Прилагане на чл. 55, ал. 3 от ЗКПО

ОТНОСНО: Прилагане на чл. 55, ал. 3 от ЗКПО
Във връзка с постъпило запитване вх. № ………./27.02.2015г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомявам:
Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството се занимава с производство на шоколадови изделия – течен шоколад и различни видове заливки, десертни блокове и марципани, предназначени за местния пазар. Дружеството разполага със собствена производствена сграда, намираща се на територията на гр. Пловдив.
За разширяване на съществуващата дейност след решение на Общото събрание на собствениците през 2014г. са закупени нови машини и съоръжения с балансова стойност 50000 лв.
Въпросът, който е поставен е следния:
Може ли за 2014г. дружеството да се възползва от разпоредбите но чл. 55, ал. 3 от ЗКПО за ускорена данъчна амортизация при условия, че машините са фабрично нови и ще се ползват за разширяване на дейността?
След разглеждане на нормативната уредба актуална към момента на поставяне на запитването и описаната фактическа обстановка, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 55, ал. 1 и ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ при определяне на годишните данъчни амортизации данъчните амортизируеми активи се разпределят в категории. В категория II са включени машини, производствено оборудване, апаратура. Годишните данъчни амортизационни норми се определят еднократно за годината и не могат да превишават 30% за посочените активи.
Разпоредбата на чл. 55, ал. 3 от корпоративния закон допуска за активите от категория II годишната данъчна амортизационна норма да бъде по-висока от 30%, но да не превишава 50 на сто, когато едновременно са изпълнени следните условия:
1. активите са част от първоначална инвестиция;
2. активите са фабрично нови и не са били експлоатирани преди придобиването им.
Определение за първоначална инвестиция е дадено в § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на ЗКПО – това е инвестиция в нови материални и нематериални активи, които са приемливи разходи, свързани със:
1. създаване на нова дейност;
2. разширяване на съществуваща дейност;
3. диверсифициране на произвежданите продукти чрез създаване на нови продукти;
4. основна промяна на съществуващия производствен процес.
Не е първоначална инвестиция инвестицията в актив, който замества съществуващ актив.
Приемливите разходи са дефинирани с т. 46 и т. 47 от ДР на ЗКПО. Приемливи разходи за материални активи за целите на т. 29 и 48 са земя, сгради, машини и съоръжения/оборудване. В първоначалната инвестиция се включват и придобитите по договор за финансов лизинг машини и съоръжения/оборудване, когато е налице задължение за закупуване на актива след изтичане срока на договора. Приемливи разходи за нематериални активи за целите на т. 29 и 48 са активи, получени в резултат на технологичен трансфер, реализиран чрез придобиване на права върху патенти, лицензии, ноу-хау или непатентовани технически знания.
В запитването е посочено, че са закупени фабрично нови машини като целта на дружеството е разширяване на съществуващата дейност.
В ЗКПО няма определение относно „разшираване“, поради което термина следва да се възприема в общоприетия смисъл – увеличаване, развиване, уголемяване, увеличаване по количество, по обем, по степен, по обхват.
Тъй като става въпрос за инвестиране /инвестиция/ проекта или програмата или бизнеспланът като система от разчети за бъдещето развитие на конкретна стопанска дейност и тяхното изпълнение се доказва с реализирания ефект, изразяващ се например в увеличаване обема на производството; разширяване на пазарното присъствие; повишаване на конкурентноспособността или други цели поставени за изпълнение пред дружеството.
Предвид изложеното до тук, считам че прилагане на годишната данъчна амортизационна норма до 50 на сто, е допустимо при изпълнение на нормативните изисквания на ЗКПО и отчитане на ефект на разширяване на дейността на предприятието в резултат на закупените фабрично нови активи от категория II машини, производствено оборудване, апаратура.

Оценете статията

Вашият коментар