Прилагане на чл. 19 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж

КСО – § 22, ал. 7 от ПЗР
НПОС – чл. 19
ОТНОСНО:Прилагане на чл. 19 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ……….. от 01.08.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
От представената фактическа обстановка в писмото Ви и приложенията към него става ясно, че Вие заемате длъжността „педагог” в Център за обществена подкрепа – ……., с код на икономическата дейност по КИД-2008 – 88.99 „Друга социална работа, без настаняване, неквалифицирана другаде”. Искате да получите писмено потвърждение за това, че трябва да бъдете осигурявана за Учителския пенсионен фонд, тъй като работодателят Ви не внася осигурителни вноски за този фонд.
Предвид изложеното и с оглед относимите разпоредби по държавното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
Средствата в учителския пенсионен фонд се набират от осигурителни вноски, които ежемесечно се превеждат във фонда за лица, заемащи длъжности, за които се признаваучителски стаж. Съгласно § 22, ал. 7 от ПЗР на Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителната вноска за Учителския пенсионен фонд е в размер на 4,3 на сто и е изцяло за сметка на осигурителя.
Съгласно разпоредбата на чл. 19, ал. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС) учителски стаж е осигурителният стаж, положен на учителска или възпитателска длъжност в учебни и възпитателни заведения. За учителски стаж се счита и осигурителният стаж на директорите и заместник-директорите на учебни и възпитателни заведения, ако те са изпълнили пълната норма задължителна преподавателска работа.
Учителски стаж е и осигурителният стаж на лицата, заемащи длъжности по списък, утвърден от министъра на образованието и науката, съгласуван с управителя на НОИ, ако отговарят на изискванията за заемане на длъжността учител или възпитател съобразно придобитото образование, професионална квалификация и правоспособност и са изпълнили пълната норма за задължителна преподавателска работа (чл. 19, ал. 2 от НПОС).
Учебни и възпитателни заведения по смисъла на чл. 19, ал. 1 от НПОС са създадените по реда на Закона за народната просвета (чл. 19, ал. 3 от НПОС).
За учителски стаж се зачита и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2007 г. на длъжността “възпитател“ в домовете за деца, лишени от родителска грижа, и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2008 г. на длъжността “възпитател“ в останалите специализирани институции за предоставяне на социални услуги за деца или в други места за предоставяне на социални услуги в общността, както и осигурителният стаж, положен след 1 януари 2009 г. на длъжността “педагог“ или “възпитател“ в домовете за медико-социални грижи за деца и в детските ясли (чл. 19, ал. 4 от НПОС).
От текста на чл. 19, ал. 4 от НПОС е видно, че разпоредбата визира лицата, заемащи длъжността “педагог” в домове за медико-социални грижи и в детски ясли и не обхваща педагозите, работещи в центрове за обществена подкрепа. Следователно, Вашият работодател правилно не Ви осигурява за Учителския пенсионен фонд, тъй като прослуженото от Вас време като педагог в Център за обществена подкрепа не е учителски стаж по смисъла на цитираната норма.

1/5

Вашият коментар