Прилагане на ЗДДС.

Относно: Прилагане на ЗДДС.
По повод на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – …свх. № …/19.01.2012 г., Ви уведомяваме за следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството в качеството си на инвеститор сключва договор за строителство. Съгласно чл. 17, ал. 1 от същия, общата стойност на договора е в размер на 428 315 лв. с включено ДДС. По договор инвеститорът се задължава да заплати стойността на необходимото количество бетон, ведно с транспорта и бетон-помпа на стойност 68 477,64 лв. с включено ДДС – чл. 4, ал. 2 и чл. 17, ал. 4 от договора.
Страните се споразумяват да приспаднат от общата сума по договора стойността на предвидената в проекта арматурна заготовка в размер на 90 566,84 лв. с включено ДДС. Строителя отказва да издаде данъчна фактура за извършените СМР, а само за стойността, която се получава след приспадане на платените от инвеститора материали и услуги вписани в договора.
Фактурата, която строителят предлага да издаде е със съдържание: плащане по договор за строителство от 01.07.2011 г. /уговорената сума по договор, след приспадане стойността на платените от инвеститора материали/, след което да се начисли ДДС.
В запитването е поставен следният въпрос: Как следва да се процедира в случая?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
От приложения към запитването договор за строителство е видно, че строителят се задължава да осигури всички необходими строителни материали, детайли, механизация, работна сила и др., необходими за строителството. Арматурната заготовка за възлагане в грубия строеж се заготвя от инвеститора, като строителят е длъжен да заплати доставката й до обекта. Страните се споразумяват от общата сума по договора да се приспадне сумата, която представлява стойността на предвидената в проекта арматурна заготовка. Инвеститорът се задължава да заплати стойността на необходимото количество бетон за извършване на грубия строеж. Стойността на заплатеното от инвеститора количество бетон за извършване на грубия строеж, ведно с транспорта и бетон-помпата ще се приспадне от общата сума по договора. В договора е посочено, че инвеститора може да достави и част от другите необходими материали за изпълнение на строежа, само с предварителното съгласие на строителя. В този случай дължимите от строителя суми по договора се намалява с цените на доставените от инвеститора материали, изчислени по единичните ставки от Приложение № 1, 1А и 1Б.
Съгласно чл. 2, т. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Според чл. 6, ал. 1 от ЗДДС, доставка на стока по смисъла на закона е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката. Предвид разпоредбата на чл. 9, ал. 1 от закона, доставка на услуга е всяко извършване на услуга.
По смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид цитираната разпоредба и при наличие на условията, посочени в нея -прехвърляне правото на собственост на арматурна заготовка и бетон от страна на инвеститора и извършването на услуга /СМР/ от страна на строителя представляват по смисъла на ЗДДС облагаема доставка на стоки за първия, съответно доставка на услуга за втория.
Съгласно предложение първо на чл. 26, ал. 2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон, като в ал. 3 на същата разпоредба са посочени елементи, с които се увеличава данъчната основа, а в ал. 5 – елементите, които не се включват в данъчната основа.
Чл. 113, ал. 1 от ЗДДС предвижда, всяко данъчно задължено лице доставчик да издава фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.
От договора е видно, че възнаграждението определено между страните по договора не се променя, а ще се извършва приспадане /прихващане/ на две насрещни вземания. Съгласно чл. 103 от Закона за задълженията и договорите, когато две лица си дължат взаимно пари, всяко едно от тях, ако вземането му е изискуемо и ликвидно, може да го прихване срещу задължението си. Обстоятелството, че между тях може да се извърши прихващане (приспадане) не влияе на техния характер, съответно на данъчното им третиране.

Оценете статията

Вашият коментар