Прилагане на чл. 173, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ във връзка с възстановяването на преотстъпен данък.

3_460/17.02.2014 г.
ЗКПОчл.189б, ал.1
ЗКПО
чл. 173, ал. 1
ЗДДФЛчл.48, ал.6
ЗДДФЛчл.50
ДОПК чл. 103, ал. 1
ОТНОСНО: Прилагане на чл. 173, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ във връзка с възстановяването на преотстъпен данък.
Съгласно изложената фактическа обстановка ЕТ е регистриран земеделски производител. В годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за 2012 г.търговецът е преотстъпил данък по чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ. До края на 2013 г. не са направени инвестиция за закупуване на нова земеделска техника или нова сграда, поради което ЕТ счита, че преотстъпеният данък следва да се внесе в бюджета със съответните лихви.
Посочва, че желае да внесе дължимия данък и съответните лихвикато във връзка с това поставя следните въпроси:
1. Каква е процедурата за възстановяване на преотстъпения данък в бюджета?
2. Каква декларация /уведомление/ трябва да се подаде в НАП, за да възникне като задължение преотстъпеният данък?
3. Какъв е срокът за подаване на такава декларация?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбитеЗКПО(ДВ бр.105/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 1/2014 г.), ЗДДФЛ(ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 1/2014 г.) и Данъчно–осигурителния процесуален кодекс (ДОПК, обн. ДВ бр.105 от 29 декември 2005г., посл. изм. ДВ. бр. 1/2014г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл.48, ал.6 от ЗДДФЛ данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция, при условията за преотстъпване на корпоративния данък по чл.189б от ЗКПО.
Данъчното облекчение за преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл.189б от ЗКПО се предоставя на данъчно задължени лица, регистрирани земеделски производители, в размер до 60 на сто за данъчната им печалба от дейност по производствотона непреработена растителна и животинска продукция /по аргумент на чл.189б, ал.1 от ЗКПО/.
Едноличният търговец може да се възползва от възможността за преотстъпване на данък по чл. 189б от ЗКПО при условие, че изпълнява изискванията на ал. 2 от тази правна норма, едно от които е преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената в ал. 1 дейност, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването. На основание чл. 173, ал. 1 от ЗКПО, когато не са изпълнени изискванията за последващо използване /разходване/ на преотстъпен корпоративен данък, последният се дължи по общия ред на закона за годината, за която е възникнал. Във връзка с приложението на тази правна норма обаче в ЗКПО не е предвиден ред за подаване на коригираща декларация.
Поради допуснатата в чл. 173 от ДОПК възможност следва да се приложи разпоредбата на чл. 103, ал. 1 от ДОПК. Последната предвижда, че при установяване на несъответствия между съдържанието на подадената декларация и изискванията за попълването й или несъответствия между данните в декларацията и данните, получени от органите по приходите от трети лица или администрации съгласно изискванията на данъчното и осигурителното законодателство за подаване на декларации или информация, извън случаите по чл. 101, ал. 4 и чл. 102, ал. 4, подателят се поканва да отстрани несъответствията в 14-дневен срок от получаването на съобщението.
Предвид гореизложеното в настоящия случай е необходимо ЕТ да уведоми органите по приходите на ТД на НАП, че не е изпълнил изискванията за последващо използване /разходване/ на преотстъпен корпоративен данък, поради което желае да го внесе със съответните лихви. След уведомлението същите имат правомощия даизпратят съобщение по чл. 103 от ДОПК. По този начин декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ може да бъде коригирана чрез подаване на нова декларация която от своя страна ще доведе до формиране на задължение за данък по ЗДДФЛ и лихви за просрочие, които ще следва да се внесат в републиканския бюджет.

Оценете статията

Вашият коментар