Прилагане на чл. 88 от ЗКПО

Относно:Прилагане на чл. 88 от ЗКПО
Във връзка с постъпило запитване вх. № …23.05.2012г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението”, Ви уведомяваме:
В запитването е посочено, че сте земеделски производител и формирате облагаемият си доход на основание чл. 26 и чл. 28 във връзка с чл. 29а от Закона за данък върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
Поставили сте следния въпрос:
Имате ли право като физическо лице – земеделски производител да подавате декларация за намаляване на авансовите вноски по реда на чл. 88, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/?
Предвид посочена информация и съобразявайки относимата правна уредба изразяваме следното принципно становище:
С разпоредбата на чл. 3 от ЗДДФЛ данъчно задължени лица по този закон са местните физически лица, които са носители на задължението за данъци по този закон. Освен посочената разпоредба физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които определят облагаемия си доход по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ са определени като данъчно задължени лица и с нормата на чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗКПО.
На основание разпоредбата на чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ физически лица, които са регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители и имат регистрация по ЗДДС определят облагаемият си доход от стопанска дейност на по реда на чл. 26 от раздел ІІот ЗДДФЛ „Доходи от стопанска дейност като едноличен търговец” и се облагат с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от същия закон. Физическите лица по чл. 29а, ал. 1, които определят облагаемия си доход по реда на чл. 26, прилагат Закона за счетоводството /ЗСч/, като в този случай се приравняват на едноличните търговци /чл. 29а, ал.6 от ЗДДФЛ/.
В т. 56 от § 1 от ДР на ЗДДФЛ за целите на чл. 29а е дефинирано понятието „доход от стопанска дейност на физически лица“. Това е доходът от дейността за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност, на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които не са търговци по смисъла на Търговския закон /ТЗ/.
Физическите лица, които прилагат разпоредбите на чл. 29а от ЗДДФЛ на основание чл. 43, ал. 8 от ЗДДФЛ правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на ЗКПО. Съгласно чл. 83, ал. 1 от корпоративния закон данъчно задължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък. Изключения от тази норма е предвидено заданъчно задължените лица, чиито нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 200 000 лв. и за новоучредените данъчно задължени лица за годината на учредяването им, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване по ТЗ. Определения за “нетни приходи от продажби“ и “обичайна дейност“ са дадени в § 1, т. 11 и т. 12 от допълнителнитеразпоредби на ЗСч. Нетни приходи от продажби са сумите от продажба на продукция, стоки и услуги, генерирани от обичайната дейност на предприятието, намалени с търговските отстъпки, отбивите, рабатите и данъка върху добавената стойност, а обичайната дейност е съвкупност от стопански операции, извършвани регулярно от предприятието в рамките на осъществяваната от него дейност.
Когато данъчно задължено лице смята, че ще надвиши дължимия годишен корпоративен данък може да поде декларация по образец за намаляване на авансовите вноски като по този начин прилага разпоредбата на чл. 88, ал. 1 от ЗКПО. Намалението на авансовите вноски се ползва след подаването на декларацията /ал. 2 на чл. 88/.
Предвид гореизложеното и приемайки от съдържанието на Вашето писмо, че отговаряте на изискванията за внасяне на авансови вноски и факта, че сте данъчно задължено лице по смисъла и на двата данъчни закона – ЗДДФЛ и ЗКПО за Вас като физическо лице – земеделски производител, регистрирано за целите на ЗДДС възниква правото и възможността да прилагате разпоредбата на чл. 88 от корпоративния закон да подавате декларация за намаляване на авансовите вноски, когато направите преценка, че такова намаление е необходимо във връзка с дейността Ви.

Оценете статията

Вашият коментар