Относно : прилагане на разпоредбите на ЗОПБ
Във връзка с постъпило запитване от Вас с вх.№…./05.12.2012г.., относно прилагане на разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой, Ви уведомяваме за следното:
Задавате въпросите : 1. При изплащане в брой на дивидент, чийто размер е над 15 000лв. нарушават ли се разпоредбите на ЗОПБ?
2. При внасянето на средства в брой над 15000лв. в касата на едноличния собственик на капитала на ЕООД следва ли да се прилагат разпоредбите на ЗОПБ ?
3. При направени вноски в касата по с/ка 501 от едноличния собственик на капитала, които са за отделни месеци и са под 15 000лв.ще има ли нарушение на ЗОПБ?
След разглеждане на запитването и съобразявайки относимата законова уредба, Ви уведомяваме, че Вашият случай не попада в предвидените изключения на чл.2 от ЗОПБ.
Ограниченията предвидени в ЗОПБ се отнасят за всички плащания между физически лица, между юридически лица (и приравнените им в данъчното законодателство лица) и между физически и юридически лица (и приравнените им в данъчното законодателство лица).
С оглед на това ограниченията на закона се отнасят както за гражданския, така и за търговския оборот. ЗОПБ регламентира ограничаването на всички плащания в гражданския и стопански оборот на страната, поради което вида на сделките, договорите и операциите по принцип не е от значение по отношение обхвата на закона, правнорелевантен е единствено размерът на предвиденото, определяемото или извършеното плащане.
Важно е да се има предвид, че в случаите, когато в друг закон е разрешено плащане в брой на суми, в размер, различен от предвидения в ЗОПБ при конкретно определени плащания, следва да се прилага разпоредбата на специалния закон.
Изплащането на дивидент за сума равна или надхвърляща 15 000 лв. следва да се извършва чрез превод или внасяне по платежна сметка. В случая приложение намира чл. 3, ал. 1, т. 1 от ЗОПБ. Определения със закона праг от 15 000 лв. е относим към определения с решение на управителния орган на дружествоторазмер на дивидента, който следва да се изплати на едноличния собственик на капитала.
Обръщаме внимание, че всякакви действия от вида на прихващане и други с цел намаляване на изплатената сума в броя могат да се приемат като действия или договорености, водещи до заобикаляне на закона.
С оглед на така изложеното и вноските от едноличния собственик на капитала в с/ка 501 също са част от плащанията между физически и юридически лица. В случая основанието не е задължително да е търговска сделка. Основанията могат да са различни облигационни и граждански правоотношения. Ето защо и при тази хипотеза следва да се спазват разпоредбите на ЗОПБ и ако предвидената за внасяне сума надвишава или е равна на 15000лв следва да се извърши по платежна сметка към съответната банка.
Извършване на вноски в с/ка 501 каса, като за всеки месец същите са под 15000лв. и са извършени от едно и също лице в случая следва да се разглеждат от позицията дали същите са частот уговорено финансиране по договор. В приложното поле на закона попадат и плащанията на суми под 15 000 лв., когато представляват част от парична престация (плащане) по договор, чиято обща стойност надхвърля 15 000 лв. Това се отнася за случаите, при които общата стойност на паричното задължение на една от страните по договора е изрично упомената или предварително определена (или определяема) в договора.
С оглед факта на свързаност между лицата следва всички извършени действия да са с равни условия като между несвързани лица.
Следва да имате предвид, че при осъществяването на действията по контрол органите по приходите са независими и същите преценят фактите и обстоятелствата с оглед на събрани доказателства и изясняване на цялостната фактическа обстановка.
‘
Вх.№ 2019132 от 05.12.2012 РО СМОЛЯН Отг. ОУИ Пловдив | 20-19-132