прилагане на чл. 204 от ЗКПО

Изх. №92-00-884
Дата: 09.11.2011 год.
ЗКПО, чл. 204;
ДР на ЗКПО, § 1, т. 34.
Относно:прилагане на чл. 204 от ЗКПО
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. №92-00-884#2/26.10.2011 г., сте посочили, че в годишния финансов план на ДП …… ежегодно се предвиждат разходи за социални придобивки на персонала, включващи средства за издръжка на социалните обекти, средства за персонални социални придобивки (в пари и в натура) и средства за допълнително доброволни пенсионно осигуряване и застраховки „Живот”. Годишният финансов план и размерът на разходите по така посочените направления се приемат от Управителния съвет. Редът и начинът на разходване на средствата за персонални социални надбавки (в пари и в натура) се определят от Събранието на пълномощниците на ДП ………
Във връзка с представената фактическа обстановка поставяте следния въпрос:
Ще представляват ли данъчно признати разходи по смисъла на ЗКПО отчетените като разходи социални придобивки (в пари и в натура), предоставянето на които е обвързано с определени условия, например работникът или служителят да има повече от шест месеца трудов стаж в предприятието?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:   
Съгласно чл. 204, т. 2 от ЗКПО с данък върху разходите се облагат документално обоснованите социални разходи, предоставени в натура на работници и служители и лица, наети по договор за управление и контрол (наети лица); социалните разходи, предоставени в натура включват и:
а) разходите за вноски (премии) за допълнително доброволно осигуряване, за доброволно здравно осигуряване и за застраховки “Живот“;
б) разходите за ваучери за храна.
Според определението, дадено с § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО, „социални разходи, предоставени в натура” са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки.
От цитираното определение е видно, че същото дефинира две хипотези. Първата е свързана с това дали са налице социални разходи, а втората – ако са налице, дали са предоставени в натура. За да са налице социални разходи, трябва да са изпълнени изискванията на първите две изречения от определението, а за да се счита, че социалните разходи са предоставени в натура, те не трябва да попадат в обхвата на третото изречение от определението.
Според разпоредбата на § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО едно от изискванията да са налице социални разходи, е социалните придобивки да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол (наети лица). С оглед на поставения от Вас въпрос следва да се анализира именно изискването за достъпност на социалните придобивки.
За да се счита за достъпна дадена социална придобивка, тя трябва да е на разположение на всички наети лица, т.е. да може да се ползва по право от всички тях. Следователно разходите за предоставяне на социални придобивки (в пари или в натура) в зависимост от прослуженото време (например само на работници и служители с повече от шест месеца трудов стаж в предприятието) не представляват социални разходи по смисъла на § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО, защото не е изпълнено изискването за достъпност на социалната придобивка за всички наети лица.
Когато нe изпълняват изискванията за социални разходи, разходите, възникнали по повод предоставяне на определени придобивки на наетите лица, не се признават за данъчни цели на основание чл. 26, т. 1 от ЗКПО, защото по естеството си те не са свързани с дейността.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар