прилагане на чл. 15 от ЗДДС

1_90/18.06.2010
относно: прилагане на чл. 15 от ЗДДС

По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – ………..изразяваме следното становище:
Изложена е следната фактическа обстановка:
Регистрирано за целите на ДДС лице в Румъния /прехвърлител/ извършва доставка на стока на лице регистрирано по ЗДДС лице в България /посредник/, което извършва доставката на тази стока на лице регистрирано за целите на ДДС в Италия /друг посредник/. От своя страна регистрираното за целите на ДДС лице в Италия препродава същата стока на лице регистрирано за целите на ДДС в Гърция /придобиващ/, където е и крайната дестинация на транспорта. Стоките се транспортират директно от и за сметка на прехвърлителя до регистрираното в Гърция лице, което се явява и краен получател на стоката. Посредниците не са регистрирани за целите на ДДС лица в Румъния и в Гърция. Придобиващият, в случая регистрираното за целите на ДДС лице в Гърция начислява ДДС като получател на стоките. Заявката и направлението за транспортирането на стоката се указват от регистрираното за целите на ДДСиталианско лице. Регистрираното за целите на ДДС лице в България /посредник/ , за доказване на обстоятелствата по чл. 62, ал. 5 от ЗДДС разполага със следните документи:
-фактура издадена от прехвърлителя / регистрирано за целите на ДДС в Румъния румънско дружество/, в която е посочен идентификационния му номер по ЗДДС, както и идентификационния номер на българския посредник, регистриран за целите на ДДС в България
-фактура по чл.79, ал.2, т. 1 издадена от посредника /регистрирано лице в България / в която е посочен освен неговия , и номерът за целите на ДДС на италианския посредник
– VIES декларация за съответния данъчен период, в която е декларирана доставката от българския посредник
-писмено потвърждение от регистрираното по ЗДДС лице в Италия, че стоката е получена на указания адрес в Гърция
-писмено потвърждение от придобиващия / регистрирано лице за целите на ДДС в Гърция, гръцко дружество/ че стоката е получена
Въпросите , които са зададени в тази връзка са :
1.В случая налице ли е тристранна операция , съгласно чл. 15 от ЗДДС?
2.Така описаните документи ще се приемат ли от органите по приходите за доказване на обстоятелствата по чл.62, ал. 5 от ЗДДС?
3.Какви са задълженията на регистрираното по ЗДДС лице в България , при така описания ред на доставките ?
Във връзка с така изложената фактическа обстановка , даваме следното принципно становище :
По въпрос № 1
В чл.15 от ЗДДС е регламентирано на какви условия трябва да отговаря доставката,за да се счита същата като тристранна операция. В тристранните операции участват три регистрирани по ДДС лица от три различни държави членки, за които са налице едновременно следните условия:
– регистрирано лице в държава членка А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б (посредник), което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В (придобиващ);
– стоките се транспортират директно от А до В;
– посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
– придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
Видно от описаната фактическа обстановка,вашето дружество няма да бъде посредник в тристранна операция по смисъла на чл. 15 от ЗДДС, поради това, че няма да е налице условието затранспортирането на стоката подестинация от Румъния до Италияи изискванетоиталианското дружество да е придобиващ по нея.
В посочения от вас случай са налице повече от трима участници в описаната схема и съответно транспорта се осъществява директно между първия и последния. При положение, че не са налице условията за тристранни операции, то за вашето дружество тази доставка/придобиване ще се обложи по общите правила на закона.
По въпрос № 2
Обстоятелствата по чл. 62, ал. 5 от ЗДДС визират случаи, когато е налице тристранна операция по смисъла на чл. 15 от ЗДДС. В конкретният случай, видно от отговора по първия въпрос, при Вас не е налице тристранна операция, следователно и разпоредбата на чл.62 ал.5 от ЗДДС няма да се приложи.
По въпрос № 3
Фактическата обстановка по посочената хипотеза налага извод, че не е налице тристранна операция във връзка с чл.15 от ЗДДС.
По отношение на покупката на стоки от регистрирано по ДДС лицев Румъния.
Независимо, че няма да са изпълнени условията на чл.13 ал.1 от ЗДДС, по силата на чл.62, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната. Придобиването на стоки, осъществено под идентификационния номер, издаден в страната, няма да се обложи на територията на България, когато лицето разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им. В тази връзка следва да имате предвид и писмо № 91-00-241/04.06.2009г. на НАП, където подробно е разгледан посочения случай.
По отношение на продажбата на стоки на регистрирано по ДДС лице в Италия. За вашето дружество няма да е налице ВОД, поради това, че стоките няма да се транспортират от територията на страната до територията надруга държава членка. Съгласно чл. 17, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставка на стока, която се изпраща или превозва е местонахождението на стоката към момента , в който започва превоза и към получателя. Видно от описаната фактическа обстановка мястото на изпълнение за тази доставка ще е извън територията на страната . На основание чл.86, ал.3 от ЗДДС за вашетодружество не възниква задължение да начислитеданък, а в издадената от вас фактура следва да посочите основанието за неначисляване на данък, съгласно разпоредбата на чл.114 ал.1 т.12 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар