ОТНОСНО: Прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството извършва посредническа услуга между български, германски и австрийски фирми във връзка с ВОП на машини и резервни части за тях, монтаж, инсталиране и гаранционно поддържане на машините. В тази връзка дружеството организира участието на германската и австрийската фирма на техническия панаир в Пловдив. Последните превеждат средства за разходите – построяване на щанд и наем на площ, рекламни материали на „ВЕМАН” ЕООД, които се фактурират на последния от МЕЖДУНАРОДЕН ПАНАИР ПЛОВДИВ.
Зададени са следните въпроси:
1. При фактуриране на разходите /построяване на щанд и наем на площ, рекламни материали/ облагаеми ли са с ДДС или попадат в хипотезата на чл. 21, ал.3 от ЗДДС или чл. 24, ал. 2 от с.з.?
2. При продажба на машина от германска на българска фирма дружеството ще получи комисионна за осъществената сделка. Тази комисионна облагаема ли е по ЗДДС или същата попада в хипотезата на чл. 24, ал. 2 от закона?
3. Във връзка с гаранционното обслужване дружеството получава резервни части за подмяна на дефектиралите такива. Получена е фактура с нулева стойност и забележка – да се върнат резервните части. Следва ли да се състави протокол по чл. 117 с нулева стойност и да се включи в дневника за покупки и дневника за продажби? При връщането на дефектните части трябва ли да се състави фактура с нулева стойност и нулево ДДС и същата следва ли да се включи в дневника за продажби, СД и VIES декларацията?
Поради недостатъчно изяснената фактическа обстановка изразяваме принципно становище:
Съгласно разпоредбите на ЗДДС, за да се определи начина на облагане на доставките на услуги е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка. В зависимост от това място, тези доставки са облагаеми на територията на страната и приложимата ставка е 20 на сто или са с място на изпълнение извън страната, което е основание за неначисляване на данък.
Основния принцип при определяне на мястото на изпълнение на доставката на услуга е разписан в чл. 21, ал. 1 от ЗДДС. Мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност или има постоянен обект, от който се извършва доставката, а в случаите, когато няма такова място или обект – мястото на неговото постоянно или обичайно пребиваване.
Изключенията от този принцип са посочени в чл. 21, ал. 2 и ал. 3 от ЗДДС.
Съгласно чл. 21, ал. 2, т. 1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други.
По смисъла на чл. 21 ал. 3 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира седалището или постоянния обект на получателя, откъдето той извършва своята икономическа дейност, а когато няма такова седалище или обект – мястото на постоянния му адрес или обичайното му пребиваване, ако са налице едновременно следните условия:
1.получателят е лице, установено извън Общността, или данъчно задължено лице, установено в държава членка, различна от държавата, където е установен доставчикът,
2.доставяните услуги са с предмет посочен в т. 2 на чл. 21 ал. 3 от закона.
Разпоредбите на чл. 24, ал. 1 и 2 от ЗДДС регламентират мястото на изпълнение при доставка на услуга, оказана от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице.
Съгласно чл. 24, ал. 1 от ЗДДС /в сила от 01.01.2008 год./, мястото на изпълнение при доставка на услуга, оказвана от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, когато тази услуга е свързана с вътреобщностно придобиване на стока, с доставка на стоки или услуги, различни от тези по чл. 21, ал. З, чл. 22 и 23, е мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване или на доставката, във връзка с които е оказано посредничеството.
По смисъла на чл. 24, ал. 2 от закона /в сила от 01.01.2008 год./, когато получател по доставката е лице, регистрирано за целите на ДДС в държава членка, различна от държавата членка, в която е мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване или на доставката, във връзка с които е оказано посредничеството, мястото на изпълнение на доставката е територията на държавата членка, издала идентификационния номер по ДДС на получателя, под който му е оказана услугата.
По отношение на първия въпрос следва да имате предвид, че от изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че получател по доставките – наем на „изложбена площ”, построяване на щанд и рекламни материали сте Вие и на Вас ще Ви бъдат фактурирани същите, а Вие от своя страна ще предоставите „изложбена площ”, построяване на щанд и рекламни материали съответно на германска и австрийска фирми, като им фактурирате същите. От запитването не става ясно дали в цената на основната доставка – наем на „изложбена площ” са включени построяването на щанда и рекламните материали.
Предвид гореизложеното, тъй като предоставената от Вас услуга /наем на „изложбена площ”, като основна доставка и построяването на щанд, като съпътстваща доставка/ е свързана с недвижим имот попадате в хипотезата на чл. 21, ал. 2, т. 1 от ЗДДС, т.е. мястото на изпълнение е в Република България и доставката подлежи на облагане съгласно чл. 66 ал. 1 от закона със ставка 20 на сто.
По отношение на рекламата следва да имате предвид, че когато цената за рекламата е включена в цената на основната доставка – наем „изложбена площ“, т.е. е определена общо, считаме, че е приложим чл. 128 от ЗДДС.
При условие, че рекламата е самостоятелна доставка и получателят е лице, установено извън Общността, или данъчно задължено лице, установено в държава членка, различна от държавата, където е установен доставчикът, данъкът е изискуем от получателя на основание чл. 21, ал. 3, т. 2, буква „б” от ЗДДС, т.е. за Вас не възниква задължение за начисляване на ДДС.
По отношение на втория въпрос, могат да бъдат разгледани четири хипотези във връзка с прилагане на чл. 24, ал. 1 от ЗДДС:
1. Когато посредническата услуга по вътреобщностно придобиване се оказва на купувача в България, регистрирано по ЗДДС лице /за немската фирма е вътреобщностна доставка/
2. Когато посредническата услуга се оказва на продавача в Германия във връзка с вътреобщностна доставка
3. Когато посредническата услуга по повод доставка на стока, която се монтира или инсталира се оказва на купувача в България, регистрирано по ЗДДС лице
4. Когато посредническата услуга по повод доставка на стока, която се монтира или инсталира се оказва на продавача в Германия
В първата хипотеза мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване, по повод която е оказано посредничеството, е на територията на Република България, т.е ще възникне задължение за начисляване наданък съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗДДС.
Във втората хипотеза – посредничество по повод на вътреобщностна доставка от Германия за България, мястото на изпълнение е в Германия, т.е. там където е мястото на изпълнение на доставката на стоки, т.е. не възниква задължение за начисляване на данък.
С ал. 2 на чл. 24 от ЗДДС е въведен принципът, съгласно който ако получател на доставката на посредническата услуга е регистрирано по ДДС лице в друга държава членка, различна от държавата членка, в която е мястото на изпълнение на вътреобщностно придобиване или на доставката, във връзка с които е оказано посредничеството, мястото на изпълнение на доставката е територията на държавата членка, издала идентификационния номер по ДДС на получателя, под който му е оказана услугата.
Предвид гореизложеното мястото на изпълнение се определя по реда на чл. 24, ал. 1 от ЗДДС, в зависимост от това кой е получателят при доставката на услуга оказана от Вас като посредник, а не по реда на ал. 2 от чл. 24.
В третата хипотеза, когато посредническата услуга по повод доставка на стока, която се монтира или инсталира в България се оказва на купувача, мястото на изпълнение е на територията на България, т.е ще възникне задължение за начисляване наданък съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗДДС.
В четвъртата хипотеза, когато посредническата услуга по повод доставка на стока, която се монтира или инсталира в България се оказва на продавача /германската фирма/, мястото на изпълнение е на територията на България, т.е ще възникне задължение за начисляване наданък съгласно чл. 82, ал. 1 от ЗДДС независимо дали получателя е регистрирано или нерегистрирано по ЗДДС лице.
Третият въпрос относно документиране на получени резервни части и връщане на дефектирали такива във връзка с гаранционно обслужванее от компетентността на ЦУ на НАП – София и е препратен за изразяване на становище.