прилагане на чл. 41 от ЗДДС в сила от 01. 01. 2007 г.

Изх. №2-34-144
Дата: 07.03.2008 год.
ОТНОСНО: прилагане на чл. 41 от ЗДДС в сила от 01. 01. 2007 г.
Във връзка с Ваше писмено запитване до Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението“ – гр……….. , препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-144 от 26. 02. 2007 г., и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, Ви уведомявам следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
…………. е висше училище по Закона за висшето образование, което предоставя учебници на фирма с договор за консигнация.
Въпросът, който поставяте е: Трябва ли да начисляваме ДДС във фактурата, с която предоставяме учебниците и учебните помагала на фирмата-консигнатор?
Освободените доставки, свързани с образование, спорт или физическо възпитание са посочени в чл. 41, глава четвърта от Закона за данък върху доходите на физическите лица /ЗДДС/. Според ал. 1, т. З от цитираната разпоредба, освободена доставка е доставката на учебници и учебни помагала, одобрени от министъра на образованието и науката или от министъра на културата в съответствие с утвърдените задължителни учебно-образователни програми и учебни планове, когато стоките са доставени от организациите по т. 1, буква “а“, както и доставката на учебници и учебни помагала, когато стоките са доставени от организациите по т. 1, буква “б“;
За да се определи доставката като освободена на основание чл. 41, ал. 1, т. З от ЗДДС, необходимо е условията, които се съдържат в разпоредбата да са изпълнени кумулативно, т. е. :
-Доставените стоки да са учебници и учебни помагала, одобрени по
съответния ред;

Стоките да са доставени от организациите по т. 1, букви „а“ и „б“, а именно: •детски градини, училища или обслужващите ги звена по закона за народната
просвета, институции в систематанапрофесионалното образование и
обучение по Закона за професионалното образование и обучение или културно-просветни или научни институции – чл. 41, т. 1,6. „а“;
•висши училища по Закона за висшето образование.
Необходимо е да се има предвид, че определения на понятията „учебник“ и „учебно помагало“ се съдържат в Наредба за учебниците и учебните помагала – чл. 4, чл. 6 и следващите. Съгласно чл. 4 от наредбата, „учебник“ е произведение, създадено в резултат на творческа дейност, което е одобрено от министъра на образованието и науката или от министъра на културата за осигуряване на училищното обучение. „Учебно помагало“, по смисъла на чл. 6 и 7 от наредбата е произведение, създадено в резултат на творческа дейност, което е одобрено по съответния ред, и което може да бъде под формата на печатно издание или издание на друг носител на информация /дискета, компактдиск, аудиокасета, видеокасета/. Съгласно чл. 8 от Наредбата, учебни помагала са:
1.учебни тетрадки, учебни христоматии, сборници с анализи и интерпретации,
сборници със задачи, учебни контурни карти, учебни атласи, албуми и блокове,
ръководства за учебна практика – за училищното обучение;
2.христоматии и сборници – за обучението по изкуство и култура;
3.учебни книжки, дидактични игри, албуми и блокове – за предучилищното
възпитание и подготовка.
Видно от изложеното дотук, ЗДДС не поставя условия или изисквания по отношение на получателя по доставките на учебници и учебни помагала. В този смисъл, тъй като …. е висше училище по Закона за висшето образование, т. е. попада в обхвата на чл. 41, т. 1, б. „б“ от ЗДДС за извършваните доставки на учебници и учебни помагала приложение намира 41, т. З от ЗДДС.
На основание чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице-доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това, освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от същия закон. Съгласно чл. 79, ал. 4 от ППЗДДС при извършване на освободена доставка във фактурата като основание за неначисляване на данък се вписва съответната разпоредба от закона, по силата на която доставката е освободена.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Scroll to Top