прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) по отношение начислен данък върху добавената стойност за получени доставки на стоки и услуги във връзка с изграждане и раз

Изх. № 24-38-3
Дата: 16.02.2015 год.
ЗДДС, чл. 69, ал. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2;
ЗДДС, чл. 72;
ЗДДС, чл. 73;
ЗДДС, чл. 126, ал. 3, т. 1;
ЗДДС, чл. 126, ал. 3, т. 2.
Относно: прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) по отношение начислен данък върху добавената стойност за получени доставки на стоки и услуги във връзка с изграждане и разширение на ВиК мрежата на Общината, финансирано по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.“ (ОПОС)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ……………. г., е изложена следната фактическа обстановка:
Общината, регистрирано по ЗДДС лице, е сключила договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на …..11.2012 г. с ОПОС за изпълнението на проект „Интегриран воден проект за изграждане градска пречиствателна станция за отпадъчни води (ГПСОВ) и изграждане и разширение на ВиК мрежата на град ……..“ със срок на приключване 2015 г., като в бюджета на проекта данък върху добавената стойност по отделните дейности е разчетен като допустим разход по ОПОС.
Посочили сте, че с писмо с Изх. № 08-00-4065/21.11.2014 г., ОПОС е информирало Общината, че разходът за данък върху добавената стойност става недопустим по Оперативната програма и ще трябва да се възстановява от Националната агенция за приходите, като се позовава на промяната на Закона за водите от 29.11.2013 г.
Общината има сключено Споразумение за партньорство с „ВиК“ ЕООДгр. …….. от …02.2012 г.
Посочили сте, че във формуляра за кандидатстване за финансиране на инвестиционни проекти по ОПОС е записано, че след изграждане на инфраструктурните обекти, същите ще бъдат предадени безвъзмездно на ВиК оператора за управление и експлоатация.
Посочили сте, че след промяната на Закона за водите, Общината няма сключен договор нито по реда на Закона за водите, нито по реда на Закона за концесиите с ВиК оператор, по силата на който да е налице бартер във връзка с предоставянето на инфраструктурните обекти и съответно това да даде възможност за приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС. Не Ви става ясно как сделката ще бъде бартерна, в кой момент трябва да се издават насрещните фактури, тъй като съоръженията са още в процес на изграждане и как ВиК операторът ще се съгласи да сключи договор за възмездна доставка.
Сочите, че в подадените от Общината справки-декларации за данък върху добавената стойност през 2014 г. и в съответните дневници за покупки към тях, получените фактури във връзка с изпълнението на проекта са отразени без право на приспадане на данъчен кредит, тъй като разходите за данък върху добавената стойност са били счетени за допустими по ОПОС и са били включени в бюджета по проекта. Посочили сте, че разплащанията по проекта са от 2008 г. и по отношение разходите за данък върху добавената стойност, разплатени преди 2014 г., е изтекъл преклузивният срок за приспадането му по реда на ЗДДС.
В тази връзка сте отправили искане да Ви бъдат дадени по-конкретни указания и да Ви бъде посочено основанието от ЗДДС, въз основа на което бихте имали право на приспадане на данъчен кредит за направените инвестиционни разходи от Общината по проект „Интегриран воден проект за изграждане ГПСОВ и изграждане и разширение на ВиК мрежата на град ………..“ по Договор за безвъзмездна финансова помощ № …………… от …11.2014 г. с Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.“ .
В запитването не се съдържа конкретика, от която да се направи преценка за характера на правоотношението по сключеното „Споразумение за партньорство“ между Общината иВиК оператора, за да се отговори на поставените въпроси относно наличието или липсата на бартер, респективно дали Общината извършва възмездни доставки към ВиК оператора, данъчно събитие на доставките и документирането им. Поради това, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното принципно становище по отношение допустимите подходи за упражняване на право на данъчен кредит за начисления данък върху добавената стойност за получени доставки на стоки и услуги във връзка с изграждане и разширение на ВиК мрежата на Общината, финансирано по ОПОС, в хипотезата на спазване на нормативните изисквания на Закона за водите:
На основание чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват или ще се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки. Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта или безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето, по силата на чл. 70, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС.
С оглед на гореизложеното, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните от лицето доставки, за които се използват получените стоки и/или услуги.
В тази връзка и на основание чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато получени от Общината доставки на стоки и/или услуги се използват или ще се използват за облагаемата ? дейност, при отсъствие на ограниченията на чл. 70 и при условията на чл. 71 от същия закон, право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък върху добавената стойност за тези доставки ще е налице.
В чл. 126, ал. 3, т. 1 и 2 от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните регистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите.
В случаите, когато грешката се дължи на неотразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира от лицето чрез извършване на необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включване на неотразения документ в съответния отчетен регистър за данъчния период на установяване на грешката (чл. 126, ал. 3, т. 1 от ЗДДС).
В случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване в отчетните регистри на документи, същата се коригира по инициатива на лицето чрез писмено уведомяване компетентния орган по приходите в съответната ТД на НАП, който следва да предприеме действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период (чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС).
При условие, че за получените доставки на стоки и/или услуги от Общината е налице право на приспадане на данъчен кредит и същите са неправилно отразени в отчетните регистри за съответния данъчен период е приложима разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
Следва да се има предвид, че независимо от реда за коригиране на грешки, описан в чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, в случай, че лицето е пропуснало срока по чл. 72 от ЗДДС за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит, то правото на данъчен кредит се погасява и последното не може да бъде упражнено чрез извършване на корекции на грешки. В този смисъл, в случай, че Общината не е упражнила право на приспадане на данъчен кредит за получените доставки на стоки и/или услуги за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода, т.е. срокът по чл. 72 от ЗДДС е изтекъл, разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС е неприложима. Т.е., до 16.03.2015 г. включително може да се упражни право на приспадане на данъчен кредит за получените доставки на стоки и/или услуги, за които данъкът е станал изискуем и съответно е възникнало право на данъчен кредит за Общината през данъчни периоди от февруари 2014 г. до февруари 2015 г. включително, като се включат неотразените документи в дневника за покупки и справка-декларацията за ДДС за данъчен период месец февруари 2015 г. В случаите, когато получените фактури с начислен ДДС, за получените доставки на стоки и/или услуги, за които данъкът е станал изискуем и съответно е възникнало право на данъчен кредит за Общината през данъчни периоди от февруари 2014 г. до януари 2015 г. включително са неправилно отразени в дневниците за покупки и справките-декларации за ДДС като такива без право на данъчен кредит е приложима разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС. В този случай Общината следва писмено да уведоми компетентния орган по приходите в съответната ТД на НАП, който след проверка на основателността на уведомлението предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период, включително чрез изпращане на съобщение по реда на чл. 103 от ДОПК за подаване на нова справка-декларация за ДДС за същия период.
За данъчните периоди преди м. февруари 2014 г. този ред за упражняване на правото на данъчен кредит от Общините е неприложим, поради изтичане на преклузивния срок по чл. 72 от ЗДДС. В този смисъл е трайната практика на ВАС: Решение № 8546 от 26.06.2009г.; Решение № 391 от 09.2009 г.; Решение № 2674 от 26.02.2009 г.; Решение № 4150 от 29.03.2010г.; Решение № 15107 от 17.11.2011 г.; Решение № 723 от 17.01.2011 г.; Решение № 3131 от 05.03.2013 г.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за периодите, за които това право е погасено поради изтичане на срока по чл. 72, е уведоменос оглед преценка на необходимостта от въвеждане на преходна норма в ЗДДС, с която да се даде възможност за упражняването му от Общините.
Следва да имате предвид, че е недопустимо по отношение на начисления данък за получени от Общината доставки на стоки и услуги както да бъде упражнено право на приспадане на данъчен кредит, така и същият да бъде финансиран със средства по ОПОС.
По отношение въпроса относно вида на получените от Общината стоки и/или услуги, за които е налице право на приспадане на данъчен кредит за начисления за тях данък върху добавената стойност, е изразено становище в т. 3.1.1. на указание с Изх. № УК-1/15.01.2014 г. на Министъра на финансите. В случаите, когато получените от Общината стоки или услуги са използват както за облагаеми доставки, така и за дейности, извън рамките на независимата икономическа дейност, (например канцеларски материали, други материали и услуги, дълготрайни активи (компютри), одит, които се използват както за дейностите по проекта, така и за дейността на Общината като орган на местна власт), за начисления данък за тях Общината упражнява право на приспадане на частичен данъчен кредит по реда на чл. 73 от ЗДДС.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар