прилагане на чл.163а от ЗДДС

ОТНОСНО: прилагане на чл.163а от ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-.. свх. № …. от 17.12.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е лицензирано за извършване на дейности с отпадъци, съгласно МОСВ, включително с опасни отпадъци и е регистрирано по ЗДДС. При положение, че дружеството извършва сметосъбиране, сметоизвозване, временно съхраняване и депониране на битови и опасни отпадъци, са поставени следните въпроси:
1.Следва ли да се прилага системата на „обратно начисляване” от дружеството – доставчик на услугата и съответно получателят да начислява данъка с протокол, при положение, че в офертата и сключения договор с лицето, което генерира отпадъци, е превидена обща цена за отделните услуги – сметосъбиране, сметоизвозване, временно съхранение и депониране.
2.Следва ли да се прилага системата на „обратно начисляване” отдружеството – доставчик на услугата и съответно получателят да начислява данъка с протокол, при положение, че в офертата и сключения договор с лицето, което генерира отпадъци, е превидена отделна цена за различните услуги – сметосъбиране, сметоизвозване, временно съхранение и депониране.
3.В случаите, когато фактически се извършва само сметоизвозване на отпадъците – предварително събрани от лицето, което ги генерира, до посочено от него депо, следва ли дасе начислява ДДС.
4.Когато се извършва само сметоизвозване на отпадъците – предварително събрани от лицето, което ги генерира, до избрано от дружеството депо и това е посочено в договора, следва ли да се начислява ДДС.
5.Когато се извършва само почистване на териториите, на които се генерира отпадък и почистения отпадък се извозва и това е, или не е упоменато в договора – т.е. има обща или отделна цена или цената е само за почистване на територията, следва ли да се начислява ДДС.
6.В случаите, когато дружеството заплаща генерирания отпадък, и след това извозва, временно съхранява или депонира този отпадък, следва ли да се самоначислява ДДС.
7.Когато е сключен договор между дружеството и депото, приемащо отпадъците за депониране на отпадъци – битови или опасни, срещу определена цена, кой следва да начислява ДДС.
8.Има ли разлика от данъчна гледна точка между понятията „сметосъбиране”, „събиране” и „приемане” на отпадъка, при положение, че в някои случаи дружеството предоставя на клиентите собствени контейнери, в които се изхвърлят генерираните отпадъци, а в други случаи само приема и сметоизвозва генерирания от клиента отпадък, или го приема /събира/, сметоизвозва и го депонира или временно съхранява. Когатопредмета на договора е „приемане, транспортиране, предварително третиране и обезвреждане на употребявани филтри на машини” приложима ли е системата на „обратно начисляване”.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
С измененията и допълнения на Закона за данък върху добавената стойност /обн. ДВ, бр. 108 от 2006 г./ е въведена схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС при доставка на битови, производствени, опасни и строителни отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), както и при доставка на услуги по техния добив, обработка и преработка. Схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС при доставка на горецитираните отпадъци и услуги изисква данъкът да се дължи от получателя по доставката, когато той е регистрирано по ЗДДС лице и то независимо дали доставчикът с данъчно задължено или данъчно незадължено по закона лице.
Системата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС се прилага за следните отпадъците и услуги:
?Битови отпадъци по смисъла на ЗУО.
Съгласно § 1, т. 2 от ДР на ЗУО това са отпадъците, които се получават в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъци от търговски обекти и съпътстващи производството занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите.
?Производствени отпадъци по смисъла на ЗУО.
Съгласно § 1, т. 3 от ДР на ЗУО това са отпадъците, образувани в резултат на промишлената дейност на физическите и юридическите лица.
?Опасни отпадъци по смисъла на ЗУО.
Съгласно § 1, т. 4 от ДР на ЗУО това са отпадъците, чийто състав, количество и свойства създават риск за човешкото здраве и околната среда, притежават едно или повече свойства, които ги определят като опасни, и/или съдържат компоненти, които ги превръщат в опасни и/или са определени като такива според Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане.
?Строителни отпадъци по смисъла на ЗУО.
Съгласно § 1, т. 5 от ДР на ЗУО това са отпадъците, получени в резултат на строителната дейност на строителни площадки, както и отпадъци от разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения.
?Добив на отпадъци.
Съгласно § 1, т. 46 от ДР на ЗДДС тава е всяка дейност, в резултат от която се образуват отпадъци по т. 1 – 4. Добив на отпадъци ще е налице единствено в случаите, когато в следствие на извършване на независима икономическа дейност се образуват отпадъци и същите са предмет на облагаема доставка, например едно лице ги предоставя на друго лице.
?Обработка на отпадъци.
Съгласно § 1, т. 47 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност по събиране, съхранение, сортиране и механична обработка на отпадъци по т. 1 – 4 без изменение на химическия им състав.
?Преработка на отпадъци.
Съгласно § 1, т. 48 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците по т. 1 – 4, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти.
Относно сметоизвозването, следва да се има предвид следното:
Дейността по сметоизвозване на отпадъците е свързана с дейността по сметосъбирането, временното съхраняване и депонирането им и при условие, че цената за тези дейности е определена общо, то за дейността по сметоизвозване е приложима разпоредбата на чл. 128 от ЗДДС. В този случай дейността по сметоизвозване се счита за съпътстваща доставка към основната доставка по сметосъбиране, т. е. за общо договорената услуга по сметосъбиране, сметоизвозване, временно съхранение и депониране е приложима системата на “обратно начисляване“.
Когато дружеството извършва гореизброените услуги, но е предвидено отделно заплащане за всяка услуга, то за дейността по сметоизвозване системата на т.нар. “обратно начисляване“ не е приложима, тъй като транспортните услуги на отпадъци не попадат в кръга от услуги, изброени в § 1, т. 46, 47 и 48 от ДР на ЗДДС.
В случаите, когато дружеството извършва само «сметоизвозване», предвид горните норми на ЗДДС, «обратното начисляване» не е приложимо. За транспортната услуга, в случая наречена «сметоизвозване» ще са приложими общите разпоредби на ЗДДС. Това е отделна доставка на услуга-транспорт, която е с място на изпълнение на територията на страната и по смисъла на чл.12, ал.1 от ЗДДС, същата е облагаема. Данъчно задължено лице за данъка сте Вие, като доставчик на услугата и приложение ще намерят общите разпоредби на закона относно начисляването на данъка и документирането на доставката.
Дейностите по съхранение, сортиране и механична обработка на отпадъци без изменение на химическия им състав, както и всички дейности, които променят свойствата или състава на отпадъците, като ги превръщат в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти попадат в обхвата на услугите по § 1, т. 47 и 48 от ДР на ЗДДС, във връзка с което за тях е приложима схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС.
За дейностите по депониране на отпадъци, системата на “обратно начисляване“ на ДДС е приложима, когато тези дейности представляват дейности, съпътстващи тези по съхранение, обработка или преработка на отпадъци.
За дейностите по „приемане, транспортиране, предварително третиране и обезвреждане на употребявани филтри на машини”, следва да се има предвид, че попадат в кръга от услуги, изброени в § 1, т. 48 от ДР на ЗДДС /преработка на отпадъци/, във връзка с което за тях е приложима схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС.

Оценете статията

Вашият коментар