ОТНОСНО: Прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ …. постъпи Ваше писмо с вх. № 96-00-69/ 28.03.2019 г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС и е с предмет на дейност – търговия. През м.март 2019г. е поръчана стока от основен доставчик – регистрирано по ДДС лице в Гърция. Получен е товар със стока със следните придружаващи документи: фактура с дата 28.12.2018г. и ЧМР с дата на товарене 28.12.2018г. от Гърция. Дружеството отказва товара заради некоректните документи – не е представена фактурата от 28.12.2018г. при издаването и, респективно не е получена въпросната стока през м.12.2018г. След разговор с фирмата, извършила транспорта, дружеството установява, че стоката е натоварена от склад в София. След кореспонденция с гръцкия доставчик и изискване на коректни документи, стоката е разтоварена в база на дружеството. За тази доставка фирмата притежава: фактура от м.03.2019г., издадена от гръцкия доставчик с валиден ДДС номер в Гърция без начислен ДДС и ЧМР с изпращач гръцката фирма, с място на товарене София и дата на натоварване – м.03.2019г.
Поставени са въпроси дали тази доставка е вътреобщностно придобиване и дали следва да се съставя протокол по чл.117 от ЗДДС за ВОП?
Предвид изложената фактическа обстановка, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.13, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и при фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от закона, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. За да е налице ВОП, доставчикът следва да е регистрирано за целите на ДДС лице в държава-членка към датата на данъчното събитие на ВОД по аргумент от чл. 25, ал. 5 от ЗДДС.
2. Предмет на вътреобщностното придобиване са стоки.
3. Възмездност на придобиването: Възмездността на придобиването е задължителна предпоставка за наличие на ВОП, съгласно чл. 2, т. 2 от ЗДДС.
4. Транспортиране на стоките до територията на страната от територията на друга държава членка.
Следва да се има предвид, че стоките трябва задължително да бъдат изпратени и транспортът на същите да започва от територия на друга държава членка и да завършва на територията на страната. Важното е двете крайни точки да са на териториите на две различни държави членки на ЕС, като отправна точка е територията на друга държава членка.
5. Придобиващ по ВОП може да бъде данъчнозадължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, по аргумент от чл. 99, ал. 1 от ЗДДС.
В случая стоката не се транспортира от територията на друга държава членка до територията на страната, поради което условието на чл.13, ал. 1 от ЗДДС не е изпълнено и режимът, установен за ВОП не е приложим. Едно от условията за наличието на вътреобщностно придобиване е пряката и непосредствена връзка между транспорта и доставката на стоката. В този смисъл е и указание № 91-00-241 от 04.06.2009 г. на Изпълнителния директор на НАП, което може да се намери на сайта на агенцията – www.nap.bg.
Следователно, за дружеството не е налице ВОП по смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС, съответно за същото не възниква задължение за издаване на протокол по реда на чл.117 от същия закон.
В настоящия случай, за да се определи характера на доставката, респективно задълженията на дружеството при получаване на фактура от гръцката фирма и придобиване право на собственост върху стоката, следва да се определи мястото на изпълнение на същата, съобразно разпоредбите на ЗДДС.
Мястото на изпълнение при доставка на стоки е регламентирано в разпоредбата на чл.17 от ЗДДС, като в ал.2 от същата правна норма е указано, че място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът ? към получателя.
Предвид цитираните разпоредби и конкретната фактическа обстановка, в настоящия случай /стоката се транспортира от София до обект на получателя/ е налице доставка на стока с място на изпълнение на територията на страната на основание чл.17, ал.2 от ЗДДС с доставчик – гръцката фирма, която не е регистрирано по ЗДДС лице.