прилагане на чл. 3, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г. за монтиране на ЕСФП на цистерна

. 26-Б-111
Дата:25.07.2011 год.
Наредба № Н-18/2006 г., чл. 3, ал. 2
Относно: прилагане на чл. 3, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г. за монтиране на ЕСФП на цистерна
В ЦУ на НАП е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 26-Б-111/11.05.2011 г., относно прилагане на чл. 3, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г. за монтиране на ЕСФП на цистерна.
В писменото запитване е изложена следната фактическа обстановка: Дружество „……” АД е с предмет на дейност пътно строителство. Има сключени договори с дистрибутори на …………….за доставка на горива. Зареждането става със собствена цистерна и с цистерна на дистрибутора. Горивото се доставя до цистерна в собствения автопарк или директно на строителния обект. Освен собствените си машини дружеството ползва услугите на транспортни фирми за превози на асфалтови смеси и инертни материали. Транспортните фирми за извършваните от тях превози получават гориво от дружеството, като практиката е била в края на всеки месец да се издава фактура и дружеството прави прихващане на насрещните вземания и задължения. Разплащането се извършва по банков път. В тази връзка дружеството поставя следните въпроси:
1. Във връзка с изменението на чл. 3, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г., следва ли да се монтира ЕСФП на всяка цистерна(включително на тези, които зареждат машините на строителните обекти), при положение че ние не сме търговец на горива, а само зареждаме на нашите обекти автомобилите на няколкото обслужващи ни транспортни фирми с цел намаляване на общата стойност на получаваната от тях транспортна услуга.
2. Практиката описана в т. 1 е утвърдена с обслужващите ни транспортни фирми и бихме искали да я запазим, ако не противоречи на законовите изисквания и не ни натоварва с допълнителни разходи за закупуване и въвеждане в експлоатация на няколко броя ЕСФП. Ако тази практика нарушава регламента на променения чл. 3, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г., може ли да избегнем монтирането на ЕСФП на цистерните, ако променим договорите с превозвачите и им заплащаме цена, намалена със стойността на предоставеното гориво, като то остане за наша сметка.
Предвид непълно изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба,изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредба № Н-18/2006г. за отчитане оборотите от
продажби на течни горива чрез одобрени по смисъла на Закона за измерванията средства за измерване на разход се използват електронните системи с фискална памет (ЕСФП). Видно от разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006г. лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, е длъжно да регистрира и отчита продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените чрез кредитен превод, директен дебит, наличен паричен превод или пощенски паричен превод. Независимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 2 – за всяко плащане, включително за платените чрез кредитен превод, директен дебит или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод.
Не е задължително използването на ЕСФП при продажби на течни горива от данъчен склад по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове, когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит, наличен паричен превод или пощенски паричен превод.
Зареждането на собствени автомобили, както и на такива на чужди фирми чрез цистерна, която не е снабдена с фискално устройство (ЕСФП) е в нарушение на разпоредбите на чл. 3, ал. 2 и чл. 25, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006г. и подлежи на предвидените в чл., чл. 185,186 и 187 от ЗДДС санкции. Съгласно цитираните разпоредби дружество което извършва зареждане с горива на автомобили (собствени и чужди) трябва да монтира ЕСФП там където, чрез средства за измерване, ще отчита оборотите от продажба на течни горива, тоест на цистерната, като се осигурят условия за спазване на разпоредбата на чл. 25 от Наредба № Н-18/2006г.
При зареждане на собствени автомобили следва да се прилага реда на чл. 30 от
Наредба № Н-18/2006г., съгласно който лицето по чл. 3 задължително прикрепва
фискалните касови бележки за количествата гориво, издадени във връзка с вътрешен
оборот, проверки на ДАМТН, проби, обезвъздушаване и други служебни операции към
регламентираните за тези събития документи. Въз основа на тези документи при проверка
контролните органи ще отчетат намаляване на записания във фискалната памет оборот за
деня на извършване на операцията.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар