед разпоредбата на чл.68 и чл.69 от ЗДДС, считаме, че за да е налице право на приспадане на данъчен кредит е необходимо в митническата декларация като получател или вносител да е вписано регистрирано по ЗДДС лице, съгласно българското данъчно законодателство. В случая като получател или вносител в митническата декларация, следва да е вписано„Л” АДс ДДС №BG…………

Оценете статията

Вашият коментар