Прилагане на ЗДДС.

Относно: Прилагане на ЗДДС.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: Дружеството през м.февруари 2007 г. осъществява внос на стоки от Турция с митнически декларации – режим 4900. Стоките са предназначени за страни от ЕС и се осъществява ВОД. Към момента на вноса на стоките, не може да се каже какво количество и вид стоки и на каква стойност ще се продаде на фирми, регистрирани по ДДС и фирми, нерегистрирани за целите на ДДС в ЕС. От м.март 2007 г. до м.ноември 2007 г. внесените стоки от Турция са с митнически режим – 4200 на основание чл. 58, ал. 1, т. 6 от ЗДДС, в резултат на което фирмата не плаща ДДС при внос. Стоките са продадени в страни от ЕС. За да бъде приключен режима 4200, при получаване на стоките в страните от ЕС, клиентите си плащат ДДС при вноса в съответната държава и изпращат ЧМР, че стоките са получени и документ от банката за платения от тях ДДС, които от фирмата се представят в Митница – Свиленград. Плащането на ДДС се извършва от регистрирани и нерегистрирани фирми в ЕС.
При извършване на данъчна ревизия от органите на НАП е установено, че продажбата на стоки в ЕС на нерегистрирани фирми по ДДС не е ВОД. Начислен е ДДС за периода м.март 2007 г. – м.ноември 2007 г. Дължимият ДДС е внесен от дружеството. Издадени са наказателни постановления за съответния период в единичен и двоен размер за дължимия ДДС, които също са платени.
През м. март 2009 г. Митница – Свиленград издава решения, с които променя режима по МД от 2007 г. от 4200 на 4900 за нерегистрираните за целите на ДДС фирми в ЕС. Въз основа на тези решения фирмата дължи ДДС при вноса на тези стоки ведно с лихва до момента.
Зададени са следните въпроси:
1. Законосъобразно ли е Митница – Свиленград да начисли ДДС за този период за нерегистрираните фирми, след като нерегистрираните фирми в ЕС за периода от м.март 2007 г. – м.ноември 2007 г. са платили ДДС в съответната държава членка?
2. Ако е законосъобразно и дружеството дължи ДДС към Митница – Свилинград, ведно с лихвите до момента, същото има ли право на данъчен кредит?
3. Ако дружеството няма право на данъчен кредит за този период въз основа на решенията издадени от Митница – Свиленград, каква е процедурата за ползване на данъчен кредит?
4. Може ли на основание § 18 от ПЗР на ЗИД на ЗДДС дружеството да си начисли ДДС за този период? До кога се разбира четиримесечния срок по него.
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Първи въпрос: Въпроса относно законосъобразно ли е Митница – Свиленград да начисли ДДС за м.март 2007 г. е от компетентността на Агенция „Митници”.
В този смисъл е текста на чл. 90, ал. 1 от ЗДДС, съгласно които в случаите на внос вносителят на стоки внася ефективно начисления от митническите органи данък в републиканския бюджет, както следва:
– по сметка на съответното митническо учреждение, оформящо вноса;
– по сметка или в касата на съответното митническо учреждение, оформящо вноса, когато вносителят е нерегистрирано по този закон физическо лице, което не е едноличен търговец.
Още повече в чл. 56 от ЗДДС е посочено, че начисляването на данъка при внос по чл. 16 от същия закон се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение, т.е. вЗДДС е съобразен фактът, че начисляването на данъка при внос по чл. 16 от същия закон следва да ставапо реда, определен за митническо задължение.
Втории трети въпрос: Съгласно чл. 56а, ал. 1 от ППЗДДС в сила от 01.01.2009 г., когато митническите органи след датата на разрешението за вдигане на стоките начислят и вземат под отчет допълнително задължение за данък върху добавената стойност, вносителят – регистрирано по закона лице, упражнява правото си на данъчен кредит за допълнително начисления и платен данък чрез включване на взетото под отчет допълнително задължение за данък върху добавената стойност и административния акт, издаден от митническия орган, в дневника за покупките за данъчния период, през който този документ е получен от вносителя, или за един от следващите три данъчни периода.
В случай, че сте имали право на приспадане на пълен данъчен кредит през периода, през който това право е упражнено първоначално, документът следва да се включи в дневника за покупките, като увеличението на данъчната основа се посочи в клетка 10, съответно размерът на данъка – в клетка 11.
В случай, че сте имали право на приспадане на частичен данъчен кредит през периода, през който това право е упражнено първоначално, в дневника за покупките – в колона 10, следва да отрази размерът на увеличението на данъчната основа, а в колона 11 – размерът на увеличението на данъка, умножен по коефициента по чл. 73 от ЗДДС, определенпрез данъчния период, през който е упражнено първоначално правото на данъчен кредит. В случай, че правото на приспадане на частичен данъчен кредит е упражнено първоначално през една календарна година, а допълнителното начисляване на данък е през следваща календарна година, в колона 11 следва да се отрази размерът на увеличението на данъка, умножен по преизчисления годишен коефициент по чл. 73, ал. 6 от ЗДДС за годината на вноса.
Следва да имате предвид, че дори и тази промяна на митническата стойност на внесени стоки след датата на разрешението за вдигане на стоките да е в резултат на последващ контрол от страна на органите на Агенция “Митници” ще имате право да упражните правото си на приспадане на данъчен кредит за установения допълнително данък върху добавената стойност за този внос. За да се упражни правото на данъчен кредит обаче допълнително начисленият данък следва да бъде ефективно внесен в Републиканския бюджет по реда на чл. 90, ал. 1 от ЗДДС.
Преходният режим относно случаите, регламентирани с чл. 56 и 56а от ППЗДДС е уреден с § 12 и §13 от ПЗР на правилника. Тези преходни норми предвиждат:
1. В случаите по чл. 56, когато дължимият данък не е посочен в митническа декларация, а в друг документ, издаден след 1 януари 2007 г. включително, от митническата администрация и правото на приспадане на данъчен кредит не е упражнено към влизането в сила на този правилник, същото може да бъде упражнено чрез включване на този документ в дневника за покупките за данъчния период на влизането в сила на този правилник или през един от следващите три данъчни периода.
2. В случаите на чл. 56а, ал. 1 и 2, когато административният акт е издаден след 1 януари 2007 г. включително от митническите органи и е получен от вносителя преди влизането в сила на този правилник и правото на приспадане на данъчен кредит не е упражнено до влизането му в сила, то се упражнява чрез включване на акта в дневника за покупките за данъчния период на влизането в сила на този правилник или през един от следващите три данъчни периода.
Предвид текстовете на § 12 и §13 от ПЗР на правилника, Вие не може да се възползвате от преходния режим, тъй като решението на Агенция „Митници” е издадено след 01.01.2009 г. За вас е приложима нормата на чл. 56а, ал. 1 от ППЗДДС.
Четвърти въпрос: В § 18 от ПЗР на ЗИД на ЗДДС, ДВ бр. 4/2009 г. са предвидени способите за упражняване на непризнато от органите по приходите право на данъчен кредит в хипотезата на самоначисляване на данъка за данъчни периоди преди влизане на закона в сила, както и относно случаите, при които по действащия до 01.01.2009 г. режим е било налице основание за непризнаване на данъчен кредит във връзка с пропуски по документирането, поради неначисляване на данъка или поради неспазване на законовоустановения срок /по чл. 72 от ЗДДС/ за упражняването му.
В § 18 едновременно са налице както разпоредби с обратна сила /ал. 2 и 3/, така и такива, които уреждат за определен преходен период упражняването на правото на данъчен кредит, възникнало преди влизане в сила на чл. 73а от ЗДДС – до 31.12.2008 г. включително /§ 18, ал. 1 и 4/.
По реда на § 18, ал. 1 от ПЗР на ЗДДС се отстраняват допуснатите грешки при документирането /начисляването на данък/ упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит в случаите, когато по отношение на лицето няма влязъл в сила акт за съответния данъчен период, за който е допусната грешката относно начисляването/упражняването на правото на приспадане на данъчен кредит. Лицето има възможност да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит, относно доставки/придобиване/внос, правото за които е възникнало /данъчното събитие се е осъществило/ до 31.12.2008 г. в някой от данъчните периоди от м. януари до м. април 2009 г.
С ал. 2 на § 18 са санирани с обратна сила случаите, при които правото на приспадане на данъчен кредит е упражнено след изтичане на четиримесечния срок по чл. 72, ал. 1 ЗДДС, но преди влизане в сила на ЗИД на ЗДДС.
Съгласно § 18, ал. 3 от ПЗР алинея 2 и чл. 73а се прилагат и за неприключилите към датата на влизане в сила на този закон административни и съдебни производства.
Следва да се приеме, че режимът на § 18, ал. 3 от ПЗР е приложим в случаите на ревизионно производство, образувано до 31.12.2008 г. включително, както и за неприключилите към 31.12.2008 г. административни и съдебни производства, в обхвата на които е казус с хипотезата на чл. 73а от ЗДДС. За ревизионни производства, образувани след 31.12.2008 г., разпоредбата на § 18, ал. 3 от ПЗР е неприложима.
За тези лица, спрямо които е налице влязъл в сила индивидуален административен акт, с който е отказано право на данъчен кредит и за които би се приложил новият чл. 73а, е даден в § 18, ал. 4 от ПЗР нов срок за упражняване право на данъчен кредит.
От изложената в запитването фактическа обстановка и от изложеното до тук е видно, че за Вас е неприложим § 18 от ПЗР на ЗИД на ЗДДС, а като бе изложено по-горе – чл. 56а, ал. 1 от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар